Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 28, 2020

Американці заходять на територію росіян

Автор:

|

Листопад 16, 2012

|

Рубрика:

Американці заходять на територію росіян

Американський енергетичний велетень Chevron Global Energy (CGE) прийшов у Литву. Компанія придбала 50 % нафтових родовищ на Балтійському шельфі та розпочала пошук сланцевого газу. Але в Литві переконані, що Україна має кращі стартові можливості для промислового видобутку сланцевого газу. CGE разом зі світовою компанією з аудиту, податків і консультацій KPMG оприлюднила індекс сланцевих покладів у країнах Європи та висновки про перспективи видобутку газу.

У Литві — багато, але в Україні ще більше
Використовуючи фактичні матеріали розвідки, яку здійснили фахівці польської компанії Lotos Geonafta спільно з литовським підприємством LL Investicijos, американсько-литовською компанією Chevron Lithuania Holding B.V., данською фірмою Jylland Olie, експерти KPMG опублікували остаточний індекс родовищ газу в Європі.
Згідно з висновками спеціалістів, найбільші поклади сланцевого газу залягають на теренах України, Польщі та Румунії. На другому місці опинилися родовища Литви, Угорщини й Болгарії. Саме ця шістка має найбільший потенціал видобутку сланцевого газу та здатність забезпечити сировиною всю Європу.
Коментуючи перші дані розвідки, Андрюс Кубілюс, прем’єр-міністр Литви, сказав, що геологи підтвердили те, що сама лише Литва спроможна видобувати, щонайменше, 120 млрд куб. м газу на рік. «Мало це чи багато? Нагадаю, що ми потребуємо на рік 3 млрд куб. м цієї сировини. Тобто литовські родовища можуть забезпечити газом 40 таких країн, як Литва», — заявив голова литовського уряду.
Ще більший потенціал, з огляду як на кількість газу в родовищах, так і на глибину залягання, мають сусідні з Литвою країни — Польща й Україна. Експерти навіть називають використання литовсько-польсько-українського сланцевого пласту енергетичною революцією.
Натомість, Рокас Касперавічюс, представник литовського офісу KPMG, зауважив, що, незважаючи на те, що умови видобутку газу в Україні – найкращі, ця країна поступається тій же Польщі з причин гіршого інвестиційного клімату та нестабільного правового поля. «Саме ці фактори заважають Україні зайняти позицію європейського лідера у видобутку сланцевого газу. Якщо Київ швидко виправить ситуацію, Україна матиме небачену перспективу й зробить відчутний стрибок у розвитку економіки», — підсумував п. Касперавічюс.

Chevron «Газпрому» не боїться
«Chevron є однією з тих компаній, яку не лякає гра на полі «Газпрому». Величезна американська інвестиція в Литву свідчить про те, що цей велетень сміливо та виправдано робить кроки на теренах, які Росія досі вважала своєю вотчиною», — наголосив прем’єр Литви, оцінюючи підписання угоди з американською фірмою.
Факт приходу Chevron у Литву збентежив Москву. Якщо раніше всі розмови про видобуток нетрадиційного газу сприймалися в Кремлі як нереальні, а плани називалися «сланцевим Голівудом», то на останньому засіданні ради енергетичного комплексу, що відбулося наприкінці жовтня, Володимир Путін визнав, що «сланцева революція» справді відбувається.
Президент Російської Федерації (РФ) закликав політиків і газовий бізнес країни звернути увагу на наслідки цих змін для російської економіки. Уже зараз країни Європейського Союзу (ЄС) скоротили імпорт російського газу майже на 10 %. У Кремлі цю тенденцію пов’язують із планами американців щодо видобутку сланців.
РФ активно протидіє «сланцевій революції», намагається загальмувати процес розвитку індустрії його видобутку. Одна з таких превентивних дій торкнулася розвідки газу в Польщі. Під тиском Москви американська компанія Exxon Mobil, яка розпочала успішну розвідку сланцевого газу в Польщі, вимушена була залишити цю країну. На думку експертів, РФ примусила цю компанію зробити вибір: або пошук сланцевого газу, або стратегічне партнерство з «Роснафтою» на світовому ринку.

Газова залежність зростатиме, черга до Chevron — теж
Компанія KPMG звернула увагу на те, що світова та європейська тенденції свідчать про те, що надалі потреби в газі лише зростатимуть. Уже відчувається залежність європейської економіки від російського газового монополіста. Особливо ця газова голка болюче «коле» країни Центральної та Східної Європи.
У цих державах для потреб економіки імпортується 70 % газу, і 90 % із них — із Росії. Невтішні прогнози роблять і аналітики рейтинґової компанії Datamonitor, Gas & Power Fundamentals Outlook: Europe: до 2015 року використання газу в країнах Центральної та Східної Європи зросте, щонайменше, на 3,6 %.
У зв’язку із цим, констатують експерти, кількість тих, хто бажає запросити до себе Chevron, збільшується щомісяця. Приклад Литви та Польщі, у якій ця компанія зголосилася замінити Exxon Mobil, підштовхнув уряди Словаччини, Чехії, Болгарії й Хорватії вдатися до певних заходів із метою привабити Chevron на видобуток сланцевого газу на цих теренах.
Бі-Бі-Сі-Україна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply