Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 19, 2020

Форт на Сухій черепасі

Автор:

|

Квітень 09, 2015

|

Рубрика:

Форт на Сухій черепасі

Драй-Тортугас

За 110 км від острова-курорту Кі-Вест, що належить до штату Флорида і вважається найпівденнішою точкою Сполучених Штатів Америки, розташувався Національний парк Драй-Тортугас (Dry Tortugas National Park). Цікаво, що саме цей парк славиться різними легендами про затонулі кораблі зі скарбами й невгамовними піратами. Крім того, це — край дивовижних птахів, риб і рослин.

130 тис. років тому…
Ось уже 80 років це місце манить туристів до себе своїм райським спокоєм і таємницями. На жаль, національний парк є досить віддаленим від будь-яких комунікацій і магістралей, тому він по праву вважається одним із найбільш важкодоступних у Сполучених Штатах. Загалом, Драй-Тортугас — це система із семи островів, мальовничо обрамлених кораловими рифами й піщаними мілинами, що виступають із води.
Острівна зона парку — це безпосередньо надводна частина дуже давнього коралового рифу, покрита піщаним шаром. Утворилися ці острови ще під час льодовикового періоду, що повністю змінив місцевість. Річ у тому, що приблизно 130 тис. років тому на території сучасної Флориди плюскотіло хвилями мілководне море, де й утворилися ці досить великі масиви коралових рифів. Причому рифи Драй-Тортугас — усього лише край вельми довгого коралового ряду. Близько 15 тис. років тому коралові рифи вже здіймалися над морською поверхнею; час піддав рифи значній ерозії, вапняк великою мірою був розчинений і роз’їдений кислотою від гниючої рослинності.
Сама назва національного парку Драй-Тотугас означає “суха черепаха”. На архіпелазі й справді водиться чимало черепах, які вважають його підходящим місцем для відкладання яєць. Крім них природоохоронна зона славиться великою кількістю пернатих. Із березня по жовтень тут гніздиться багато перелітних птахів, за якими цікаво спостерігати, серед них – олуші, темні крячки й величні фрегати, розмах крил яких сягає двох метрів.

Пастка для кораблів
Першим цей острів виявив Хуан Понд де Леон 1513 року, коли той іще був просто групою коралів, населених переважно морськими черепахами. Спочатку де Леон назвав свою знахідку Лас-Тортугас, тобто “черепашачим островом”. Слово «Драй», що означає “сухий”, додалося пізніше як спроба попередити моряків про цілковиту відсутність прісної води.
Після відкриття Драй-Тортугас став позначкою на іспанських мапах для торговців і дослідників, орієнтиром на шляху до узбережжя. Острів розташовується прямо між Мексиканською затокою й Атлантичним океаном.
Водночас, «Суха черепаха» стала також місцем безлічі корабельних аварій. Мілководдя, сильні течії і не завжди сприятливі для мореплавців погодні умови дали острову ще й назву “пастки для кораблів”. Ходять чутки, що й донині на дні моря в цих місцях лежить велика кількість затонулих скарбів.

Фортеця для боротьби з піратством
Національний парк Драй-Тортугас — справді унікальний. Але навіть не природні об’єкти і морські пейзажі з бірюзовою водою, не коралові рифи, черепахи й міфічні скарби в першу чергу цінуються в цьому парку і є його «родзинкою». Головна визначна пам’ятка національного парку — форт Джефферсон, що своїм маєстатичним виглядом доповнює природну атракцію.
Фортеця на острові була заснована для боротьби з піратством в Карибському морі. Це — один із найбільших берегових фортів США. До того ж, ця споруда складається з найбільшої кількості цегли по всій Америці — більш ніж 16 млн одиниць.
У період з кінця 1824-го до початку 1825 року США викупили Флориду в іспанців за 5 млн USD. Командор Девід Портер почав шукати місце для будівництва військово-морської бази (майбутній форт Джефферсон), щоби протистояти піратству. Однак Драй-Тортугас його нічим не привабило. За його словами, острови були занадто дрібні, не мали прісної води та в цілому були не придатні для зведення на архіпелазі фортифікаційних споруд.

Названий на честь третього президента
Поки командор розмірковував про будівництво, влада США облюбувала Драй-Тортугас для спорудження там маяка. Для цієї справи був обраний маленький острівець Гарден-Кі. За рік, вже до 1826-го, тут був зведений 20-метровий маяк і біля його підніжжя — маленький будиночок для доглядача.
Через три роки була зроблена друга спроба в пошуках місця під військову базу. Цього разу командор Рогер, на відміну від попередника, був у захваті від Драй-Тортугас і вибрав острівець для фортеці.
Форт був названий на честь третього президента Сполучених Штатів Америки Томаса Джефферсона. Після 17 років бюрократичної тяганини та інженерних досліджень, 1846-го, на острові Гарден-Кі розпочалося зведення форпосту. Інженери розробили проект так, щоб маяк і будинок доглядача містилися в стінах форту. Маяк відігравав важливу роль для кораблів, що пливли через води Драй-Тортугас, поки 1876 року на сусідній стіні не звели залізний маяк. Цегляний маяк було знесено рік потому.

Головне – власне джерело води
Форт Джефферсон має форму триярусного шестикутника. Довжина двох сторін становить по 99 м, решти чотирьох — по 145 м. Стіни сходяться в кутових бастіонах. Форт був оснащений 410 гарматами, встановленими всередині стін. Вони розташовувалися в казематах і збройових кімнатах, із виходом на море через амбразури.
Інженери, проектуючи форт Джефферсон, зробили його масивною збройовою платформою, не приступною для нападу фортецею і водночас базою, здатною знищити ворожі кораблі. Казарми, офіцерські приміщення, порохові склади та інші господарські споруди заховані усередині потужних і міцних стін.
За часів громадянської війни, 1863 року, форт Джефферсон став місцем для утримання військових злочинців. Їх кількість зросла настільки, що раби, яких спеціально привозили для обслуговування форту, виявилися непотрібними. Максимальне ж число людей, що перебували у фортеці, склало 1 729 осіб, оскільки військовики жили тут разом із сім’ями.
Щоби постачати форт Джефферсон прісною водою, в його стінах були вбудовані резервуари. Також форт був оснащений системою фільтрації дощової води, яка накопичувалася в підземних камерах. Таким чином, поселення було забезпечене джерелом води.

Для охорони природної спадщини
Сьогодні форт Джефферсон залишається все ж недобудованим. По закінченні громадянської війни в ньому зникла потреба. Однак іще 1865 року форт служив в’язницею для чотирьох ув’язнених, учасників убивства президента Лінкольна. До 1888-го витрати на утримання форту зросли через збитки, яких завдавали часті шторми й урагани. Зі збільшенням невиправданих витрат доцільність у фінансуванні фортеці ослабла. І відтоді форт почав експлуатуватися як допоміжна зона для утримання при карантинах.
4 січня 1935 року форт Джефферсон відвідав президент Франклін Рузвельт, після чого надав йому статусу Національного історичного пам’ятника. 10 листопада 1970-го форт потрапив до Національного реєстру історичних місць. Нині ця споруда є частиною Національного парку Драй-Тортугас і відомою туристичною атракцією штату Флорида.
Статус національного парк отримав 1992 року, що стало офіційним підтвердженням визнання його історичного і природного значення для країни. Тому тут охороняється весь природний світ, включаючи всіх представників флори і фауни. У територіальних межах парку Драй-Тортугас заборонено турбувати черепах, лобстерів, тропічних риб. Також не дозволено вивозити звідси корали і будь-які предмети, що стосуються історії цих місць. Національний парк працює протягом усього року, його острови відкриті для відвідувань у денний час.
Утім, попри всі атракції Драй-Тортугас є одним з найбільш рідко відвідуваних національних парків США. Він належить до числа найбільш важкодоступних, тому що дістатися до нього можна тільки на гідроплані або приватному катері. Так, 2013 року на архіпелазі побувало всього 60 тис. осіб (для порівняння: парк Great Smoky Mountains того ж року відвідало більш ніж 9 мільйонів чоловік).

Олексій Гай

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply