Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 20, 2018

Лукашенко скористався антиукраїнською політикою Кремля

Автор:

|

Червень 10, 2016

|

Рубрика:

Лукашенко скористався антиукраїнською політикою Кремля

Пу та Лука - копия

Стратегічна помилка Путіна

Олександр Лукашенко скористався антиукраїнською політикою Кремля, щоб налагодити стосунки із Заходом 

Несподівана передислокація 28-ї окремої мотострілецької бригади Збройних сил Росії з Уралу в Брянську область, що межує з Гомельською і Могилевською областями Білорусі, а також Сумською і Чернігівською областями України, спричинила справжню істерію в білоруському сегменті інтернету. Як уже писав «Міст», посол Росії в Білорусі Олександр Суриков на прес-конференції в Мінську поспішив заспокоїти білорусів: «До чого тут Білорусь? Я так розумію, що у нас не виходить з мінськими домовленостями, в Україні радикалізм знову починає підніматися – крім «Правого сектору», формуються нові сили, більш радикальні. В Україні починає перемагати точка війни. А ми не дуже хочемо, щоб вона перемогла. Якщо переможе, то вона можлива і на кордоні з Росією. Тому це – превентивна річ. Не бачу нічого радикального в цьому».

Однак, у білорусів зір виявився значно гострішим. Практично всі мас-медіа країни публікували матеріали, присвячені аналізу передислокації російських військ, а також прогнозів розвитку подій в майбутньому. Причому переважала точка зору, що передислокація бригади спрямована не стільки проти України, як проти власне Білорусі. Прикметно, що про можливу російської агресії щодо Мінська, нехай і обережно, але таки заявляли не лише опозиційні, але й цілком лояльні до влади експерти. Наприклад, відомий в республіці військовий аналітик Олександр Алесін на інтернет-ресурсі naviny.by написав: «Росія не надто надіється на Лукашенка. Їй здається, що його загравання із Заходом обернеться тим, що у потрібний момент він не виконає свої союзницькі зобов’язання. Тому вперше після розпаду СРСР на кордоні з Білоруссю між Москвою і країнами НАТО з’являється російський військовий контингент».

Інші, не менш лояльні до режиму Лукашенка, експерти прямо вказують, що завдання 28-ї російської бригади – в разі серйозного конфлікту між Росією і НАТО швидким марш-кидком проскочити білоруську територію і підсилити угруповання в Калініградській області РФ, яка залишається відрізаною від території Росії.

Більшість коментарів на білоруських сайтах стосується того, чи зможуть білоруси самотужки зупинити агресію Росії, чи доведеться просити допомоги у когось ззовні. Як не дивно, відповідь на це питання опосередковано дав сам президент країни. Днями Олександр Лукашенко, приймаючи вірчі грамоти іноземних послів, запевнив дипломата з Польщі, що у двох країн є «спільна відповідальність за безпеку в регіоні». Білоруський лідер учергове розмежував військово-політичний союз Білорусі та Росії і поняття «європейської безпеки». Експерти наголошують, що Олександр Лукашенко вже не вперше, публічно відкидаючи можливість будь-якого конфлікту між Білоруссю і Росією, дуже прозоро натякає своїм західним партнерам, що в поточній геополітичній обстановці, непогано було б зробити додаткові кроки назустріч один одному.

Показова історія трапилася восени 2015 року, коли Путін доручив провести з Мінськом переговори щодо підписаня угоди про створення в Білорусі російської авіабази. Вона мала дислокуватися в місті Бобруйськ, за 150 кілометрів від українсько-білоруського кордону. Однак, Олександр Лукашенко різко виступив проти цієї ідеї. У відповідь Росія вирішила не виділяти Білорусі кредит iз підконтрольного їй євразійського Антикризового фонду. Мінськ своєю чергою домовився з Міжнародним валютним фондом про виділення такого ж за обсягом кредиту, але під нижчий відсоток.

Момент істини настав у грудні 2015-го, коли обидва президенти зустрілися в Москві. Перед переговорами аналітики розходились у думках, чи вдасться Путіну викрутити руки Лукашенкові. В результаті переговори закінчилися нічим: ні бази, ні грошей.

Зрештою, Олександр Лукашенко не надто тим переймався. Після часткового призупинення Радою Євросоюзу санкцій проти Білорусі в жовтня минулого року Мінськ усе виразніше дрейфує від Москви в бік Заходу. В цій ситуації поява в Брянській області російської мотострілецької бригади стала справжнім подарунком Лукашенку, який тепер має підстави йти на відкритий діалог з НАТО і Євросоюзом: мовляв, загроза в нас спільна.

Натомість Путін, скоївши очевидну стратегічну помилку, намагається діяти старим дідівським способом. Днями заступник голови правління «Газпрому» Олександр Медведєв пригрозив Мінську несплаченим боргом у 200 мільйонів доларів за спожитий російський газ. За його словами, «Газпром» уже стягує в суді 125 мільйонів і готує позов на решту заборгованості. Побачимо, чи злякається Лукашенко цієї «газової атаки».

Ігор Берчак 

About Author

meest-online.com

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...