Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 2, 2020

Чому Обама згадав про Україну?

Автор:

|

Лютий 05, 2014

|

Рубрика:

Чому Обама згадав про Україну?

Минулого тижня Барак Обама виступив перед Конґресом зі щорічним посланням «Про стан у країні». Зазвичай під час таких звернень американський лідер викладає свою оцінку подій державного значення та рекомендує законодавцям розглянути заходи на майбутнє, які він вважає за необхідні. Цікаво, що періодичність цієї процедури є закріплена американською Конституцією, однак Основний закон не встановлює чітких правил щодо тем, які має порушувати президент.

Традиційно в промові йдеться про актуальні проблеми, що непокоять Америку. Цього разу з уст п. Обами хоча й коротко, але прозвучала згадка про події в Україні. «Ми підтримуємо тих, хто хоче виконувати складну роботу з розбудови демократії. В Україні ми виступаємо за те, щоби весь народ мав право вільно та мирно висловлювати свої сподівання й позицію з приводу майбутнього країни», — заявив президент у зверненні до Конґресу.
Дехто скаже, що одна фраза в промові президента тривалістю понад годину є лиш короткою згадкою про політичний конфлікт у далекій від США європейській країні. Можливо, це й так, але тут треба зробити уточнення: у промові глави найвпливовішої держави в сучасному світі. А якщо взяти до уваги, що зовнішньополітичний блок послання американського лідера охопив усього чотири питання (в’язниці у Ґвантанамо, Іран, Україна й Олімпіада в Сочі), можна побачити, що події в Києві є однією з небагатьох зовнішніх проблем, які серйозно турбують офіційний Вашинґтон.
Це також підтверджує активність трьох основних державних інституцій Сполучених Штатів, до компетенції яких традиційно належать питання формування зовнішньої політики — Білого дому, Державного департаменту й, звісно, Конґресу як головного законодавчого органу країни.
Щільність офіційних заяв від цих структур останнім часом просто вражає: не минає доби, щоб у Вашинґтоні не відреагували на ті чи інші політичні зміни в Києві. Причому прикметним є те, що всі позиції щодо України, озвучені різними офіційними представниками — від речників департаментів і адміністрацій до представників комітетів Конґресу та самого президента – є ретельно узгодженими.
Зараз вони, в основному, зводяться до кількох закликів: припинення насильства, продовження політичного діалогу, скасування «антидемократичного законодавства», дотримання демократичних прав і свобод в Україні. Інакше США залишають за собою право застосовувати санкції до окремих чиновників, котрі, на думку американської сторони, можуть бути причетними до насильства. Вашинґтон відкрито демонструє, що виступає активним посередником у перемовинах між українським керівництвом і представниками опозиції. Головна мета — «пошук політичних рішень задля мирного врегулювання конфлікту».
У цьому контексті варто окремо згадати посольство Сполучених Штатів у Києві. Про його роль у цій історії недвозначно сказав сам держсекретар Керрі під час економічного форуму в Давосі. Тоді він зазначив: “Я щойно отримав повідомлення про зусилля наших дипломатів на місці, котрі працюють із Януковичем у спробах владнати ситуацію та просунутися на цьому напрямі найближчими днями». Кілька днів потому в Києві було ухвалено рішення — у Верховній Раді, Кабінеті Міністрів і на Банковій, – які кардинально вплинули на ситуацію й дещо знизили градус протистояння.
З огляду на ці факти, справедливо поставити запитання: наскільки вагомими є слова Барака Обами? Коротка фраза про Україну, яка все ж потрапила в промову президента, цілком очевидно свідчить про те, що українська проблема досягла найвищого політичного рівня в США. Це може означати лише одне: наміри Вашинґтона «підтримувати український народ» є серйозними.

Ярослав Довгопол, «Укрінформ»

До слова
Барака Обама під час інтернет-конференції висловив свою думку щодо прагнення українського народу у визначенні власної долі, геополітичного вибору України, а також необхідності досягнення компромісу в справах управління країною зі залученням усіх сил, у тому числі опозиції. Коментуючи питання щодо ситуації в Україні, президент зазначив, що США провадять активний діалог з опозицією й урядом. «Ми переконані, що, по-перше, правила, які обмежують протести та свободу слова, зрештою, є контрпродуктивними, і ми виступаємо проти цього», — заявив п. Обама.
«По-друге. Потрібно реструктуризувати уряд України в такий спосіб, який у підготовці до демократичного процесу створить більш легітимний і єдиний уряд. Це буде непросто, але ми намагаємося допомагати в перемовинах на шляху до цієї мети», — додав президент.  «Третє: у довготерміновій перспективі частина подій є проявом того, що українці, вочевидь, дивляться на Європу та Захід як на партнерів у переході до більш вільної економіки на основі вільного ринку. Очевидно, вони мають сильні історичні зв’язки та значні комерційні відносини з Росією, і ними не треба жертвувати», — заявив Барак Обама. На його думку, «чого українці не хочуть — і ми бачимо підтвердження цього на вулицях, — це щоби за зачиненими дверима було поставлено хрест на їхньому прагненні до вільнішого суспільства, інтегрованого до Європи». «Ми вже бачили подібне у світі. Державам тепер складно діяти за старими правилами, які не враховують реальних надій звичайних людей», — нагадав американський лідер. «Коли є Інтернет, смартфони, технології й інформація, люди хочуть брати участь у визначенні власної долі. Тепер не можна обмежувати інформацію так, як раніше. Сподіваюся, що влада України визнає це й усе вирішиться мирно», — зазначив президент.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply