Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 20, 2018

Салафіти проти аксакала Чи ознаки «кольорової революції» ?

Автор:

|

Червень 10, 2016

|

Рубрика:

Салафіти проти аксакала Чи ознаки «кольорової революції» ?
Тохтар Тулешов

Тохтар Тулешов

Президент Казахстана Нурсултан Назарбаєв під час засідання Ради безпеки країни офіційно заявив, що бойовики, які здійснили терористичну атаку в місті Актобе, що стала наймасштабнішою за всю історію республіки, були послідовниками салафізму (течія в ісламі, що характеризується як фундаменталістська). Водночас з вуст Назарбаєва прозвучала й заява про те, що в його країні помічені ознаки «кольорової революції».

Якщо чесно, то одне з іншим поєднується, як мед із часником. Ісламісти борються за всесвітній халіфат, який би жив за законами шаріату. Причому власне політика тут ні до чого, головне – питання чистоти віри та звичаїв. Натомість так звані «кольорові революції» завжди були спрямовані проти диктаторів та створених ними олігархічних форм управління.

Водночас досвідчений політичний аксакал Назарбаєв, якому вже 76 років, нічого не наплутав. На тлі кривавих подій в Актобе, під час яких загинуло приблизно три десятки осіб, зовсім загубилася інша гучна новина із Казахстану. Місцевий Комітет національної безпеки відзвітував про викриття справжньої державної змови, причому в КНБ особливо наголошували, що ця справа жодним чином не пов’язана з подіями в Актобе. Отож, під арештом опинилися: колишній перший заступник генпрокурора Республіки Казахстан, екс-начальник міліції Південно-Казахстанської області в званні генерал-майора і два командири військових частин міноборони.

Усі вони, як повідомили в спецслужбі, були спільниками арештованого раніше бізнесмена Тохтара Тулешова, директора та власника пивного заводу «Шимкентпиво».

Очевидно, саме ці арештанти й готували ознаки «кольорової революції». Але в цій справі занадто багато загадкового. Найперше, абсолютно незрозуміло, навіщо «пивному королю» влаштовувати державний заколот. Далі – відстань між Шимкентом і столицею Казахстану Астаною становить близько півтори тисячі кілометрів. Яким чином директор пивзаводу разом із військовими планував непомітно промарширувати разом із бронетехнікою на інший кінець республіки – знає тільки КНБ. Але чомусь не пояснює…

Швидше за все, ситуація в Казахстані стає полем битви двох великих держав – Росії та Китаю. Нурсултан Назарбаєв – давній і відданий союзник Путіна, але з огляду на вік, кінець його правління може настати несподівано. Водночас абсолютно незрозуміло, хто перехопить владу після його відходу. Казахстан – стратегічний член виплеканого Путіним Євразійського економічного союзу. Водночас у Центральній Азії загалом і в Казахстані зокрема відчувається все сильніший вплив Китаю. Останній діє в своїй традиційній манері «м’якої сили», вкладаючи величезні інвестиції та потрохи прибираючи до рук стратегічні підприємства та родовища корисних копалин.

Цілком вірогідно, що атака салафітів та «пивний» заколот є елементами стратегічної гри, результат якої: чий агент впливу – Москви чи Пекіна – очолить Казахстан після Назарбаєва?

Ігор Берчак

 

About Author

meest-online.com

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...