Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 26, 2020

Едвард Сновден прибув у Москву й зник

Автор:

|

Червень 27, 2013

|

Рубрика:

Едвард Сновден прибув у Москву й зник

У московському аеропорту «Шереметьєво» 23 червня приземлився літак із Сянгану, на борту якого перебував Едвард Сновден, звинувачуваний владою США в розкритті даних про доступ американських спецслужб до персональних даних громадян, у шпигунстві, крадіжці й використанні довіреного йому урядового майна на власні потреби. 

У залі для очікування на летовищі зібралося кілька десятків журналістів і телеоператорів із відеокамерами. Кінцевою метою подорожі п. Сновдена преса називала Ісландію або Еквадор, за іншими даними, він мав намір через Венесуелу дістатися Куби. Однак ані кубинська, ані венесуельська влада поки що не підтвердили інформації про те, що Едвард Сновден прибуде в Каракас через Гавану. Також так і не надійшло жодних коментарів від офіційних осіб.
«Про те, що п. Сновден приїжджає до Москви, звісно, відомо. Російські правоохоронні органи не мають претензій до нього, і ніяких команд із приводу його затримання не було. Якщо в американських колег немає до нього претензій, то в нас, відповідно, теж», — заявив представник російських силовиків.
Тим часом, американський сенатор Чарльз Шумер припустив, що президент Росії Володимир Путін був ознайомлений із наміром колишнього працівника ЦРУ летіти зі Сянгану через Москву. «Путін ніколи не проґавить нагоди штрикнути Штатам пальцем в око — чи із Сирією, чи з Іраном чи-то з нинішньою ситуацією зі Сновденом», — заявив п. Шумер. Сенатор, зокрема, поскаржився на те, що така позиція не найкращим чином впливає на російсько-американські відносини. Він припустив, що до організації втечі Едварда Сновдена зі США причетний також Китай, зауваживши при цьому, що «союзники повинні ставитися один до одного з належною повагою».
А між тим, того дня п. Сновден не сів на літак, що вирушав за маршрутом Москва-Гавана. Таку інформацію надали 30 журналістів, які перебували на борту цього лайнера. За їхніми спостереженнями, екс-працівника ЦРУ не було ані в економ- , ані в бізнес-класі. Те, що Едвард Сновден не вилетів рейсом «Аерофлоту» SU 150, підтвердили в самій авіакомпанії, а також у московських силових структурах.
Експерти висловили припущення, що він таки вилетів із Росії. Колишній співробітник ЦРУ міг не помітно для представників мас-медіа пересісти на інший літак. «Сновден, швидше за все, – уже за межами Російської Федерації. Він мав змогу вилетіти іншим рейсом. Журналісти навряд чи могли стати свідками його вильоту», — розповів неназваний представник спецслужб.
Однак, за даними американської влади, колишній працівник ЦРУ досі перебуває в Москві. «Ми закликаємо російську сторону розглянути всі наявні варіанти його висилки в США для передання суду за висунуті йому обвинувачення», — заявив Джей Карні, прес-секретар американського президента. Він також висловив «глибоке розчарування та сильне невдоволення» тим, що раніше влада Сягнану дозволила п. Сновдену безперешкодно вилетіти до Москви.
«Ми не купимося на запевнення, нібито це було суто технічне рішення, — зазначив чиновник. — Без втручання Китаю тут не обійшлося, і це матиме серйозні наслідки для відносин Вашинґтона з Пекіном». На запитання журналістів про те, що означатиме для стосунків США з Росією можлива відмова видати Едварда Сновдена, прес-секретар відповів, що «двосторонні дискусії тривають» і що він не хоче «передбачати події».
Своєю чергою, Джуліан Ассанж, засновник скандального сайту WikiLeaks, поінформував телефоном, що Едвард Сновден – здоровий, зараз він у безпеці й підтримує контакт зі своєю юридичною командою. Пан Ассанж також підтвердив, що п. Сновден уже попросив політичного притулку в Еквадору й, можливо, в інших країн. Організація WikiLeaks від імені колишнього агента ЦРУ офіційно попросила про надання політичного притулку до Ісландії та деяких інших держав. «Ісландський журналіст звертався до уряду Ісландії з офіційним запитом про надання політичного притулку. Подібні заходи було здійснено в інших країнах», — заявив представник WikiLeaks.
А інформаційна агенція Reuters повідомила, що Еквадор видав Едвардові Сновдену документи біженця. Рікардо Патіньйо, міністр закордонних справ цієї латиноамериканської країни, заявив, що влада Еквадору розуміє, які наслідки може мати рішення про надання притулку Едвардові Сновдену.
«Відносини зі США мають розвиватися на основі поваги до суверенітету одне одного, ми діємо, дотримуючись своєї конституції та міжнародної політики Еквадору, й усвідомлюємо можливі наслідки наших рішень», — сказав п. Патіньйо на прес-конференції в столиці В’єтнаму Ханої, де він перебував із візитом. «Влада США також отримала від нас багато вимог щодо видачі низки осіб, у першу чергу банкірів, які були засуджені в нашій країні, і на базі своїх законів, свого суверенітету ухвалювала в багатьох випадках рішення про невидачу людей, які скоїли злочини проти мільйонів еквадорців», — наголосив міністр.
Натомість, Сергій Лавров, міністр закордонних справ Російської Федерації, 25 червня заявив, що колишній працівник ЦРУ Едвард Сновден не з’являвся в Росії й російський уряд не має жодного стосунку до його переміщень по світу. «Він самостійно обирав свій маршрут, про це ми дізналися, як і більшість присутніх, зі засобів масової інформації. Він не перетинав російського кордону», — сказав міністр.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply