Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 5, 2020

Cахара Нового Світу

Автор:

|

Листопад 26, 2014

|

Рубрика:

Cахара Нового Світу

Пустеля Могаве

Мова — про пустелю Могаве, що на південному сході Каліфорнії. Мабуть, непросто повірити, що в цьому надсучасному й близькому до технічної досконалості штаті є куточок, який здавна вважався найбільш згубним місцем на планеті. Він сусідить зі всесвітньо знаменитою Долиною Смерті, до слова, названої так через непорозуміння, тому що ймовірність померти в Могаве – значно вища. Яких-небудь чверть століття тому, коли ще не було мобільних телефонів, будь-яка несправність автівки в Могаве зводила ваші шанси повернутися в цивілізацію живим і здоровим до нуля.

Кімната під каменем
Щойно ви в’їжджаєте в Могаве й опиняєтеся серед її скелястих пагорбів, розпечених сонцем і оповитих пекучим маревом, як одразу ж виникає відчуття відриву від звичної дійсності. Але особливо гостро втрата зв’язку зі світом людей і технологій дається взнаки кілометрів за 20 на північний захід від парку Джошуа-Трі, поблизу знаменитого Велетенського Каменя та в його найближчих околицях.
Велетенський Камінь – щось геть незбагненне і вражаюче. Заввишки як семиповерховий будинок, цей валун вважається найбільшою кам’яною брилою в світі. Площа, на якій він стоїть, – 557,4 кв. м. Сучасна історія цього каменя починається 1930 року, коли німецький шахтар Френк Крітзен разом із пілотом Джорджем Ванном купив шахти в пустелі Могаве. Френк викопав прямо під цим валуном печеру площею 400 кв. м, а на горі встановив безліч антен.
Під час Другої світової війни, 1942 року, влада США запідозрила його в шпигунстві й спробувала вигнати Френка з цієї території. Але він не підкорився, і поліція відкрила вогонь. Випадково була пробита каністра з бензином, почалася пожежа, і Френк загинув, так і не зумівши вибратися з печери. Як потім виявилося, Френк не був шпигуном. Він просто виявився диваком, який хотів жити так, як йому подобалося.

Індіанське пророцтво
Долину, де стоїть цей гігантський валун, вважають містичною і таємничою. Там побували найгеніальніші винахідники XX ст., серед яких – Нікола Тесла і Говард Г’юз.
Але найнеймовірніший випадок трапився із цим каменем набагато пізніше. Індіанці, які раніше жили на цій території, вважали цей валун серцем Матері Землі. 1920 року шамани індіанського племені гопі передбачили, що настане нова епоха, коли цей гігантський камінь трісне. І справді – 2000 року від цієї брили відвалився величезний шматок. На камені досі видно сліди сажі й кіптяви ще з того часу, коли згорів підземний будинок Френка Крітзена.
Ось як описували цю дивовижу очевидці: «Велетенський Камінь – це абсолютно неймовірне і приголомшливе видовище. Крім своїх розмірів він примітний ще й атмосферою навколо себе. Це – моторошна тиша, яку зрідка порушує канонада з військової бази, розташованої неподалік. Цей валун вважається джерелом і сховищем енергії з космосу. Складається цей камінь із граніту. Він залишається найбільшим навіть після того, як від нього відколовся уламок, який становить 15 % від усього обсягу каменю».
Судячи з усього, валун тріснув з цілком природних причин: у порах його вивітреної поверхні замерзла вода, а за дві години до того, як від велетня відвалилася його чимала частина, поблизу було зареєстровано землетрус силою 4,4 бала. Утім, дехто з нечисленних місцевих жителів вважає, що Велетенський Камінь позбувся чималої частки своєї маси й обсягу за зовсім інших обставин, пов’язаних з інопланетним втручанням.

Машина часу чекає!
Кажуть, нібито в пустелі Могаве є таке місце, у якому час зупиняється, а то й узагалі повертає назад. І перевірити, правда це чи ні, може будь-хто. Ця місцина розташована всього за кілька км від Велетенського Каменя. І найбільш вражаюча особливість цієї «обителі зворотного часу» полягає в тому, що вона – рукотворна.
Споруда під назвою Інтегратрон у вигляді білосніжного купола, височіє на краю ферми, щоколись належала Георгу ван Тасселю, відомому уфологу, завдяки якому Могаве стала традиційним місцем зборів ентузіастів міжпланетних контактів.
Зараз у це важко повірити: околиці купола обезлюдніли. Але повернімося майже на півстоліття назад, коли Георг ван Тассель, зібравши 42 тис. USD пожертвувань, узявся до спорудження свого храму.
Купол заввишки близько 13 м і діаметром 17 м збудований без жодної металевої деталі, цвяха чи шурупа. Призначений він, за задумом творця, для омолодження людей. Купол виріс посеред кам’янистої пустелі 1959-го, але вже за кілька місяців у ньому стали з’являтися дивні видіння й невідомі істоти, а на інтер’єр почали проектуватися телевізійні передачі з минулого та майбутнього. Тоді ван Тассель із захопленням і трепетом усвідомив, що Інтегратрон, крім усього іншого, ще й своєрідна машина часу.
Ван Тассель був переконаний, що йому вдалося створити якийсь магнітний вихор з радіусом кілька десятків, якщо не сотень кілометрів. Він стверджував, що із часом його Інтегратрон зможе омолоджувати до 10 тис. осіб на день.
На жаль, Ван Тессель раптово помер 1978 року, перш ніж будівництво Інтегратрона було закінчене. Зараз під його куполом можна приймати «звукові ванни». Завдяки структурі споруди створюється неймовірна акустика. Зручно влаштувавшись на лежаках, гості занурюються в цілющий звук, який виробляється співаючими кварцовими чашами. Такий незвичайний сеанс сприяє глибокій релаксації, омолодження, заспокоєнню нервів.

Під спів піщаних дюн
Варто згадати про ще одну місцеву визначну пам’ятку – піщані дюни Келсо, розташовані біля покинутого міста-примари з такою ж назвою. Це місто спорожніло, тому що була прокладена нова автомагістраль, а дорога, якою користувалися раніше, виявилася покинутою. Дюни Келсо – це особлива заповідна територія в пустелі, що охоплює близько 120 км. Вона складається з п’яти груп піщаних мігруючих дюн, які постійно змінюють місце свого розташування. Найвищі схили сягають заввишки 200 м.
Крім свого просто чарівного вигляду дюни Келсо відомі ще й таким незвичайним явищем, як “співаючі піски”. Його іноді можна спостерігати, а точніше – почути в пустелях, де бархани постійно рухаються. Якщо піднятися на вершину дюни та прислухатися, можна почути високий, але досить сильний звук, який видають рухомі піщинки. Коли повільно скотитися з вершини, викликавши тим самим більший рух, звук буде виразнішим. Почути спів пісків можна в особливо сухий сезон. Причому, якщо лягти на пісок, можна навіть відчути вібрацію, немов углибині дюни б’ють барабани.
Ще одна дивина пустелі Могаве залишилася тільки в історії: багато хто чув про телефонну будку Могаве, яка була однією з найвіддаленіших у світі. Її встановили 1960 року далеко від цивілізації, за 24 кілометри від найближчої дороги. Це місце використовувалося вченими, які проводили тут свої дослідження. Через деякий час про будку дізналася громадськість, і сюди стали здійснювати паломництва численні мандрівники, багато людей безперестанку дзвонило сюди в очікуванні відповіді. Усе це завдало шкоди місцевій екосистемі, й 2000-го уряд демонтував будку. Якщо вам цікава ця історія, обов’язково подивіться фільм “Телефонна будка в Могаве”.

Національний парк Джошуа-Трі
Крім того, щоби зберегти флору пустелі, яка сильно страждає від посухи було створено спеціальний парк Джошуа-Трі. Хоч на перший погляд пустеля здається похмурою, однак за кілька хвилин спостереження там уже можна виявити безліч цікавих речей.
На теренах цього парку археологи навіть знаходять артефакти, які свідчать про те, що люди почали обживати цю територію ще під час льодовикового періоду. Наприклад, тут жили індіанці пінто – доти, доки не пересохли річки, а місцевість не перетворилася на пустелю.
Від перших білих поселенців у національному парку залишилися шахти й глибокі колодязі. Однією з визначних пам’яток Джошуа-Трі є рослина юка коротколиста. Місцеві жителі називають її деревом Ісуса Навина. На території Могаве – у Долині королеви й Долині втраченого коня – ростуть цілі ліси юки. Ця рослина живе до кількох сотень років, випускаючи з лютого по квітень красиві білі квіти.
Також у Могаве розташований перший у світі приватний космодром, звідки здійснюються комерційні рейси в космос.
І хоч до пустелі – усього чотири години їзди від Лос-Анджелеса, її таємниці так і залишаються недослідженими. Та й такої чудової, дикої й неприборканої краси, як у Могаве, ви не побачите більше ніде.

Олексій Гай

 

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply