Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 22, 2020

Дерево-вежа чи вежа з деревом?

Автор:

|

Травень 01, 2014

|

Рубрика:

Дерево-вежа чи вежа з деревом?

Ґрінсбурґ посідає унікальне місце серед міст світу завдяки деревам, що ростуть із даху будівлі міського суду

«Містом Дерев» називають Ґрінсбурґ, що в штаті Індіана. І ця назва приклеїлася до нього зовсім не тому, що там буяє багато зелені. Річ у тім, що в місті дерева височіють прямо… на дахах будинків.

Майже в небі
Ще 1870 року хтось із жителів міста помітив, що в північно-західній частині вежі суду видніється щось, схоже на невелику гілочку, що стирчить просто з даху. Спершу ніхто не надав цьому якоїсь особливої уваги, але час спливав, і це незвичайне явище привернуло увагу міської громади.
Гілочка розрослася в кущ, кущ продовжував зростати, а ті люди, які спостерігали за його зростанням усе більше переконувалися в тому, що ця рослина є природною аномалією. Справа в тому, що цей дивовижний кущ почав пускати коріння в щілинах даху вежі й у різних місцях на даху стали з’являтися інші паростки. Через п’ять років уже можна було нарахувати п’ять окремих кущиків, які сформували своєрідний маленький гай. Основною особливістю цього гайку було те, що він стримів на висоті «всього лише» сто десять футів над будівлею суду.
Тепер уже всі жителі графства, а особливо посадові особи, які працювали в будівлі суду, були стривожені тим, щоби така досить велика кількість дерев, які «оселилися» на вежі, не заподіяла шкоди безпосередньо дахові. Саме через такі побоювання 1888 року міська влада найняла спеціального верхолаза для того, щоби той піднявся на дах будівлі й видалив кущі. На той час один із відростків заввишки приблизно 15 футів мав у діаметрі біля основи майже п’ять дюймів. А це загрожувало неабиякими неприємностями самій будівлі й людям, що в ній перебували.
Варто зазначити, що дерево продовжувало досить стрімко рости, витримуючи з дивовижною стійкістю шторми й урагани різних сезонів протягом багатьох років. Та ось нарешті його зняли з даху й відправили в Історичний громадський музей графства Декейтер.

Нове відродження
А тим часом, на превелике здивування городян, в південно-східному куті вежі почало рости інше дерево! Прикметним є те, що це дерево, здавалося, вбирало в себе якусь невідому енергію: усього за кілька років воно виросло на чималу висоту.
Поки «дозрівало» це дерево, у південно-західній частині башти міської будівлі суду Ґрінсбурга з’явилося ще два деревця, а вся ця історія лише додавала містові популярності. Й ось таким чином будинок суду графства Декейтер, точніше, його дах витримав вагу дерев протягом більш ніж ста років.
Упродовж весняних і літніх місяців, коли інші рослини вкриваються листям і набираються сили та краси, ці дерева, які ростуть на вежі суду, також викидають нові пагони, демонструючи чудеса виживання.
Уже багато років туристи й інші зацікавлені люди прибувають у графство Декейтер із різних точок нашої неосяжної планети й прямують у Ґрінсбурґ для того, щоби помилуватися знаменитими деревами, які ростуть на вежі будівлі суду. І досі час від часу історія про ці дивовижні дерева публікується в газетах і журналах багатьох країн.

Ідентифікаційні дебати
Слід згадати й про такий факт, що протягом тривалого часу різновид дерева, яке росте на вежі будівлі суду міста Ґрінсбурґа був невідомим. Деякі ботаніки вважали, що це – липа. Іншими науковцями висувалася версія, що це є один із різновидів сріблястої тополі.
Урешті-решт, для того, щоб ідентифікувати це дивовижне дерево з наукової точки зору, у місто запросили вчених зі Смітсонівського інституту у Вашингтоні. Після прискіпливого дослідження ними було зроблено висновок про те, що це дерево представляє один із різновидів осики. Однак, хоч яким дивним це не видасться нині, тоді висновки такого шанованого інституту піддали сумнівам.
Через ці сумніви було проведене повторне дослідження, результати якого засвідчили, що загадкова рослина на даху судової вежі — це різновид тутового дерева. Під час відносно недавньої «обробки» дерева, яку здійснювали лісники університету, було отримано незаперечні докази того, що це справді — тутове дерево, або шовковиця.

А звідки «хліб насущний»?
Поява цих дерев на вежі будівлі суду, тобто їх походження, і сьогодні залишається таємницею не тільки для тих, хто бачить їх уперше, а й для громадян міста Ґрінсбурґа. Дослідники досі так і не відшукали пояснення того, яким же чином насіння тих найперших дерев знайшло свій шлях до судової вежі, де воно й проросло.
Однак суперечки з приводу видової приналежності дерева на даху будівлі окружного суду графства Декейтер тьмяніють на тлі набагато цікавішого питання, остаточної відповіді на яке так ніхто й не дав. Що є джерелом його живлення? Як ця шовковиця, чи що воно там таке, виживає на дерев’яному даху?
Звісно, теорій існує безліч. Деякі науковці гадають, що пил від інтер’єру будівлі та порохи й волога волога ззовні забезпечують дерево необхідним йому «хлібом насущним», але це — тільки припущення . Інші – чи-то всерйоз, чи-то жартома стверджують, що дерево харчується пружинками від баштового годинника…
Ми ж наостанок додамо, що жителі міста Ґрінсбурґа дуже шанують своє незвичайне дерево, що росте на даху вежі суду, і щороку на його честь проводять «Осінній фестиваль Міста Дерев» (Tree City Fall Festival).

Дарина Галицька

 

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply