Новини для українців всього свту

Tuesday, Jun. 2, 2020

Ціни на нафту вперше за 17 місяців упали нижче за 90 доларів

Автор:

|

Жовтень 09, 2014

|

Рубрика:

Ціни на нафту вперше за 17 місяців упали нижче за 90 доларів

Нафта дешевшає

Ф’ючерси на сиру нафту вперше з квітня 2013 року суттєво знизилися. Про це свідчать котирування ф’ючерсів на сиру нафту на біржі NYMEX. За словами аналітиків, найбільше падіння демонструє техаська нафта, вартість якої опустилася нижче за 90 USD за барель. Це — найменша ціна за 17 останніх місяців.

Вартість листопадових ф’ючерсів на легку нафту марки WTI знижувалася на 0,3 % — до 90,89 USD за барель.
Від початку року істотно «просіла» також ціна на нафту марки Urals (суміш нафти з усіх родовищ Росії) — на 15 % — до 92,3 USD за барель (за підсумками торгів на 1 жовтня ц. р.).
Серед основних причин падіння котирувань називають дві. Перша: бомбардування в Сирії не дали належного результату, терористи й досі контролюють частину нафтових активів і, ймовірно, продовжують демпінг. Раніше, у дні повітряних атак із боку міжнародної коаліції, інвестори були налаштовані на енергійне зростання котирувань. Другою причиною зниження є помітне зміцнення долара США щодо світових валют, яке відбувається на тлі скорочення програми кількісного пом’якшення.
«Сьогодні немає чинників для зростання котирувань. Ймовірно, ціни на нафту будуть помірно знижуватися. З огляду технічного аналізу, наступна позначка по нафті Brent перебуває в районі 90 USD за барель, нафта марки WTI може подешевшати до 87,5 USD за барель», — зазначають аналітики компанії «Альпарі».
Трейдери, опитані агенцією Reuters, указують також на те, що Саудівська Аравія, можливоо, має намір розв’язати «війну цін» зі своїми конкурентами. «Зниження цін на нафту Саудівської Аравії є ознакою того, що вона більше не скорочуватиме виробництво і, швидше за все, готується до боротьби за ринок», — коментує ситуацію Джон Кілдафф, аналітик Again Capital LLC у Нью-Йорку.
Ціни на нафту зменшуються через збільшення як пропозиції, так і попиту на ринку. Центральний банк (ЦБ) Російської Федерації (РФ) має намір сформулювати план дій у разі шокового сценарію зі зниженням нафтових цін до 60 USD за барель, повідомила Ксенія Юдаєва, перший заступник голови ЦБ. «Нас попросили, щоб ми робили шоковий сценарій. Ми робили жорсткий, але ймовірний, а нас просили шоковий, тому ми там закладемо близько 60 USD», — сказала фахівець.
Ціни на нафту знижуються через зростання як пропозиції, так і попиту на ринку, і більшість експертів не припускає їх швидкого підвищення. Зараз барель російської суміші Urals коштує 94,5 USD, тоді як бюджет на три найближчих роки розраховано за 100 USD. Деякі аналітики вважають, що нижча ціна може призвести до колапсу всієї російської економіки.
Ельвіра Набіулліна, голова Центробанку РФ, на засіданні уряду, який розглядав проект основних напрямків грошово-кредитної політики, повідомила, що ЦБ опрацьовує додатковий стресовий сценарій, котрий передбачає ще різкіше скорочення цін на нафту.
У проекті основних напрямів грошово-кредитної політики Центробанк представив три сценарії розвитку російської економіки. Базовий сценарій передбачає, що геополітичні ризики будуть зберігатися на підвищеному рівні у І півріччі 2015-го та поступово знизяться надалі. У цьому варіанті ЦБ не чекає на збільшення масштабу або тривалості санкцій проти РФ, але прогнозує пролонговану дію нинішніх заходів, що стане стримувальним чинником для зростання економіки 2015 року. У цьому сценарії закладено помірно спадну динаміку цін на нафту з 106,5 USD за барель у середньому з початку 2014-го до 102,5 USD в середньому 2017 року.
У другому сценарії, який передбачає аналогічну базову динаміку зовнішнього попиту та цін на нафту, розглядається можливість збереження підвищеної зовнішньополітичної напруженості у всьому розглянутому періоді, зокрема пролонгована дія обопільних санкцій та обмежень, а також підвищення податкового навантаження на економіку.
Третій варіант ґрунтується на передумовах, схожих із другим варіантом у частині пролонгованої дії санкцій і параметрів податкової політики, до яких додається зниження цін на нафту понад 20 USD за барель за 2015-2017 рр.
Зазначимо, що ціна на умовну північноморську нафтову суміш BFOE (Brent, Forties, Oseberg, Ekofisk) вперше з липня 2012-го впала нижче за позначку 96,3 USD/барель. Нафта BFOE подешевшала на 0,54 USD (-0,5 %), а її індикативна ціна, станом на 25 вересня ц. р., офіційно склала 96,29 USD/барель. Це — найнижчий показник майже за 27 місяців (з 2 липня 2012-го).
Зниження ціни на нафту до 60 USD за барель — нереалістичний сценарій, вважає Олексій Улюкаєв, міністр економічного розвитку РФ. Він каже, що «всерйоз розраховувати на це неможливо просто тому, що це – ціна, не комфортна ні для кого з великих виробників і експортерів нафти».
«Просто за собівартістю, за бюджетом жодна з країн цього не витримає, тому, безумовно, на ринку просто буде зменшуватися пропозиція нафти, і баланс буде досягатися. На нижчому, ніж зараз, рівні, але далекому від 60 USD», — уточнив міністр. Стресові сценарії загалом він вважає корисною вправою, бо влада повинна розуміти весь спектр можливих ризиків.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply