Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Saturday, Sep. 22, 2018

Шпигуни, котрі приходять з холоду

Автор:

|

Червень 30, 2016

|

Рубрика:

Шпигуни, котрі приходять з холоду

Шпигун

Аналітики Canadian Security Intelligence Service (CSIS), розвідувального управління Канади, дійшли висновку, що Російська Федерація (РФ) готується до нової війни. На 104 сторінках свого звіту 2018 Security Outlook про глобальну безпеку експерти проаналізували останні зміни у внутрішній і зовнішній політиці РФ і зауважують, що останнім часом Москва почала масштабне переозброєння своєї армії. Причому процес модернізації, перш за все, стосується військових частин зі звичайним озброєнням, призначених для операцій на сухопутному театрі воєнний дій.

Канада: росіяни не ховатимуться
Автори звіту переконані, що позиція Путіна залишається непохитною, тому він, швидше за все, буде і далі проводити свою експансивну політику, намагаючись розширити свій вплив за кордоном. При цьому фахівці переконані, що повторення операції в стилі гібридної війни, яку РФ розв’язала проти України в Криму і на Донбасі, малоймовірно. У CSIS вважають, що Москва може відкрити новий повноцінний фронт і при цьому не буде приховувати свою причетність, або уникати відповідальності, як це було у випадку з Україною.
У звіті наголошується, що РФ не захоче співпрацювати з Європою та Північною Америкою. Також експерти зазначають, що санкції, які діють проти Росії вже два роки, не вплинули на російську політику щодо Заходу. Тим більше, що Путін несподівано отримав величезну перевагу — після референдуму в Великій Британії про вихід із Європейського Союзу єдність Європи опинилася під загрозою.

США: повернення до часів Рейґана
Комітет із розвідки Сенату США виступив із ініціативою створення спеціальної групи, яка буде протистояти російській розвідці. За зразок планують взяти інститут, що існував у часи «холодної війни» за президентства Рональда Рейґана. У законопроекті сенатського комітету пропонують створити групу, до якої увійдуть співробітники Державного департаменту, представники розвідки та різні чиновники.
Завданням спецгрупи стане «виявлення російських шпигунів, розкриття вбивств, скоєних за завданням російської влади, а також розслідування фінансування організацій, що діють в інтересах Москви та протистояння російській пропаганді та поширенню дезінформації». Передбачається, що розгляд Сенатом законопроекту «Акт протидії інформаційній війні 2016 року», відбудеться в липні ц. р.
Зазначимо, що занепокоєння американців цілком обґрунтовані. Російська розвідка справді значно активізувала свою діяльність у Північній Америці. Зазвичай, інформація про викриття шпигунів не набуває широкого розголосу — розвідники полюбляють діяти непомітно, не привертаючи зайвої уваги.
Хоча іноді шила в мішку приховати не вдається. Так, 2015-го широкого розголосу набула справа Євгена Бурякова, громадянина РФ, котрого у Нью-Йорку заарештували агенти Федерального бюро розслідувань. Як виявилося, 39-річний співробітник «Внешэкономбанка» насправді був офіцером Служби зовнішньої розвідки (СВР) РФ і збирав розвіддані у сфері економіки.
Росіян цікавила, зокрема, інформація про те, щодо яких російських банків можуть бути запроваджені економічні санкції, а також плани Сполучених Штатів із розробки альтернативних джерел енергії.
Попередній гучний шпигунський скандал розгорівся влітку 2010 року, коли в США заарештували одразу десятьох офіцерів і агентів СВР. Усі вони свою провину визнали в суді, відтак їх обміняли на чотирьох осіб, засуджених у РФ за шпигунство на користь США і Великої Британії. Найзнаменитішою стала руда красуня Анна Чапмен, котра зі шпигунки перекваліфікувалася на світську левицю та героїню еротичних фотосесій. З часів викриття супермоделі з офіцерськими погонами мало що змінилося — Росія продовжує закидати Північну Америку й Європу своїми агентами.

Європа: Захід програє інформаційну війну
У березні ц. р. Лінас Лінкявічус, міністр закордонних справ Литви, заявив, що Захід залучений в інформаційну війну з РФ і в цій війні програє. Він зазначив, що засоби масової інформації стали для РФ таким же «полем бою», як кіберпростір і ринок енергоресурсів. На переконання міністра, європейським урядам не варто недооцінювати зусилля Москви у поширенні дезінформації, позаяк зараз це робиться набагато професійніше, ніж за часів радянської пропаганди.
Але самою лише пропагандою Москва не обмежується, здійснюючи активну розвідувальну діяльність. Інформації, знову ж таки, оприлюднюється небагато, однак навіть поодинокі факти не можуть не вражати.
Так, стало відомо, що Федеральна служба безпеки (ФСБ) РФ розсекретила свого агента Уно Пуусеппа, котрий упродовж 20 років служби в естонській поліції безпеки передавав Москві секретні дані.
Агент надсилав Москві таємні доповіді про діяльність і плани низки західних розвідок, зокрема, ЦРУ, Агенції національної безпеки США, британської МІ-5, німецької БНД, а також відомості про стеження за російськими громадянами та плани їхнього вербування. Шпигун щастиво дослужив до пенсії і разом із сім’єю переїхав у Москву, тож покарання за зраду йому вдалось уникнути.
У квітні ц. р. Федеративна Республіка Німеччина (ФРН) була приголомшена книгою «Таємна війна Путіна». Її автор — журналіст Борис Райтшустер, котрий багато років працював у Москві — стверджував, що у ФРН існують реальні спецпідрозділи російської розвідки, які навчені поводитися зі зброєю та вибухівкою і тільки чекають на команду розпочати активні дії.
За словами п. Райтшустера, ці підрозділи формуються на базі шкіл бойових мистецтв, в яких викладається «Система» — рукопашний бій, що застосовується російським спецназом. Завербованих німців відправляють до Москви «підвищувати кваліфікацію»: їх навчають не тільки прийомам рукопашного бою, але і поводженню з вибухівкою та вогнепальною зброєю, методам диверсійної діяльності. «А потім вони повертаються в ФРН, спокійно собі тут живуть, чекаючи команди з Москви. Декотрі з них навіть працюють y правоохоронних органах ФРН і служать y Бундесвері», — розповідає автор книги.
Наприкінці травня 2016-го військовий окружний суд Варшави засудив на шість років ув’язнення підполковника польської армії за шпигунство на користь Головного розвідувального управління (ГРУ) Генерального штабу РФ.
Буквально за кілька днів до цього Агенція внутрішньої безпеки Республіки Польща (РП) затримала Матеуша Піскорського, лідера проросійської партії «Зміна». Польська контррозвідка встановила, що з 2013-го до травня 2016 року п. Піскорський брав участь у «діяльності російської цивільної розвідки, спрямованої проти РП, виконуючи оперативні завдання з просування російських інтересів і маніпулювання настроями польського суспільства, отримуючи відповідне фінансування і винагороду».
Контррозвідники з’ясували, що одним з головних завдань було розпалювання у РП антиукраїнських настроїв. Крім того, п. Піскорський 2015-го організовував виїзди членів очолюваної ним партії «Зміна» в Україну та керував провокаціями, що полягали у паплюженні українських пам’ятників, аби засвідчити «антиукраїнські настрої» поляків, котрі мешкають в Україні.

Телевізор страшніший за танк
Тож бачимо, що Путін, незважаючи на санкції та міжнародний осуд, рішуче налаштований на продовження протистояння зі Заходом. Переозброєння армії та різка активізація російської розвідки свідчать про аґресивні плани Кремля. Об’єктами атаки цілком можуть стати країни Балтії або РП, яка має спільний кордон із РФ. Причому, якщо вірити експертам CSIS, цього разу Путін навіть не намагатиметься прикритися якимись міфічними «ополченцями», як це робилося на Донбасі.
Однак, у сучасному світі танки вирішують далеко не все. Значно більшої шкоди завдає російська пропаганда. Мусимо визнати, що Кремль залучив до інформаційної війни справжніх професіоналів, котрі створюють дуже якісний продукт. Мешканці країн Європи, Сполучених Штатів та Канади, маючи можливість переглядати передачі Russia Today (RT), отримують картинку світу такою, якою її бачить Путін. Причому на відміну від часів «холодної війни», коли пропагандистські канали вели трансляції тільки з Москви, RT проводить політику відкриття закордонних філій і найму на роботу журналістів із тих країн, на які здійснюється мовлення. RT налічує у всьому світі близько 2 тис. працівників, із яких більша частина — не російські журналісти.
Показові числа: станом на травень 2016 року RT мала понад 1,7 млрд переглядів і 1,7 млн передплатників на YouTube. RT веде трансляції на понад 100 країн світу англійською, іспанською й арабською мовами. Крім цього, існують окремі підрозділи RT America та RT UK, які виходять в ефір із власних студій у Вашинґтоні та Лондоні.

Ігор Берчак

До теми
Нещодавно прес-служба Служби безпеки України (СБУ) повідомила про спробу ФСБ у Москві завербувати одного з працівників шифрувального підрозділу українського посольства. «Російська спецслужба діяла через однокурсника дипломата, з котрим він навчався у військовому училищі, а тепер є полковником запасу Збройних сил (ЗС) РФ. ФСБ тиснула на українського шифрувальника, пропонувала вирішити питання з приватизацією майна дипломата у тимчасово анексованому Криму та сприяти перевезенню родини до Росії», — зазначила прес-служба СБУ. Також, за відмову співпрацювати росіяни начебто погрожували українському дипломатові «створити умови для мобілізації сина до лав ЗС України з подальшим його спрямуванням до району проведення антитерористичної операції». Однак українець розповів про спроби вербування контррозвідникам СБУ й ті забезпечили йому та його родині захист, а також організували повернення в Україну.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...