Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 19, 2019

Розправа відбудеться в Донецьку

Автор:

|

Вересень 03, 2015

|

Рубрика:

Розправа відбудеться в Донецьку

Надія Савченко

У Російській Федерації (РФ) путінська «Феміда» не просто підглядає, а вже навіть скинула пов’язку з очей стосовно народного депутата й делеґата від України до Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ).

«У них — усе законно»
1 вересня ц. р. Микола Полозов, один зі захисників Надії Савченко, оприлюднив відповідь на її клопотання до Генеральної прокуратури (ГП) РФ перенести розправу над нею до Москви. Даремно українка пояснювала, що більшість учасників майбутнього процесу над нею живуть у Москві, Воронежі й інших містах, а не в російському Донецьку, тож піддаються ризику в ньому, оскільки через нього не припиняється потік неадекватних найманців-бойовиків на Донбас. Але, як повідомив адвокат, «ГП відповіла на скаргу Савченко про підсудність справи в Донецьку: у них — усе законно і безпечно».
25 серпня Ілля Новиков, ще один адвокат української бранки, повідомив: «Апеляцію на рішення суду, який визнав законним те, що Савченко не відпустили на весняну сесію ПАРЄ, Басманний суд Москви розгляне 14-16 вересня. Суд у Донецьку Ростовської області почнеться не раніше ніж наступного тижня, і це буде лише друга черга попереднього слухання. Коли відбудуться основні слухання — поки що незрозуміло».
А 27 серпня Московський міський суд відмовив захисту п. Савченко в оскарженні продовження її арешту до 30 вересня. Микола Полозов просив скасувати її арешт і негайно звільнити українку, посилаючись на те, що вона володіє імунітетом як делеґат ПАРЄ. Однак суд прогнозовано прислухався до прокурора, котрий просив відхилити скаргу захисту Надії Савченко.

У Кремля є план
Утім, раніше й адвокати п. Савченко, і політологи заявляли, що, за їхніми даними, керівництво РФ відтягує завершення розправи над Надею, сподіваючись використати її для обміну, приміром, на «коридор» до окупованого Криму. Марк Фейгін, третій захисник українки, заявив польському виданню Rzeczpospolita, що «у Кремля є план вирішення конфлікту в Україні, а Савченко — його частина». «Путін хоче включити в перемовини в нормандському форматі американців. Він сподівається на велику домовленість зі Заходом щодо завершення українського конфлікту, поки в Білому домі ще є Барак Обама. Путін знає, що якщо на президентських виборах у США переможе республіканець або навіть Гіларі Клінтон, розмовляти стане важче», — пояснив він.
28 серпня п. Полозов повідомив, що обмін Надії на затриманих в Україні диверсантів Головного розвідувального управління Генерального штабу Збройних сил РФ Євгена Єрофєєва й Олександра Александрова все ще можливий, але тільки після винесення вироку. Він також пояснив, що, приміром, сторони можуть домовитися про те, що Савченко й Александров та Єрофєєв відбуватимуть покарання в себе на батьківщині, і додав: «Звісно, можна було й не чекати винесення вироків, але гадаю, що для цього мають бути проведені якісь політичні перемовини».
Тим часом українській льотчиці перестали доставляти листи, адресовані в слідчий ізолятор у Новочеркаську. Раніше до неї не доходила лише кореспонденція з України. «Вона ще жодного разу не отримала листа з рідної землі. Я особисто вже не одну сотню від людей туди відіслала», — розповіла Віра Савченко, сестра бранки.

Четвертий позов
Стосовно ж уже засуджених у РФ за сфабрикованими звинуваченнями в тероризмі українських кінорежисера Олега Сенцова й активіста Олександра Кольченка 26 серпня прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив: «Україна подає четвертий позов до Європейського суду з прав людини проти РФ. Підставою для подання четвертого позову є порушення Росією права українських громадян, зокрема Олега Сенцова, на правосуддя».
26 серпня Ельмар Брок, глава комітету зі закордонних справ Європейського парламенту, запевнив: «У Європарламенті на першому ж після канікул засіданні розглянуть обставини засудження в Росії українців. Зрозуміло, що Європейський Союз цього вироку не визнає. Це — дике політичне твердження, що йдеться про тероризм. Люди виступають за право на самовизначення України, це не може бути причиною для висунення таких звинувачень, щодо яких немає жодних доказів і тому немає жодного розуміння цих політично вмотивованих вироків».
А Павло Клімкін, міністр закордонних справ України, оголосив про необхідність створення списку санкцій тих росіян, хто причетний до незаконного утримання українців у РФ, у т. ч.
Олега Сенцова та Надії Савченко. «Вважаю, що ми повинні поступово переходити до розмови про «список Сенцова-Савченко». Це має бути конкретний список санкцій. Так, як було у
випадку Магнітського, нам зараз потрібен такий список санкцій. І кожен у Росії, хто має стосунок до цих несправедливих рішень, не повинен почуватися в безпеці. Над цим ми будемо працювати», — заявив п. Клімкін.

Ігор Голод

Коментар експерта
Тарас Чорновіл, колишній народний депутат України:
— Є кілька варіантів визволення наших політв’язнів із РФ. Перший: оголошуємо війну Путіну, захоплюємо частину території Росії і випускаємо Надію Савченко, Олега Сенцова, Олександра Кольченка на свободу. Це — нереально. Другий варіант: сподіваємося на гуманний апеляційний суд, що скасує вирок. Шанси дорівнюють нулю. Можна йти до Страсбурзького суду з прав людини. Це — тривалий процес, та й Москва іґнорує рішення міжнародних судів. Особливо після того, як її зобов’язали повернути власникам компанії ЮКОС 50 млрд USD. Тобто судовий напрямок перспективи також не має. Але цей шлях треба пройти. У майбутньому це буде підставою для посилення санкцій щодо РФ.
Кремль, мабуть, звільнив би пп. Савченко, Сенцова, Кольченка, якби ми прийняли самопроголошені Донецьку та Луганську «народні республіки» (ДНР» і «ЛНР», відповідно) до складу України та надали їм особливий статус. Зокрема, керівники ДНР і ЛНР отримали б право накладати вето на основні внутрішньота зовнішньополітичні рішення Києва. Але це означало б фактично втратити незалежність. Українська влада на таке не піде. Політв’язні на це також не погодяться.
Найімовірніший варіант — дипломатично-санкційний. Захід дуже прискіпливо вивчає політичні справи. І стосовно Наді Савченко, і стосовно Олега Сенцова, і Сашка Кольченка. Читають матеріали й обурюються. Отже, ці судилища вплинуть на посилення санкцій щодо РФ навіть більше, ніж обстріл Маріуполя. Європейці доволі байдужі до смертей десь там, за межами їхніх країн. А конкретній людині дуже співчувають. Наприклад, Надії Савченко — народному депутату, представнику України в ПАРЄ. А Олег Сенцов — кінорежисер, людина культури, за яку вони готові боротися. І їх судять за надуманими підставами. У розумінні європейців це — прямий виклик їхнім цінностям.
Тобто слід очікувати посилення санкцій щодо РФ. Коли справи там будуть зовсім кепські, коли почнуться проблеми з харчами — тоді Європа та США можуть піти на певні поступки. Але поставлять умову — звільнити політв’язнів. Цього вимагатимуть активніше й жорсткіше, ніж відводу військ із Донбасу. Надія Савченко, Олег Сенцов, Олександр Кольченко вийдуть на свободу впродовж двох-трьох років. Або через посилення санкцій, або через розвал Росії та падіння режиму Путіна.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...