Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 7, 2020

У Росії пройшли масові акції протесту проти корупції

Автор:

|

Березень 30, 2017

|

Рубрика:

У Росії пройшли масові акції протесту проти корупції

У Російській Федерації (РФ) 26 березня вперше за останні п’ять років на вулиці найбільших міст вийшли десятки тисяч протестувальників. Демонстрації проти корупції у вищих ешелонах влади пройшли у 82 (!) найбільших містах країни. В Москві, за даними силовиків, протестувальників було не більше 7 тис. Водночас, та ж сама поліція бадьоро відзвітувала, що «за порушення громадського спокою» було затримано понад тисячу осіб. Згідно з поліцейською арифметикою, у відділках мав би опинитися кожен сьомий, що є очевидним абсурдом.

15 млн переглядів
Гаслом акції стала дещо видозмінена назва документального фільму-розслідування Фонду боротьби з корупцією, який очолює відомий російський опозиціонер Олексій Навальний. «Він вам не Дімон» уперше був викладений на порталі YouTube 2 березня ц. р. Першого ж дня фільм зібрав близько 1,5 млн переглядів. 26 березня, в день акцій протесту, «Дімона» переглянули понад 15 млн (!) користувачів.
Водночас назву самого фільму фактично «вигадала» Наталія Тімакова, прес-секретар Дмитра Медведєва, прем’єр-міністра РФ, ,котра в одному з інтерв’ю поскаржилася: «Не розумію людей, котрі, умовно, в Facebook пишуть: «Ну, Дімон, ти молодець, запалив». Він вам не «Дімон». Він — глава уряду».
У фільмі стверджується, що п. Медведєв очолює багаторівневу корупційну схему. Через благодійні фонди й організації, юридично оформлені на своїх довірених осіб (в т. ч. родичів та однокурсників), він володіє нерухомістю вартістю десятки мільйонів доларів, придбану на гроші олігархів і кредити держбанків.

«Путін 666»
У деяких містах акції були узгоджені з владою — там вони хоч і були відносно нечисленними, але пройшли мирно. В інших протестувальники зібралися в запропонованих владою місцях, але згодом стихійно змінили сценарій, влаштувавши ходу вулицями (так було, зокрема, в Санкт-Петербурзі, Владивостоці, Новосибірську й Єкатеринбурзі).
Проте найдраматичніше події розвивалися в Москві. Мерія відмовила у проведенні мітинґів одразу в чотирьох заявлених Фондом боротьби з корупцією місцях. Тоді Олексій Навальний закликав людей просто «мирно гуляти» центром столиці. Але мирної прогулянки не вийшло.
Епіцентром подій став сквер біля пам’ятника Пушкіну. Каталізатором зіткнень виступив літній чоловік, котрий виліз на постамент і розгорнув саморобний плакат з написом «Путін 666». Кілька хвилин знадобилося п’ятьом працівникам поліції, щоб пробитися крізь натовп і схопити порушника. А далі сталося те, чого поліціянти явно не очікували. Натовп відбив чоловіка та відтіснив кордон силовиків, озброєних щитами та кийками.
Далі — нова атракція. Двійко школярів залізли на ліхтарний стовп поруч із пам’ятником, звідкіля почали вигукувати різноманітні гасла. Коли підлітки спустилися, їм заламали руки та потягнули до автозаків. Це стало сигналом для масового побоїща.
Поліціянти вмить втратили будь-які ознаки чемності та почали затримувати всіх без винятку, вимахуючи кийками праворуч і ліворуч. Під «роздачу» потрапили десятки звичайних перехожих, котрі не брали участь в акції, а лише спостерігали з іншого боку вулиці. В автозаки запакували практично всіх молодих людей, котрі прямували у власних справах у бік розташованих у цьому районі станцій метро. Жодні пояснення не допомагали.
Того дня у відділках опинилося понад тисячу людей. Арештували й самого Олексія Навального. Наступного дня йому присудили 15 діб арешту та чималий штраф. Майже всі затримані отримали аналогічні вироки — 10-15 діб за ґратами. Неповнолітніх відпустили, але їхнім батькам при цьому погрожували карними справами.

«Якісна зміна всієї протестної ситуації»
Події 26 березня можна вважати знаковими для сучасної Росії. На відміну від подій 2011-2012 рр., коли росіяни протестували проти підтасовок на парламентських і президентських виборах, цього разу не було жодних політичних гасел — лише невдоволення страхітливим рівнем корупції. Знову ж таки, ніхто не критикував Путіна, а його соратник Медведєв став об’єктом невдоволення не через свою прем’єрську діяльність, а знову ж таки через нажиті в незаконний спосіб величезні статки.
Фактично, у мітинґарів не було яскраво виражених лідерів — політиків чи громадських діячів. Навальний не рахується — його затримали на самісінькому початку. Далі люди діяли на власний розсуд, при цьому чудово усвідомлюючи, що наражаються на небезпеку арешту. Також впадала у вічі величезна кількість молоді.
Відомий російський політолог та журналіст Андрій Піонтковський так прокоментував виданню «Оглядач» події 26 березня: «Вперше були виступи по всій Росії — від Благовещенська до Калінінграда. Переважний склад — це молоде покоління, в т. ч. 14-річні школярі. Це принципово нове явище, це революція в засобах масової інформації, це перемога Інтернету над нашим «зомбоящиком». Вийшли люди, котрі телевізор не дивляться. Адже фільм «Він вам не Дімон», який став безпосереднім приводом для виступів, аудиторія переглянула в Інтернеті. І це ще не все. Ми бачили, що всі мітинґи 2011-2012 рр. узгоджувалися. Тут же, за винятком кількох міст, люди йшли на несанкціоновані мітинґи, розуміючи, що з ними можуть розправитися».
«Те, що основу протестувальників становила молодь, навіть тинейджери, котрі народилися за Путіна, вказує на якісну зміну всієї протестної ситуації. Більше того, важливо, що це не тільки Москва і Петербург, а практично всі великі міста», — заявив в інтерв’ю агенції DELFI відомий російський опозиціонер Гаррі Каспаров.

«Плата за тонни» для приятеля Путіна
Свідченням того, що російське суспільство близьке до вибуху, можна вважати й те, що вже наступного дня після антикорупційних демонстрацій під гаслами «Він нам не Дімон» у РФ розпочалася ще одна масова акція протесту. 27 березня російські далекобійники розпочали безстроковий загальнонаціональний страйк проти системи «Платон». Як повідомили організатори, вони розраховують на підтримку від 10 до 20 тис. водіїв по всій країні.
Влада й цього разу вдалася до репресій, навіть не спробувавши сісти з протестувальниками за стіл перемовин. Андрія Бажутіна, лідера Об’єднання перевізників Росії, затримали, коли він лише намірявся вирушити на перший мітинґ далекобійників. Як повідомляє кореспондент радіо «Ехо Москви», організатору протесту висунули звинувачення в… керуванні автомобілем без посвідчення водія. Першого ж дня за схожими дрібними звинуваченнями до поліційних відділків забрали кілька десятків учасників акції.
Нагадаємо, що масові протести проти системи «Платон» відбувалися і в грудні 2015-го — водії з багатьох реґіонів країни приїхали до Москви, маючи намір заблокувати рух на МКАД (окружна дорога навколо російської столиці). Тоді поліція також діяла жорстко, без пояснення блокуючи колони вантажівок за багато кілометрів від Москви.
Система «Платон» (скорочення від словосполучення «плата за тонни») почала діяти в листопаді 2015 року. Згідно з нею, власники усіх вантажівок масою понад 12 т мають сплачувати внески до Федерального дорожнього фонду, який за ці гроші, теоретично, мав би ремонтувати автошляхи. Однак, насправді зібрані гроші, фактично, були розкрадені чиновниками. Ще більше обурення водіїв викликає той факт, що розробником та оператором системи «Платон» є компанія Ігоря Ротенберга, друга дитинства і давнього бізнесового партнера Путіна.

Ігор Берчак

До теми
25 березня, на річницю проголошення 1918-го Білоруської народної республіки, місцева опозиція спробувала провести в Мінську протестну ходу. Цього року її вирішили організувати під гаслом «Геть податок на дармоїдів!». Нагадаємо, тижневик «Міст» докладно писав про закон, згідно з яким усі непрацюючі білоруси (а це майже 450 тис. осіб при населенні в 10 млн) мають заплатити в бюджет спеціальний податок у розмірі близько 250 USD. Але протестна хода в білоруській столиці завершилися, так і не встигнувши розпочатися. Спецзагони міліції заздалегідь заблокували центр міста та відразу розпочали масові арешти. Очевидці свідчать про сотні затриманих, хоча точної кількості не може назвати ніхто. Всіх лідерів опозиції взяли ще напередодні. Так само завчасно під різними формальними приводами позвозили до відділків журналістів і правозахисників, у т. ч. українських. Щоправда, всіх незабаром із вибаченнями відпустили, але головна мета була досягнута — розгін демонстрації відбувся без них.
Цікаво, що напередодні Олександр Лукашенко, президент Білорусі звинуватив в нагнітанні ситуації в країні якусь «п’яту колону», що фінансується західними фондами та спецслужбами. Далі — ще більша сенсація. За словами п. Лукашенка, місцевий КДБ затримав кілька десятків бойовиків, котрі готували «збройні провокації». За словами білоруського президента, їх тренували в таборах на території… України і «десь в Литві або Польщі». У КДБ розповіли про «професійно підготовлених бойовиків віком від 25 до 43 років, з вогнепальною зброєю, гранатами, метальними ножами та сокирами». Офіційний Київ заяви президента Білорусі про міфічні «тренувальні табори бойовиків» на території України відразу ж спростував.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply