Новини для українців всього свту

Friday, Jan. 22, 2021

США й Ізраїль заявили про намір вийти із складу ЮНЕСКО

Автор:

|

Жовтень 19, 2017

|

Рубрика:

США й Ізраїль заявили про намір вийти із складу ЮНЕСКО

«Слабаки» — саме так президент США Дональд Трамп неодноразово характеризував Організацію Об’єднаних Націй (ООН), яка, на його думку, не здатна вирішувати глобальні проблеми, що постали перед світом. Однак минулотижнева заява Білого дому про можливий вихід Сполучених Штатів із складу спеціалізованої установи ООН із питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) стала справжнім шоком. Наступного дня аналогічну заяву зробив Ізраїль.

У всьому винна Палестина
Ще у період виборчої кампанії Дональд Трамп обіцяв скоротити витрати на ООН та інші міжнародні організації. Зазначимо, що внески Сполучених Штатів (3 млрд USD на рік) становлять 22 % бюджету ЮНЕСКО, при цьому на території США немає культурних старожитностей, які потрібно було б захищати за допомогою цієї організації (для цього цілком досить коштів американського бюджету та приватних фондів). Крім цього, подібна логіка зрозуміла виборцям Дональда Трампа, адже багато американців вважають, що зовсім не обов’язково витрачати гроші платників податків на захист чужих культурних цінностей.
Джерела, близькі до американської адміністрації, повідомили пресі, що неофіційною причиною рішення є нібито «антиамериканські» й «антиізраїльські» настрої в ООН. Позиція ООН з питання держави Палестина (її визнали 136 держав-членів ООН, а також Ватикан, натомість категорично проти традиційно виступають США й Ізраїль) справді, давно не подобається Сполученим Штатам. 2011-го Палестина, незважаючи на протести Вашинґтона та Тель-Авіва, стала повноправним членом ЮНЕСКО. Тоді на знак протесту Сполучені Штати, Канада й Ізраїль припинили платити членські внески в бюджет організації. Це, до речі, не єдиний такий випадок. Наприклад, 2016 року Японія відмовилась платити членські внески через включення до списку світової спадщини документів про різанину в китайському місті Нанкін 1937-го. В Токіо їх вважають китайською пропагандою.
Біньямін Нетаньяху, прем’єр-міністр Ізраїлю, відреагував уже наступного дня: «Це — сміливе і моральне рішення, бо ЮНЕСКО стала театром абсурду. Замість збереження історії воно її спотворює». Біньямін Нетаньяху доручив міністерству закордонних справ провести підготовчу роботу щодо виведення держави з ЮНЕСКО. Ізраїльський міністр оборони Авігдор Ліберман також високо оцінив рішення США, заявивши, що це був «важливий крок у правильному напрямку найбільшого союзника Ізраїлю щодо антисемітської та політично упередженої організації, яка втратила свій шлях».
Щоправда, ізраїльтяни про всяк випадок залишили можливість для маневру. Високопоставлений ізраїльський чиновник пояснив, що процес виведення з організації не є миттєвим та, ймовірно, триватиме не менше року. «Якщо Сполучені Штати змінять свою думку про ЮНЕСКО впродовж наступного року через зміни політики організації після обрання нового генерального директора, Ізраїль може в кінцевому підсумку також залишитися», — запевнив чиновник видання Haaretz.
Нагадаємо, що рік тому Ізраїль призупинив співпрацю з ЮНЕСКО після того, як ця організація ООН схвалила єгипетсько-палестинську резолюцію про загрозу, яку Тель-Авів несе для збереження старовинних мечетей на Храмовій горі в Єрусалимі. Ізраїльська влада тоді наполягала, що цей документ фактично підтримує ісламістський тероризм. Резолюція була присвячена мусульманським святиням — мечетям «Аль-Акса» і «Куббат ас-Сахра» («Купол скелі»), одним із найшановніших в ісламі. Як стверджується в документі, Ізраїль (який у тексті названий «окупаційною владою») цілеспрямовано «вживає заходи, які або заважають реставрації ісламських культових споруд, або прискорюють їхнє руйнування».

Російський слід
Багато експертів кажуть про «російський слід» у скандальному рішенні про прийняття Палестини до ЮНЕСКО. Це було зроблено за активного сприяння Ірини Бокової, тепер уже екс-директора ЮНЕСКО, котра очолювала організацію впродовж останніх восьми років. Її батько Георгій Боков — один із керівників Болгарської комуністичної партії, був головним редактором офіційного друкованого органу соціалістичної Болгарії газети «Работническо дело» та членом Центрального комітету компартії. 1976-го його донька закінчила надпрестижний Московський інститут міжнародних відносин. Серед її однокурсників були теперішній міністр закордонних справ Російської Федерації (РФ) Сергій Лавров, колишній помічник Путіна Сергій Ястржембський, керівник комітету Державної думи РФ з іноземних справ Олексій Пушков, мільярдер, власник пропагандистського телеканалу Life Алішер Усманов. Згодом вона працювала в проросійському уряді Болгарії Жана Віденова на посаді міністра закордонних справ. Бокова часто зустрічається з Путіним, тож цілком вірогідно, що рішення про прийняття до складу ЮНЕСКО Палестину вона приймала під його впливом. Стратегія Путіна давно відома: максимально шкодити будь-яким міжнародним організаціям та союзам — від Європейського Союзу і НАТО до ООН.
За час своєї роботи в ЮНЕСКО, п. Бокова стала власницею двох квартир на Мангеттені. Їхня загальна вартість, як з’ясував болгарський портал розслідувань Bivol — 2,4 млн USD. Щоб дозволити собі таку покупку, п. Бокова й її чоловік мали накопичувати гроші не один рік, ведучи вельми скромне життя, економлячи на їжі, одязі та подорожах. Тож походження коштів, за які генеральний директор ЮНЕСКО придбала житло, викликало дуже багато запитань.

Франція проти Кувейту
А тепер — найцікавіше. Сенсаційні заяви Вашинґтону та Тель-Авіву прозвучали акурат напередодні виборів нового директора ЮНЕСКО. 13 жовтня з незначним відривом перемогла 45-річна Одрі Азуле, колишня міністр культури Франції, котра випередила за голосами свого конкурента з Кувейту — Хамада бін Абдуллу аль-Кауарі. На підтримку француженки єврейського походження проголосували 30 членів виконкому ЮНЕСКО, кандидатуру араба підтримали 28 осіб. Остаточно результати голосування мають бути затверджені на Генеральній асамблеї ЮНЕСКО, яка відбудеться 10 листопада.
Швидше за все, демарш Вашинґтона та Тель-Авіва був викликаний бажанням не допустити на посаду директора ЮНЕСКО представника багатого, але занадто ісламістського Кувейту. Натомість француженка єврейського походження цілком здатна змінити політику ЮНЕСКО, принаймні, щодо такого суперечливого регіону, як Близький Схід.

Ігор Берчак

P. S. Україна як повноправний член ЮНЕСКО, незважаючи на демарші США й Ізраїлю проводить там свою політику. Зокрема, нещодавно Сергій Кислиця, представник Києва у виконавчій раді ЮНЕСКО, підняв питання порушення норм організації в окупованому Криму та попросив її запровадити прямий моніторинг на півострові: «Лакмусовим папірцем на здатність ЮНЕСКО віднаходити адекватні відповіді на виклики XXI ст. має стати запровадження прямого моніторингу в Криму».

До теми
Дональд Трамп оголосив про готовність переглянути ядерну угоду з Іраном та скерував відповідне подання до Конґресу. Крім цього, він оголосив про введення санкцій щодо низки високопоставлених офіцерів Корпусу вартових ісламської революції. За словами американського лідера, Корпус є структурою, яка підтримує міжнародний тероризм. Нагадаємо, що це елітне угруповання іранських збройних сил вважається головною опорою теперішнього режиму в Тегерані. Крім того, численні підрозділи «вартових» беруть активну участь у громадянській війні в Сирії на боці Башара Асада. Тепер у конґресменів є 60 днів, аби проаналізувати ситуацію і прийняти рішення про введення санкцій. Якщо вони будуть запроваджені, Вашинґтон фактично порушить умови ядерної угоди 2015 року, яка вважається одним з найбільших дипломатичних здобутків останніх років. Тоді Іран і «шістка» міжнародних посередників (США, РФ, Китай, Велика Британія, Франція, Німеччина) досягли домовленості щодо ядерної програми Тегерану. Ісламська Республіка зобов’язалася згорнути виробництво збройового плутонію, а вже існуючий ядерний реактор у Бушері перебудувати відповідно до проекту міжнародного консорціуму. Відпрацьоване паливо з нього буде вивозитися за межі країни. Тегеран також пообіцяв не збагачувати уран вище порогу в 3,67 % (за таких умов його не можна використовувати для створення ядерної зброї). В обмін на це з Ірану зняли міжнародні санкції.
Ще в грудні минулого року, напередодні інаугурації нового президента США тодішній глава ЦРУ Джон Бреннан застерігав Дональда Трампа від занадто жорстких рішень щодо Ірану. «Якщо нова адміністрація зірве угоду з Тегераном, це буде верхом безумства. Відмова від угоди може спонукати Іран розробити програму озброєння, яка, своєю чергою, змусить озброюватися і всіх його регіональних сусідів», — пояснив глава розвідки в інтерв’ю BBC News.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply