Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 23, 2020

Енергетична революція, що засмучує нафтові держави

Автор:

|

Квітень 02, 2015

|

Рубрика:

Енергетична революція, що засмучує нафтові держави
Сфери інтересів Lazard

Сфери інтересів Lazard

Галузь відновлюваної енергетики в США 2014 року здійснила революцію: вартість електроенергії, виробленої за допомогою відновлюваних джерел, у низці випадків була нижчою за отриману на традиційних газових і вугільних електростанціях. І це — без урахування державної підтримки.

Як сказано у звіті інвестиційної компанії Lazard, за п’ять останніх років у США нормована вартість електроенергії (Levelized Cost of Electricity, LCOE), одержуваної з вітропарку (ВЕС), знизилася на 58 %. «Сонячна» електрика (СЕС) подешевшала ще більше — на 78 %. Середня вартість 1 МВт/год., що виробляється на СЕС, становить 56 USD, на ВЕС — 14 USD. Ціна на електроенергію, одержувану на газових і вугільних (ВДЕ) станціях, за півдесятиліття фактично не змінилася і становить 61 USD і 66 USD за МВт/год., відповідно.
LCOE — середня розрахункова собівартість виробництва електроенергії протягом усього життєвого циклу генеруючого об’єкта. Вона містить облік різних аспектів — початкові інвестиції, вартість експлуатації й обслуговування електростанції, ціна на паливо і вартість капіталу — і використовується для порівняння витрат на виробництво з різних джерел.
Знизити собівартість електроенергії, що генерується ВДЕ, удалося за допомогою здешевлення технологій і нових підходів до фінансування й експлуатації об’єктів. Свою роль у збільшенні поширеності поновлюваних джерел зіграли субсидії. Останніми роками діяв вкрай вигідний податковий кредит для генерації на базі ВДЕ. Подальша доля цього виду субсидування зараз бурхливо обговорюється між компаніями сектору та федеральною владою.
Також уже укладено великі угоди на поставку «зеленої» енергії за дуже низькими цінами. Техаська компанія Austin Energy навесні цього року підписала 20-річний контракт на поставку сонячної електроенергії за ціною менш ніж 5 центів за кВт/год. Влада Оклагоми схвалила договір про придбання електроенергії нового вітропарку, що дасть покупцям змогу заощадити близько 50 млн USD, порівняно зі закупівлею енергії з традиційних джерел. Також в Оклагомі найбільша американська енергокомпанія American Electric Power потроїла обсяг закупівлі енергії від вітропарків на тлі низьких цін, що склалися останнім часом.
Дешевшає не лише «велика» відновлювальна електроенергетика. Наприклад, так звана сонячна енергетика на дахах (Rooftop solar PV) уже досягла мережевого паритету в десяти з 50 штатів і врешті, за прогнозами аналітиків Deutsche Bank, добереться до цього показника найпізніше 2016-го. Не дивно, що тільки 2013 року американці встановили на своїх дахах 1 ГВт сонячних панелей, а до 2016-го їх сукупна потужність зросте в шість разів.
Уже в багатьох країнах світу відновлювана енергетика успішно конкурує з традиційною, кажуть експерти. США — в числі перших країн, де сонячна енергетика досягла мережевого паритету. Це явище зумовлене величезними обсягами введення сонячної генерації в цих країнах, що впливає на зниження витрат на виробництво устаткування та будівництво самих об’єктів.
Водночас експерти попереджають, що низькі ціни на поновлювані джерела не означають того, що вітрові та сонячні електростанції зможуть повністю замінити традиційні. Газові та вугільні потужності потрібні для надійності, позаяк тільки вони здатні гнучко реагувати на потреби енергосистеми, набираючи навантаження на вимогу.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply