Новини для українців всього свту

Saturday, Dec. 7, 2019

Суд іде!

Автор:

|

Вересень 24, 2015

|

Рубрика:

Суд іде!

Надія Савченко

Донецький міський суд у Ростовській області Російської Федерації (РФ) 22 вересня ц. р. розпочав «розгляд по суті» справи Надії Савченко, льотчиці та депутата українського парламенту.

Налаштована бадьоро
Напередодні «розгляду по суті» справи українки, котрій слідчі висунули сфабриковані звинувачення у її нібито причетності до загибелі російських журналістів на Донбасі та незаконному перетині кордону, Марк Фейгін, її адвокат, повідомив: «Визначено чотири перших денних засідань щодо Савченко: 22 вересня, 29, 30 і 1 жовтня». Ілля Новиков, ще один адвокат Надії, написав того дня у Facebook зі зали суду: «Щоб не пускати до зали засідань пресу, нагнали на всі вільні місця ряджених казаків. Консулів і сестру, щоправда, пустили. Надія настроєна бадьоро». «Жоден потерпілий не присутній у залі суду», — зауважив також п. Фейгін.
Водночас Ілля Новіков заявив суддям: «Вважаю за необхідне знову поставити питання про повернення справи прокурору, позаяк п. Савченко звинувачення кваліфіковані помилково. При обстрілі, причетність до якого інкримінується Надії Савченко, загинули не лише російські журналісти, а й громадяни України. Російське слідство не має повноважень звинувачувати будь-кого в загибелі громадян іншої країни».
Однак представник звинувачення стверджував, що не бачить підстав для цього. Відтак клопотання адвокатів українки про повернення її справи в Генеральну прокуратуру судді прогнозовано відхилили. Суд також відмовився виключати з числа потерпілих у справі шістьох громадян України, в замаху на вбивство котрих також звинувачують Надю. Крім того, під час засідання прокурор попросив суд відсторонити адвокатів п. Савченко від процесу, цинічно звинувативши їх у порушенні права на захист… самої Надії.

«Дуже вже вона резонансна»
Прокурор, висловив невдоволення численними й, за його словами, суперечливими клопотаннями, які захист заявляє на кожному етапі процесу. «Вважаю за необхідне цих адвокатів відсторонити і дати їй нових… Адвокати суперечать один одному. При такій активності адвокатів очевидно порушується право Савченко на захист», — заявив він. Однак Марк Фейгін відреагував так: «Не думаю, що адвокатам у цій справі загрожує відведення. Дуже вже вона резонансна».
І він не помилився. Судді відмовилися задовольнити клопотання прокуратури про відвід адвокатів п. Савченко. Тим паче, що українка заявила: в разі задоволення цього відводу, вона знову оголосить голодування.
Відтак Микола Полозов, ще один зі захисників Надії, констатував у Twitter: «Трійка донецького міськсуду не наважилася задовольнити клопотання звинувачення про відвід захисту». «Перший день засідання йде так, як і очікувалося. Два клопотання захисту вже відведені, але третє — про допуск преси в залу — за фактом задоволене: казаки, котрі були там, вийшли, їхні місця зайняли цивільні особи. І це — важливо, оскільки, за словами п. Фейгіна, вже на третє-п’яте засідання невинуватість Надії Савченко стане абсолютно очевидною. Тоді для організаторів процесу буде великим питанням, як у таких обставинах аргументувати обвинувальний вирок», — розповів правник.

«Лицемірний двуликий диявол»
Сама ж Надя після заслуховування обвинувального висновку не визнала свої провини та назвала написане у висновку брехнею. «Росія вже давно веде себе як лицемірний двуликий диявол у міжнародній політиці. Я знову готова повторити свої свідчення. Мене викрали з території України і силою привезли в РФ. У моєму викраденні задіяні слідчі органи. Я не бачила, де перебували журналісти, я їх не знала, як і не знала тих цивільних. Ніколи в житті не стріляла по людях без зброї. Націлювачем ніколи не була. Я — авіація, а не артилерист, це — різні речі. Заявляю ще раз — до вбивства журналістів жодного стосунку не маю. У мене немає жодної підстави довіряти російському суду та російському правосуддю. Я вам не довіряю. Більше того, вважаю, що не у вашій юрисдикції розглядати цю справу. У мене — все. У мене вибору немає, тому працюйте. Я сказала, що вам не довіряю. Але відводу не заявляю, — заявила назламна українка. — Я готова давати свідчення за допомогою детектора брехні. Й інших людей я прошу також давати свідчення за допомогою детектора брехні».
У ході слухань суд має вивчити 39 томів карної справи, допитати потерпілих — родичів загиблих журналістів, свідків та експертів. За даними п. Полозова, сторона обвинувачення заявила близько 60 свідків, серед котрих — Ігор Плотницький, лідер терористичної організації «Луганська народна республіка». На думку адвоката, процес «буде стрімким», і до кінця жовтня суд уже винесе вирок.
Як писав «Міст», п. Новіков раніше заявляв, що вирок українській льотчиці вже написаний, що термін ув’язнення українки буде максимальним, і що захист не сподівається здобути перемогу в російському суді, але розраховує на підтримку міжнародної спільноти. За словами правника, дипломатичний тиск буде наростати і «рано чи пізно» Надю Савченко звільнять. Своєю чергою п. Фейгін перед початком засідання написав у Twitter, що Надію врятує «лише публічний, гучний та абсурдний за ступенем розбіжності доказів і вироку процес».

«Вікінги»
Фігурантами ще однієї судової справи у РФ над громадянами України є члени УНА-УНСО Микола Карпюк і Станіслав Клих, заарештовані більше року тому. За цей час до них жодного разу не був допущений консул України. У Верховному суді Чечні, в місті Грозному, її столиці, де відбувалися попередні слухання в їхній справі, російські слідчі закидають українцям «убивства російських військових, які вони нібито вчинили у період із 31 грудня 1994-го до 5 січня 1995 року в столиці Чечні у складі українського загону «Вікінг». За версією російського слідства, «на початку 1990-х рр. на території України була створена воєнізована політична організація право-радикального спрямування УНА-УНСО, що дотримується націоналістичної ідеології, метою і завданнями якої була протидія російській владі у будь-якій формі та знищення громадян РФ російської національності».
«Поділяючи вказані цілі та завдання, у зазначений час на території України до її складу ввійшли громадяни України Микола Карпюк, Станіслав Клих, Олександр Малофеєв, Олександр Музичко й інші особи. Виконуючи накази керівників банди, Карпюк спільно з Музичком очолили банду під назвою «Вікінг», до якої також увійшли учасники УНА-УНСО Дмитро Ярош, Юрій Долженко, Олександр Малофеєв, Станіслав Клих та інші особи», — стверджують слідчі.
За версією слідства, «в період із грудня 1994-го по січень 1995 року Карпюк, Клих, Малофеєв спільно з іншими учасниками банд неодноразово брали активну участь у бойових зіткненнях із військовослужбовцями Збройних сил РФ на території Президентського палацу, площі «Минутка» та залізничного вокзалу міста Грозного, в ході яких вбили щонайменше 30 військовослужбовців і щонайменше 13 завдали поранення». Натомість захист українців наполягає на тому, що вони — невинні й у Чечні ніколи не були, а отже — не могли скоїти злочин.

Заручників катували
За словами журналістки Зої Світлової, до котрої звернулися родичі п. Клиха, намагаючись відшукати його в російських слідчих ізоляторах (СІЗО), українських громадян катували, прагнучи отримати потрібні «свідчення» на українських політиків. «Для того, щоб зліпити цю справу про націоналістів, котрі воювали 20 років тому в Чечні, потрібно було цих людей сильно катувати і вибити під тортурами у них свідчення. Для того, щоб це вдалося, ні до Клиха, ні до Карпюка не допускали ніяких адвокатів, їх ховали від родичів, від українських консулів. І близько року ні про одного, ні про іншого не було нічого відомо. Зокрема — в яких конкретно російських СІЗО перебувають Карпюк і Клих», — розповіла правозахисниця.
Експерти зазначають, що всі останні справи українських громадян у РФ відбуваються на тлі військового конфлікту і мають яскраво виражене політичне підґрунтя. Тобто фактично це — суди над заручниками. Докка Іцлаєв, адвокат Миколи Карпюка, повідомив ефірі «Громадського телебачення»: «Ми сьогодні попросили суд присяжних. Ми вирішили, що все-таки довіримо долю наших підзахисних простим громадянам, котрі проживають на території Чеченської республіки, тобто присяжним. Вважаємо, що під час вирішення питання про винуватість або невинуватість наших підзахисних присяжні будуть об’єктивніші, і не будуть перебувати під тим тиском, під який може потрапити суддя».
Марина Дубровіна, ще один адвокат Станіслава Клиха, розповіла, що «Карпюк і Клих перебувають у СІЗО № 1 міста Грозного». «Карпюк взагалі піднявся духом, бо гадав, що його захищати взагалі ніхто не буде, а тут він побачив справжнього адвоката. Причому щойно на суді Клих і Карпюк вперше побачили один одного і змогли потиснути руки», — розповіла правник.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply