Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 15, 2019

Гігантський п’ятикутник

Автор:

|

Жовтень 30, 2014

|

Рубрика:

Гігантський п’ятикутник
З висоти пташиного польоту

З висоти пташиного польоту

За роки існування цієї п’ятикутної конструкції на території Сполучених Штатів Америки сама назва добре укріпленого комплексу стало вживатися як альтернатива до поняття «Міністерство оборони США». Ми часто використовуємо слово «Пентагон», маючи на увазі плани й операції американської армії, проте далеко не кожен читач знайомий з історією самої споруди.

Замало місця!
Коли почалася Друга світова війна, участь в якій узяли й американські війська, Міністерство оборони США розміщувалося в комплексі, що складався із 17 будівель. У них працювало загалом близько 26 тис. осіб. Правду кажучи, ті будівлі Міноборони США складно назвати комплексом, тому що всі вони були розкидані по різних майданчиках округу Колумбія.
Одразу ж після того, як влада США постановила вступити в Другу світову, у Міноборони приступили до реалізації планів з набору додаткового числа працівників. Причому для їх виконання потрібні були додаткові офісні площі. У тих 17 спорудах, які експлуатувалися головним військовим відомством, місця для всіх уже не вистачало.
Щоби вирішити цю проблему, головний військовий міністр Сполучених Штатів Генрі Стімсон вирішив особисто звернутися до американського президента Франкліна Рузвельта з проханням виділити для оборонного відомства нову площу. Сталося це в травні 1941 року.
Після активного обговорення в Конгресі це питання було вирішене позитивно, але не на території округу Колумбія, а в іншому місці, бо Вашингтон вже й так був переповнений адміністративними будівлями.

Найкраще – компактна форма
Під час палких дискусій парламентарії погодились на тому, що найкращим місцем для нової будівлі військового відомства може стати штат Вірджинія, відділений від округу Колумбія рікою. Тут розташовувався населений пункт, який сьогодні добре відомий по всьому світу. Це – Арлінгтон.
На тому ж засіданні конгресмени визначили основні параметри майбутньої споруди. Нова будівля мала бути такою, щоб у ній, не відчуваючи проблем із площею, могло одночасно перебувати близько 40 тис. осіб. При цьому було вирішено побудувати грандіозний паркувальний майданчик на 10 тис. автомобілів.
Одним із рішень, про яке також варто згадати, була висота будівлі. Споруда мала бути не вищою за чотири поверхи, що дозволило б заощадити на металевих конструкціях. Але для безпроблемного розміщення 40 тис. людей чотириповерхова будівля мала простягнутися на кілька кілометрів. Однак це було неможливо з низки причин.
По-перше, в Арлінгтоні складно було знайти відносно рівний невикористаний майданчик відповідної довжини, а по-друге, навіть якщо таку споруду й звести, то в працівників Міноборони США виникли б труднощі комунікаційного плану: щоби потрапити з одного кінця будівлі в інший, могло би знадобитися кілька десятків хвилин.
Саме це і призвело розробників ескізу до того, щоби створити проект компактної форми, що має вигляд п’ятикутника. Для його реалізації було виділено величезну на той час суму — 35 млн USD.

На болотах…
Дизайном проекту майбутньої будівлі займався Джордж Бергстрем — знаменитий в ті роки американський архітектор. Керівником проекту призначили Джона Макшейна, що свого часу займався будівництвом аеропорту імені Рональда Рейгана (тоді — Вашингтонського національного аеропорту), а також створенням меморіалу Джефферсона.
Для будівництва обрали територію, яку місцеві жителі називали Арлінґтонськими фермами. Ферми розташовувалися поряд із національним кладовищем. Місцевість була заболоченою внаслідок того, що примикала до річки Потомак. Знадобилися величезні зусилля і чималі гроші, щоб облагородити ці землі. Аби болота не спричинили проблем при будівництві, в Арлінгтон доставили 5 млн куб. м землі і майже 0,7 млн тонн піску.
Однак несподівано з’ясувалося, що навіть цієї площі недостатньо для повної реалізації проекту. Довелося вдатися до крайніх заходів і знести кілька десятків місцевих виробничих підприємств, а потім територію, яку вони займали, – розчистити і використовувати для будівництва й інших потреб. Ці інші потреби було пов’язані з інфраструктурою. Було вирішено оточити майбутній військовий центр дорогами за принципом «перенесення форми»: автошляхи також сходилися таким чином, що утворювали п’ятикутник, який і отримав назву «пентагон», а потім так почали називати й саму будівлю військового відомства.

Мармуру не буде?
11 вересня 1941-го будівництво стартувало. Робота не припинялася ні вдень, ні вночі. У грудні того ж року, коли японці атакували Перл-Харбор, процес набрав ще вищих темпів. І вже за 16 місяців монолітна будівля була закінчена.
Основою споруди, яка нівелює вплив болотистої місцевості, є 41 492 бетонні палі. Спочатку будівлю хотіли обкласти мармуровою плиткою, але в ті часи мармур міг поставлятися до США в достатній кількості хіба що з Італії, а Італія була союзником нацистської Німеччини. Тому від мармуру відмовилися, вирішивши, що можна використовувати вапняк зі штату Індіана.
Коли підрахували загальну вартість нової будівлі, то жахнулися. Виявилося, що коштувала вона майже у 2,5 разу більше, ніж планувалося спочатку, – понад 80 млн USD.
Геометрично будинок є правильним п’ятикутником, довжина сторони якого становить рівно 281 м. Внутрішня площа складає понад 0,6 млн кв. м. Було підраховано, що для переходу між двома найбільш віддаленими кімнатами будинку людині знадобиться не більш як 7 хвилин при ходьбі з невеликою швидкістю (бігти стрімголов для цього не доведеться). Сумарна протяжність коридорів Пентагону становить більш як 30 км.

Зате є діаманти!
Споруда здіймається над землею на 23,5 м плюс має два підземних поверхи. П’ятикутники різних рівнів, що утворюють увесь комплекс будівель, інтегрованих воєдино, з’єднує 21 міст. Усередині можна нарахувати 131 сходи, 19 ескалаторів і 13 ліфтів.
П’ятикутники мають особливі назви, що спрощує адресацію всередині самої будівлі Пентагону. Так, внутрішнє кільце позначено латинською літерою A, а зовнішнє – E. Між ними розташовуються інші п’ятикутники.
Якщо ви гадаєте, що в будівлі працюють тільки військові фахівці, то помиляєтеся. Тут крім служб, зайнятих розробкою стратегій проведення бойових операцій і військових навчань, фінансових структур, підзвітних міністерству та інших профільних організацій працює велика кількість ресторанів і кафе, квіткових і ювелірних крамниць. Можна собі лиш уявити, яку реакцію викликала б наявність магазину, що торгує діамантами, в будівлі українського Міноборони (особливо на тлі корупційних викриттів останнього часу).
В Пентагоні є не тільки McDonald’s і піцерія, але ще й фітнес-центр, кімнати відпочинку та особливі кондитерські лавки. Статистика, яка, як відомо, знає все, стверджує, що в середньому працівники американського військового відомства споживають за добу близько 5000 чашок кави, 800 літрів молока, більше 7 тисяч пляшок газованої води, а також соки, морозиво та інше, інше.

У пам’ять про жертв трагедії
Кількість електронних повідомлень, які щодня надходять на е-mail Пентагону, обчислюється в середньому близько 1,2 млн. А ще фіксується майже 200 тисяч дзвінків на телефони вдень і вночі.
У 1990-х на Пентагон як будівлю чекала масштабна модернізація: замінили системи енергопостачання, посилили безпеку, поміняли комп’ютери і комунікації.
Проте поліпшення систем безпеки не вберегло Пентагон від удару терористів. 11 вересня 2001 на будівлю звалився літак. Постраждало західне крило, в якому розташовувався Департамент американської армії. Тоді загинуло 125 осіб (мова – тільки про працівників відомства). При цьому був повністю зруйнований цілий сегмент, який вимагав повного відновлення. Крім нього довелося проводити відновні роботи на великій площі, що примикає до зруйнованої частини будинку.
Після проведення відновлювальних робіт біля Пентагону звели меморіальний комплекс в пам’ять про жертв трагедії 11 вересня.
Не всі знають, що спроби підірвати Пентагон робилися й до 2001 року. Зокрема, у 1990-х роках невідомі зловмисники надсилали туди посилки з бомбами. Однак найбільше Пентагону дісталося не від прямих атак, а від хакерів з усього світу. Тож для протидії була повністю переглянута система електронної безпеки, впроваджена система спеціальних цифрових кодів. Сьогодні Пентагон — це ще й справжнісінький музей, який щороку відвідує понад 100 тис. туристів.

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...