Новини для українців всього свту

Wednesday, Nov. 25, 2020

Сенцову дали 20 років, а Кольченку — десять

Автор:

|

Серпень 27, 2015

|

Рубрика:

Сенцову дали 20 років, а Кольченку — десять
Олег Сенцов та Олександр Кольченко

Олег Сенцов та Олександр Кольченко

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International наголосила, що справи проти українців у Російській Федерації (РФ) — сфабриковані.

Суд окупантів не може бути справедливим
25 серпня ц. р. у Північно-Кавказькому військовому суді в російському місті Ростові-на-Дону оголосили вирок двом громадянам України — режисеру Олегу Сенцову та громадському активісту Олександрові Кольченку, котрих схопили у травні торік в окупованому Криму, оголосили членами забороненої в РФ української організації «Правий сектор», до якої вони нібито вступили з метою виходу півострова зі складу Росії, та абсурдно звинуватили в плануванні диверсійно-терористичних актів — знищення об’єктів життєдіяльності, залізничних мостів і ліній електропередач. Попри заперечення ними інкрімінованого їм та заяву головного свідка обвинувачення Геннадія Афанасьєвв, що покази проти українців вибили з нього жорстокими катуваннями, суд постановив: «Сенцова визнати винним у створенні терористичного співтовариства, керуванні ним та у скоєнні двох терактів. На підставі частини 3 статті 69 остаточне покарання за сукупністю злочинів призначити Сенцову шляхом часткового складання покарань у вигляді позбавлення волі на термін 20 років у виправній колонії суворого режиму. На підставі частини 3 ст. 69 Карного кодексу Російської Федерації остаточне покарання за сукупністю злочинів призначити Кольченку шляхом часткового складання призначених покарань у вигляді позбавлення волі на термін десять років у виправній колонії суворого режиму».
На запитання судді «Чи зрозумілий засудженим вирок суду і строк його оскарження», п. Сенцов і п. Кольченко замість відповіді почали співати Державний гімн України та вигукнули: «Слава Україні!». Дехто присутній у залі суду відповів: «Героям слава!». А в своєму останньому слові Сенцов заявив: «Не буду ні про що вас просити. Тут усім усе зрозуміло. Суд окупантів не може бути справедливим за визначенням».

Докази сфабриковано
Натомість Дмитро Дінзе, адвокат Олега Сенцова, повідомив, що «це — очікуваний вирок». «Олег казав, що буде саме цей термін. Йому ці числа називали, та й захисникам також. Маємо намір оскаржити вирок у Верховному суді, однак не думаємо, що там будуть якісь зміни. Можливо, скинуть років два максимум», — сказав він.
Правник також наполягає, що «докази», пред’явлені в суді, були сфабриковані. «Ми надали матеріали в суді, які доводять, що Олег — невинний. Сам він завжди казав, що під час попереднього слідства йому в руки весь час вкладали предмети, тому відбитки пальців на зброї не є доказом його провини. Крім того, багатьох людей у ході процесу катували, на багатьох чинили психологічний тиск», — конкретизував адвокат.
«Після вступу вироку в законну силу, впродовж кількох місяців ми спробуємо почати процедуру з передачі Кольченка та Сенцова для відбування покарання в Україні. Насправді є такий юридичний механізм, який поки ще не сильно «обкатаний». Це — такий собі завуальований обмін. Повинні включитися якісь юридичні та дипломатичні механізми для того, щоб можна було це вирішити. Щоб ні РФ не втратила своє обличчя, і щоб Україні також було нормально, це — тонкий момент», — запевнив п. Дінзе.
У неурядовій правозахисній організації Amnesty International також заявили, що справу проти п. Сенцова та п. Кольченка сфабриковано з метою покарати їх за свою опозицію до окупації Криму. В заяві цієї організації наголошується: «За час судового процесу викрилося ще більше шокуючих подробиць про застосування катувань із метою вибити свідчення проти обвинувачуваних. Відсутність розслідування катувань є черговим проявом нехтування стандартами справедливого судочинства у цій справі».

Акція залякування
В Amnesty International також наголосили: «Згідно з міжнародним правом, вивезення або депортація громадян окупованої території забороняється, а кримінальне законодавство окупованої країни має залишатися в силі, відтак закликала російську владу повернути обвинувачуваних до Криму та зняти з них обвинувачення в тероризмі. Олега Сенцова й Олександра Кольченка мають відпустити або висунути належні звинувачення згідно з українським законодавством».
Своєю чергою, Європейська кіноакадемія наголошувала у зверненні до президента РФ: «Спостерігаючи за процесом і особливо беручи до уваги той факт, що ключовий свідок обвинувачення відмовився від свідчень, оскільки вони були «надані під тиском і примусом», ми шоковані тим, що звинувачення Олега Сенцова у підготовці та скоєнні «терактів» досі залишається в силі».
Своєю чергою російський режисер Валентин Баришников пояснив у коментарі російській редакції «Радіо Свобода» вирок українцям так: «Це — акція залякування. Тут усе важливо, всі деталі. Важливо, що це — кінорежисер, тобто — інтелектуал. Важливо, що ця людина, очевидно, ні в чому не винна. Важливо, що це відбувається у цей момент, а не колись іще».
Із ним погодився Володимир Мірзоєв, ще один російський режисер. «Справа — сфальсифікована, вона має тільки політичний сенс. Це — залякування, спроба показати, що будь-хто — не важливо, режисер чи людина іншої професії — може бути посаджений на 23 роки, як якийсь страшний убивця. Притому, що в справі Сенцова та Кольченка немає ні потерпілих, ні складу злочину. Це можна назвати точковими репресіями. Зрозуміло, що акція залякування працює не тільки проти людини, котру судять і котру саджають за ґрати на 20 із гаком років, ця акція має працювати і на тих, хто залишається на волі, і хто ухвалює ті чи інші рішення для себе — жити в цій країні чи виїхати, виступати проти свавілля чи не виступати, а просто сидіти тихо. Тобто це — акт передачі важливої інформації всій популяції режисерів, інтелектуалів тощо», — стверджував він.

«Доведеться діяти радикальніше»
Тим часом Ілля Новіков, адвокат ще одного політв’язня — народного депутата України та льотчиці Надії Саченко, заявив, що очікує на вирок суду їй наприкінці вересня або на початку жовтня ц. р. «Суд у Донецьку (місто в Ростовській області РФ, яке є лише «тезком» українського. — Ред.) розпочнеться не раніше, ніж наступного тижня, і це буде лише друга черга попереднього слухання. Коли відбудуться основні слухання — мені поки що точно незрозуміло. 27 серпня Московський міський суд розглядатиме апеляцію на продовження арешту Савченко. Арешт продовжили 10 липня, і лише тепер у Московського міського суду дійшли руки до апеляції. А 14-16 вересня Басманний суд Москви розгляне апеляцію на рішення суду, який визнав законним те, що Савченко не відпустили на весняну сесію Парламентської асамблеї Ради Європи», — повідомив він 25 серпня.
А Марк Фейґін, ще один захисник льотчиці, опублікував у британському часописі The Guardian статтю, яка має назву «Росія використовує ув’язненого українського пілота, як шахову фігуру у грі зі Заходом». У ній адвокат нагадав, що Савченко судять за сфабрикованими звинуваченнями у вбивстві двох журналістів попри те, що вони загинули внаслідок артилерійського обстрілу двома годинами після того, як Надію схопили на Луганщині російські диверсанти.
Правник повідомив також, що впродовж року російська слідча група робила все, аби довести, що п. Савченко допомогла тим, хто вбив журналістів, повідомивши їхнє місцезнаходження телефоном. Та хоч, за словами адвоката, «все це було розбито доказами роздруківки телефонних перемовин, які свідчили, що українку схопили двома годинами раніше», п. Фейґін зазначив: «За наказом Кремля, слідчі та судові органи просто ігнорують наявність всіх об’єктивних свідчень невинуватості Надії, звинувачуючи її у причетності до вбивства».
«Кремль має на меті використати справу Савченко для власних пропагандистських цілей — РФ хоче показати, що українське керівництво, яке вона називає «військовою хунтою», є нібито цілковито налаштованим на націоналізм та русофобію. Російська влада намагається здобути максимальну вигоду від можливого звільнення Надії Савченко в обмін на політичний зиск. І тут для Кремля байдуже, чи йтиметься про торгівлю щодо Криму, чи щодо статусу України, а чи ж ба навіть про якусь угоду, яка б закріплювала за Москвою статус реґіонального лідера на пострадянському просторі», — констатував адвокат.
Сама ж Надія Савченко заявила в інтерв’ю київському жірналу «Фокус»: «Якби я не припинила голодувати, результат був би кращим. У майбутньому доведеться діяти радикальніше — голодовування недостатньо». На запитання про те, чого вона чекає від суду, українка відповіла: «Від цирку можна чекати тільки шоу, а не правосуддя», а якби могла щось сказати Путіну, то заявила б — «Краще піди у відставку сам».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply