Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 26, 2020

Друга «холодна війна»?

Автор:

|

Травень 01, 2014

|

Рубрика:

Друга «холодна війна»?

Джон Керрі

Джон Керрі, державний секретар США, заявив 23 квітня, що в часи «холодної війни» було простіше, ніж зараз. Його промову було присвячено питанням планування роботи зовнішньополітичного відомства США. На думку держсекретаря, тоді було «легше, ніж зараз, або, можливо, правильніше сказати, простіше». «Вибір був менш різноманітний, менш складний. Він був яскравішим, зрозумілішим: комунізм і демократія; Захід і Схід; «Залізна завіса», лінія великого розмежування. І багато що було підпорядковане, зім’яте цією силою двополюсного світу», — пояснив шеф американської дипломатії.

Докази присутності російських спецслужб в Україні
А напередодні, 22 квітня, Державний департамент США оприлюднив фотографії з доказами присутності російських спецпризначенців у східній Україні, незважаючи на те, що президент Російської Федерації (РФ) далі заперечує те, що за заворушеннями в цьому реґіоні стоять його агенти. Достовірність фотознімків неможливо підтвердити незалежними джерелами, але Джен Сакі, речниця Держдепартаменту, заявила, що вони слугують на користь заяв про те, що озброєні ополченці в східній Україні пов’язані з РФ. «Це — лише ще одне підтвердження зв’язку між Росією й озброєними ополченцями», — сказала вона.
Фото з’явилися невдовзі після укладення дипломатичних домовленостей у Женеві, що мали зняти напруженість у східних реґіонах України. Одну серію знімків зроблено з бородатої людини у військовому кепі в різних умовах. Підписи до фотографій стверджують, що одну з них зроблено в Грузії 2008-го, а дві інші — у Краматорську та Слов’янську цього року. Схоже, що на них присутній той сам чоловік. У документах він позначається як «солдат російського спецназу». Стверджується, що на іншій серії знімків зображений іще один ополченець на сході України й, імовірно, він же є на груповому фото російських військовослужбовців.

Заява Джона Мак-Кейна
Тим часом, сенатор США Джон Мак-Кейн зробив минулої п’ятниці таку заяву щодо ситуації в Україні: «Секретаря Керрі можна похвалити за те, що він каже правду про послужний список брехні, обману, аґресії та крайнього невиконання зобов’язань, узятих нещодавно на себе Росією в Женеві, із метою деескалації кризи в Україні. Проблема полягає в тому, що риторика та погрози секретаря Керрі не підкріплені діями з боку Адміністрації, які здатні змінити спосіб мислення та поведінку президента Путіна. Адміністрація багато говорить, але мало робить».
Унаслідок цього в Україні сприймають за слабкість Америки те, що президент Путін чітко трактує як дозвіл на вчинення нових актів аґресії, стверджує сенатор. « У підсумку ситуація на сході України тепер є ближча, ніж будь-коли раніше, до відкритого конфлікту. Порожні погрози — гірші, ніж мовчання. Настав час для рішучіших дій. Сполучені Штати повинні розширити санкції на найбільші російські банки, енергетичні компанії й такі сектори економіки, як військова промисловість, які слугують інструментами зовнішньої політики Путіна.
НАТО необхідно рухатися до надійної та постійної військової присутності в Центральній Європі та країнах Балтії, у тому числі до розширених можливостей протиракетної оборони. Нам потрібна трансатлантична енергетична стратегія, щоби зламати залежність Європи від російської нафти та газу. І ми повинні реагувати на прохання українського уряду щодо надання йому конкретної військової допомоги в межах довготермінових зусиль із реформування та відновлення збройних сил України. Ситуація є надто серйозною, щоби продовжувати політику жорсткої риторики й мінімальних заходів», — сказав він.

Економічні важелі
Вiце-президент Джозеф Байден повiдомив, що Сполучені Штати готові видiлити 50 млн USD на проведення полiтичних і економiчних реформ в Українi. Передбачається, що близько 11 млн USD із наданої суми пiде на пiдготовку та проведення виборiв нового Президента України, призначених на 25 травня. Зокрема, ця частина коштiв буде витраченана «роботу з виборцями, адмiнiстративнi потреби та спостереження» за перебігом голосування.
Крiм того, частину допомоги буде використано для фiнансування дiяльностi груп експертiв з американських урядових агенцій, котрi працюватимуть над зменшенням залежностi України вiд постачання енергоносiїв із РФ. Окремо оплачуватиметься робота технiчних радникiв, яка буде спрямована боротьбу з корупцiєю.
А тим часом сенатори вимагають від Барака Обами запровадження жорстких санкцій проти російських енергетичних компаній і банків. І республіканці, і демократи вважають, що США можуть зробити більше, аби зупинити аґресію РФ проти України. «Якщо Росія не почне негайно відводити свої 40 тис. військових від кордонів України, які залякують людей у країні, ми мусимо накласти санкції на російські енергетичні компанії — «Газпром» і інші», — заявив сенатор-республіканець Боб Коркер.
За його словами, США мусять також «ударити по великих банках і однозначно збільшити військову підтримку Україні». «Ми допомагаємо військовою технікою й іншими шляхами 138 країнам у всьому світі. І для не включити до їх числа Україну — просто ненормально. Частково в проблемах, які переживає Україна, винен Захід. І просто залишити її наодинці з бідою, як ми це зараз робимо, ми не можемо», — заявив сенатор. Він припускає, що «Росія продовжуватиме свої підривні операції».
«Якщо так триватиме далі, ми втратимо східну Україну — і це стане геополітичною катастрофою», — наголосив п. Коркер.
28 квітня США запровадили чергову порцію санкцій проти РФ. Як заявив Джей Карні, прес-секретар Білого дому, санкції запроваджені проти семи громадян РФ і 17 компаній. Як пояснив п. Карні, запроваджені санкції за приєднання Криму, що США не визнають, а також через позицію Росії щодо України. А Міністерство торгівлі заборонило продавати РФ високотехнологічні товари, які можуть посилити боєздатність російської армії.

Мілітарні важелі
Ракетний фрегат Військово-морських сил (ВМС) США USS Taylor (FFG -50) 23 квітня ц. р. перетнув протоку Босфор, повернувшись у акваторію Чорного моря після ремонту в порту на грецькому острові Крит. Фрегат озброєний артилерійською установкою Mark-75, зенітним артилерійським комплексом Phalanx CIWS, зенітними керованими ракетами SM-1, протикорабельними ракетами Harpoon і системою радіоелектронної боротьби AN/SLQ-32. Фрегат USS Taylor уже заходив у Чорне море напередодні Олімпіади в Сочі. Дещо раніше у квітні ц. р. туди прибули есмінці ВМС США Donald Cook і Truxtun і французький протичовновий фрегат Dupleix.
За потреби США можуть надати Україні амуніцію, обладнання, а також стрілецьку зброю. Про це 25 квітня заявив Карл Левін, голова комітету сенату з питань збройних сил. «Треба надавати спорядження, пальне, бронежилети, якщо потрібно — стрілецьку зброю, боєприпаси. Така підтримка є можлива», — зазначив він.
Водночас сенатор не зміг відповісти на запитання журналістів, наскільки реальним вважають у США вторгнення російських військ на схід України. «Я насправді не можу дати жодного припущення щодо ймовірності, чи прийшов він уже до такого рішення… І діапазон відповідей — від «цілком можливо» до «ні, він не зробить цієї помилки, тому що зустріне величезний опір навіть у областях на сході, де, як він думає, не буде опору», — констатував п. Левін.
Причому він висловив надію, що Путін усе-таки не наважиться на таку помилку, як повномасштабне вторгнення в Україну. «Опір буде величезним, якщо кордон перейдуть російські війська», — переконаний він. Сенатор наголосив, що в такому випадку буде «дуже потужна реакція в усьому світі».

Моральна підтримка
США продовжили дію віз для українців до десяти років. Про це повідомив Джеффрі Пайєтт, Надзвичайний і Повноважний посол США в Україні. «Я вітаю подовження дії візи для українців до десяти років — ще один крок, щоби продемонструвати нашу підтримку українцям», — написав посол. Зазначимо, що раніше максимальний термін дії візи США становив п’ять років. Першу почесну десятирічну «візу» видали генієві України Тарасові Шевченку, а реальну — представникові кримськотатарського народу.
А в Чикаґо скасували запланований на 19 червня День Росії та російсько-американський бізнес-форум. «Нинішня політична напруга призвела до такого відтермінування, що, сподіваємося, надихне до поліпшення діалогу», — повідомили Петро Галіцин і Олександра Єфимова, співголови Московського комітету при Chicago Sister Cities International.
Вони також додали, що сподіваються на продовження традиції відзначати День Росії в майбутньому. День Росії у Чикаґо відбувається з 2011 року, участь у ньому беруть політики, громадські діячі, дипломати та бізнесмени. У рамках бізнес-форуму традиційно обговорюють співпрацю в різних сферах життя США та РФ. Водночас Рам Емануел, мер Чикаґо, провів зустріч із представниками української громади, у тому числі з Комітетом міст-побратимів Київ-Чикаґо, під час якої запевнив, що Чикаґо підтримує Україну.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply