Розправа почалася
У російському місті Ростові-на-Дону вже розглядають карну справу щодо українського режисера Олега Сенцова й активіста Олександра Кольченка, котрих безпідставно звинувачують у тероризмі та намірі перешкодити приєднанню Криму до Російської Федерації (РФ).
Бачили тільки тіні
27 липня ц. р. в Північнокавказькому окружному військовому суді в Ростові-на-Дону розпочалися засідання у карній справі щодо українського режисера Олега Сенцова і сімферопольського студента Олександра Кольченка, котрих незаконно затримали в анексованій Росією Автономній Республіці Крим (АРК) та безпідставно звинувачують у тероризмі й намірі перешкодити приєднанню півострова до РФ.
За даними Антона Наумлюка, кореспондента «Радіо «Свобода», туди ж, у Ростовську область, уже доправили й українську льотчицю Надію Савченко, щодо котрої вигадали звинувачення в убивстві російських журналістів на Донбасі та незаконному перетині російського кордону. І Савченко, і Сенцов, і Кольченко називають «свої» справи політичними та сфабрикованими.
Російські слідчі стверджують, що Сенцов нібито створив минулої весни «організацію, яка планувала вчинення диверсійно-терористичних актів у низці кримських міст, а в подальшому знищення низки об’єктів життєдіяльності, залізничних мостів і ліній електропередач». За це йому загрожує від 20 років ув’язнення до довічного терміну.
Олександра Кольченка російські слідчі вважають винним у здійсненні теракту, а також в участі в «організованій Сенцовим терористичній групі». Всі звинувачення п. Кольченко заперечує. Йому можуть дати від 10 до 20 років ув’язнення.
Як повідомив Антон Наумлюк зі зали суду, судове засідання почалося з допиту свідків із
АРК по відеозв’язку. Зокрема, охоронець «Російської общини Криму», в підпалі офісу якої звинувачують активістів, засвідчив: «Ми бачили тільки тіні людей».
Однак прокурор уточнив лише те, чи загрожував підпал будівлі офісу людям, котрі живуть поблизу. А обвинувальний висновок прокуратура представила ще на перших судових слуханнях у цій справі 21 липня.
Сенцова катували у ФСБ
Упродовж тижня Північнокавказький окружний військовий суд планує допитати під час майже щоденної роботи суду у справі Сенцова та Кольченка усіх свідків обвинувачення, котрі фігурують у ній. Наразі судове засідання триває у відкритому режимі, але коли дійдуть до розділу під грифом «таємно», його закриють. «Найважливіші двоє свідків будуть етаповані зі слідчого ізолятора (СІЗО) з Підмосков’я, де вони відбувають покарання, — це Геннадій Афанасьєв і Олексій Чирній, раніше засуджені, котрі уклали угоду зі слідством, і саме на їхніх показах будуються всі звинувачення. Інших доказів у справі немає. І ці два основні свідки повинні будуть розповісти про те, які вони дали свідчення проти Сенцова і Кольченка», — повідомив Антон Наумлюк.
Свідчення Олега Сенцова й Олександра Кольченка суддя Сергій Михайлюк устиг заслухати ще 21 липня. Обидва обвинувачені вкотре заявили в суді про свою невинуватість і що, усупереч твердженням слідства, уважають себе громадянами України.
Російська ж сторона наполягає, що Олег Сенцов і Олександр Кольченко — «громадяни РФ». Проте вони обидва ніколи не заявляли про своє бажання змінити громадянство. «Мій підзахисний заявляв мені про те, що його катували співробітники Федеральної служби безпеки РФ», — заявив Дмитро Дінз, адвокат українця. Попри це Олег Сенцов з’явився в залі суду в білій майці зі зображенням червоним кольором козака Мамая та дерева життя з традиційних українських рушників.
Застереження для інших
За обвинувальним висновком російських прокурорів, Олега Сенцова звинувачують не лише в підпалі офісу «Єдиної Росії» та «Російської общини Криму», а й у намірах підірвати пам’ятник Леніну в Сімферополі, приналежності до української партії «Правий сектор» і тиску на органи влади з метою «виходу Криму зі складу РФ». А Олександра Кольченка — в «участі у терористичному співтоваристві та здійсненні теракту».
Абсурдність звинувачень сколихнула мистецьке середовище. Світові й навіть російські діячі мистецтва та правозахисники неодноразово закликали звільнити українського режисера, називаючи звинувачення проти нього політично мотивованими. Олександра Кольченка також підтримували акціями громадськості по всьому світу.
Українських консулів до Сенцова і Кольченка не пускають, як і до багатьох інших українців, справи котрих починають розглядати в судах. «Суддя у справі Сенцова-Кольченка вирішив дозволити зустріч, але зробити це — лише після вироку. Єдиний із українців, до кого консулам вдалося пройти і з ким вдалося поспілкуватися, був Литвинов, він також перебуває в Ростові-на-Дону. А до всіх інших українців, котрих зараз будуть судити в РФ — Карп’юка,
Клиха, Сенцова, Кольченка, — консула не допускають», — наголосив Антон Наумлюк.
Володимир Василенко, юрист-міжнародник, прокоментував розправу над українцями. «Це — справа над людьми, котрі свого часу мали принципову позицію в оцінці того, що робиться в РФ і в російськоукраїнських відносинах. Це — застереження для інших, аби вони не сміли
робити «погане» проти Росії з погляду її керівництва. Інакше — на них чекає така ж доля. Це — методи тероризування людей, котрі мають свою власну позицію та можуть дати свою оцінку діяльності російської влади. Те, що Сенцова й Кольченка судять як громадян РФ, — у жодні ворота не лізе. Для того, щоб отримати громадянство якоїсь держави, тим паче коли йдеться про дорослу людину, треба написати заяву й ясно висловити свою згоду. Сенцов і Кольченко, будучи громадянами України, мали заявити про зречення українського громадянства й висловити бажання отримати російське. Але цього не було. Тому цей
процес — абсолютно нелеґітимна акція, що не вкладається ні в норми національного права
РФ, ні в норми міжнародного права», — сказав він.
Ще один гучний процес
Оглядачі припускають, що в серпні ц. р., паралельно з процесом Сенцова і Кольченка, у тій же Ростовській області проходитиме ще один гучний процес. А розпочнуть його над Надією Савченко, депутатом Верховної Ради України та Парламентської асамблеї Ради Європи.
За даними її сестри Віри, цю заручницю російської пропаґанди вже доправили в СІЗО у місті Новочеркаську в тій же Ростовській області — неподалік від міста, де судять Сенцова і Кольченка, і Надію щодня по дві години возитимуть в російське місто Донецьк.
«Зараз дуже складно сказати, де саме перебуває Надія Савченко, бо свідчення про її місце
перебування — дуже суперечливі. Є дані, що її утримують у СІЗО № 4 в Ростові-на-Дону. Є дані, що утримують в Новочеркаську і в місті Шахтах. Поки що точно відомо, що її уже доставили в Ростовську область, в один із СІЗО. І, згідно з повідомленнями журналістів, котрих допускають знімати такі моменти, вона зараз утримується в Новочеркаську», — повідомив Антон Наумлюк.
Напередодні стало відомо, що попередні слухання у цій справі призначені на 30 липня. За останнім повідомленням Слідчого комітету РФ, Надію Савченко звинувачують у «вбивстві двох і більше осіб, замаху на вбивство двох і більше осіб загально небезпечним способом із мотивів ненависті до соціальної групи, скоєному групою осіб за попередньою змовою, незаконному перетині кордону РФ».
У Росії українці вже пред’являли звинувачення в нібито причетності до загибелі російських журналістів у Луганській області в червні минулого року і незаконному перетині кордону. Надя провини не визнає і заявляє, що з території України її вивезли насильно. За час свого ув’язнення на знак протесту вона двічі оголошувала голодування.
Ігор Голод
УПЦ знову позбавили прав на Почаївську лавру
Журналісти ви хоч досліждуйте те, що пишете.Цій новині вже РІК!!! ОлПрезидент США оголосив про завершення Юкрейнґейту
Вітаю! Тривожний текст у тривожні дніУкраїнки з вісьмох країн розповіли про особливості еміграції
Здравствуйте, Ми видаємо позики від 1000 до 100 000 000 доларів. НашіСпостерігачі ПАРЄ прилетіли до України
Мій коментар видалено. Я це так розумію що моя присутність на цьому са