Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 22, 2020

Чи запровадять США санкцій проти Віктора Януковича та його сім’ї?

Автор:

|

Грудень 19, 2013

|

Рубрика:

Чи запровадять США санкцій проти Віктора Януковича та його сім’ї?

Вікторія Нуланд, заступник державного секретаря, перебуваючи в Києві, окрім зустрічей із Віктором Януковичем і лідерами опозиції побачилася й із Рінатом Ахметовим, найбагатшою людиною України. На цю зустріч п. Нуланд отримала від Вашингтона мандат: вона мала попередити, що в разі силового розгону Євромайдану заходи реагування буде застосовано не лише проти чиновників і політичних лідерів Партї реґіонів (ПР), а й проти всіх, хто підтримував цей режим матеріально.

Після цього п. Ахметов виступив 13 грудня зі заявою: «Компанія СКМ у перші дні загострення ситуації в Києві продемонструвала свою позицію. І я повністю її поділяю. У ці дні багато хто хоче знати про моє ставлення до того, що відбувається. Моя позиція така: Україна і президент три з половиною роки йшли європейською дорогою. І за цей час було зроблено дуже багато.
У Вільнюсі не було підписано угоду. І в усіх виникло запитання: що сталося? Україна взяла паузу? Україна зупинилася? Чи Україна пішла в інший бік? Усі хочуть зрозуміти. Люди почали шукати відповіді на ці запитання й вийшли на Майдан. Те, що мирні люди вийшли на мирні акції, свідчить про те, що Україна — вільна, демократична країна. І з цього шляху Україна не зверне. Те, що в ці дні постраждали люди, – неприпустимо. Переконаний, що зараз, у складний для нашої країни момент, дуже важливо мати холодні голови й зважений підхід. Одним словом, має перемогти здоровий глузд.
Я – за сильну, незалежну й цілісну Україну. Ми — одна країна, і її ділити не треба. Я – за стіл перемовин. Аби політики, влада, опозиція, моральні лідери країни сіли за стіл переговорів і ухвалили те рішення, яким ми будемо пишатися, а не соромитися. Те рішення, від якого виграє Україна й кожен українець як у короткотерміновій, середньотерміновій, так і в довготерміновій перспективі. Цей стіл я назвав би столом миру, компромісу та майбутнього нашої країни. І нехай за цим столом політики втратять свої рейтинґи. Найголовніше, щоби рейтинґ України пішов угору».
Напередодні, 12 грудня інший український олігарх – Віктор Пінчук – також висловив підтримку учасникам Євромайдану. А Девід Крамер, президент міжнародної неурядової організації Freedom House, виступив за введення санкцій щодо президента Януковича, членів його сім’ї та близького оточення через порушення прав людини в Україні.
Водночас, Дженніфер Псакі, представник Державного департаменту США, заявила, що не відкидає ймовірності запровадження санкцій стосовно вищих посадових осіб України. «Не маю наміру вдаватися в подробиці із цього приводу. Ми розглядаємо політичні варіанти. Очевидно, що ще не було прийнято рішення. Санкції включені, але я не окреслюватиму детальніше», — сказала п. Псакі, повторивши формулювання про санкції декілька разів. На окреме запитання про те, про які саме санкції йде мова, представник Держдепу не дала чіткої відповіді.
А двоє американських сенаторів подало на розгляд сенату США резолюцію про ситуацію в Україні, один із пунктів якої передбачає введення санкцій проти посадових осіб. Сенатори від штату Іллінойс Дурбін і від штату Коннектикут Мерфі у своїй резолюції просять висловити підтримку народу України в його європейських прагненнях і засудити дії української влади на чолі з президентом Януковичем щодо непідписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом (ЄС) і застосування сили проти мирних учасників протесту.
У разі прийняття цієї резолюції верхня палата Конґресу США оголосить такі сім пунктів:
1) Сенат США висловлює підтримку українському народові в його праві визначати демократичне майбутнє для своєї країни;
2) Закликає США і лідерів ЄС об’єднати зусилля заради мирного та демократичного подолання кризи в Україні й подальшої інтеграції України в євроатлантичні структури;
3) Закликає протестувальників, опозицію та суспільство й надалі утримуватися від застосування сили та почати процес загальнонаціонального примирення;
4) Закликає всі політичні партії утримуватися від мови ворожнечі (аґресії, спрямованої на людину або групу осіб за ознакою раси, релігії, статі, сексуальної орієнтації), що роз’єднує українське суспільство;
5) Закликає уряд України утриматися від подальшого застосування сили проти мирних протестів і поважати міжнародно визнані права громадян України, особливо право висловлювати думки та право на збори;
6) Засуджує насильство, застосоване проти мирних демонстрантів 30 жовтня, 1 і 11 грудня, і вимагає негайно притягнути винних посадових осіб до відповідальності, а також негайно припинити переслідування затриманих мирних демонстрантів;
7) У разі повторного застосування владою насильства проти мирних демонстрантів Президент США й Конґрес повинні розглянути запровадження персональних санкцій, включно з візовими обмеженнями та заморожуванням активів, проти відповідальних осіб.
14 грудня до Києва прибув сенатор Джон Мак-Кейн. Він провів зустрічі з лідерами опозиції, міністром закордонних справ і патріархом Київським Філаретом. На Михайлівській площі сенатор оглянув блокпост мітинґувальників, котрі виступають за євроінтеграцію та проти чинної української влади. Він пообіцяв, що резолюцію, подану на розгляд сенату США про санкції щодо осіб, причетних до насильства на мирних акціях в Україні, буде сприйнято. Розповідаючи, які шанси на схвалення має резолюція, політик запевнив: «Вона буде схвалена швидко й одноголосно».
«Резолюція закликає поважати право людей у ненасильницький спосіб висловлювати свої погляди. Ми підтримаємо їхні зусилля в напрямку демократії. І якщо уряд практикуватиме й надалі репресії, мають бути розглянуті санкції проти осіб і організацій, які завинять у злочинах проти людяності, котрі порушать права людини», — зазначив п. Мак-Кейн.
Київ також відвідав Крістофер Мерфі, голова європейського комітету в сенаті. 15 грудня він виступив із словами підтримки українського народу на Євромайдані. Сенатор заявив, що «якщо президент Янукович справді прагне до переходу на демократичний режим, то він повинен добре обміркувати бажання свого народу та переглянути рішення про призупинення підписання Угоди з ЄС».
Увечері того ж дня в Києві відбулася зустріч президента України з Джоном Мак-Кейном і Крістофером Мерфі. Під час зустрічі сторони обговорили широке коло питань зовнішньої політики України. Зокрема, Віктор Янукович укотре наголосив на незмінності євроінтеграційного курсу України, а також вірність національним інтересам країни. Крім того президент запевнив, що влада зробить усе можливе для забезпечення права громадян на мирні демонстрації, а також для проведення чесного та прозорого розслідування подій 30 листопада на майдані Незалежності в Києві.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply