Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 28, 2020

РФ хоче забрати українські літаки «Руслан»

Автор:

|

Червень 14, 2018

|

Рубрика:

РФ хоче забрати українські літаки «Руслан»

Ан-124-100 «Руслан»

Юрій Ситник, член комісії при президенті Російської Федерації (РФ) з питань розвитку авіації, повідомив про плани Москви відновити під іншим брендом виробництво надважких дальніх транспортних літаків Ан-124-100 «Руслан» (кодове ім’я НАТО — Condor), розроблених в українському конструкторському бюро ім. Антонова, (зараз — Державне підприємство «Антонов»). «Оскільки дві третини всіх «Русланів» побудували на авіазаводі в Ульяновську, завдання може бути виконане, хоча воно і вкрай непросте», — заявив Олексій Рогозін, віце-президент російської «Об’єднаної авіабудівної корпорації». Майже синхронно Володимир Бенедиктов, командувач військово-транспортної авіації повітряно-космічних сил (ПКС) РФ, заявив, що Ан-124-100 «не є українським ексклюзивом, оскільки над його створенням працювала вся авіабудівна промисловість СРСР».

Літак для танків
Ан-124-100 «Руслан» — один із найбільш вантажопідйомних літаків у світі, він використовується для спеціальних повітряних перевезень великогабаритних і нестандартних вантажів. У т. ч. може перевозити бронетехніку: бронетранспортери та навіть танки. Довжина літака — 69 м, максимальна злітна вага — 392 т. Із максимальним завантаженням «Руслан» може пролетіти 4,8 тис. км.
Першій політ Ан-124-100 здійснив 1982 року, повноцінна експлуатація була розпочата 1987-го. Загалом побудовами 55 «Русланів». Зараз більшість Ан-124-100 експлуатується в РФ: 16 одиниць перебуває в підпорядкуванні російських ПКС, 12 належать авіакомпанії «Волга-Днепр», державна авіакомпанія Міноборони РФ «224-й льотний загін» володіє вісьмома літаками. У власності українських «Авіаліній Антонова» залишилося лише сім одиниць Ан-124-100.
Спроби відродити виробництво Ан-124 у РФ почалися задовго до початку аґресії РФ. У жовтні 2006 року спільний комітет президентів РФ та України прийняв рішення відновити серійне виробництво «Русланів». Літаки мав виробляти завод «Авіастар» в Ульяновську. Наприкінці літа 2007-го підписали офіційну угоду про відновлення серійного виробництва, згідно з якою компанія «Волга-Днепр» запланувала до 2030 року придбати до 100 модернізованих Ан-124-100, поставки яких мали початися 2013 року.
Але потім почалася гібридна війна РФ проти України, і в середині серпня 2014-го Юрій Слюсар, заступник голови російського Мінпромторгу, заявив, що російсько-український проект відновлення виробництва та модернізації Ан-124-100 «Руслан» «у зв’язку з політичною ситуацією більше не стоїть на порядку денному, як і інші спільні російсько-українські проекти в авіаційній індустрії».

«Ільюшин» гірший за «Антонов»
Для РФ Ан-124-100 «Руслан» є стратегічно важливим літаком, оскільки дає можливість доправляти повністю укомплектовані підрозділи збройних сил разом із бронетехнікою у віддалені райони світу, зокрема в Сирію. Натомість основний російський військово-транспортний літак розробки конструкторського бюро «Ільюшин» Іл-76 із цим впоратися не здатен.
Основна проблема цієї повітряної машини, яка за своєю вантажопідйомністю не набагато поступається Ан-124-100, полягає в тому, що її вантажний відсік за своїми розмірами занадто тісний для більшості сучасних типів озброєння — воно там просто не поміщається. Зокрема, танки та зенітно-ракетні комплекси перед завантаженням потрібно мало не повністю розбирати. Річ у тім, що в радянські часи Іл-76 створювали суто під потреби повітрянодесантних військ, які мають на озброєнні лише легкі бронетранспортери. Тепер імперські амбіції Путіна, зокрема війна в Сирії, вимагають масштабного перевезення озброєння та військової техніки.
Водночас існують дві проблеми. По-перше, «Русланів» у розпорядженні РФ залишилося не так багато, по-друге, термін їхньої льотної експлуатації потрібно періодично поновлювати.
Тож бажання Москви відродити виробництво Ан-124-100 на власній території цілком зрозуміле. Але постає запитання: навіщо українському авіабудівному підприємству допомагати країні-аґресору? Прес-служба ДП «Антонов» категорична: там вважають плани РФ щодо відновлення виробництва Ан-124-100 без української участі нереальними. «Лише розробник літака — ДП «Антонов» — володіє всіма технічними знаннями і необхідною інформацією про конструкцію, властивості, ресурси, терміни служби та льотної придатності літаків Ан-124-100, в т. ч. дані випробувань і аналізів, необхідних для збереження цілісності конструкції. Таким чином, виготовлення літаків родини Ан-124-100 під маркою «Антонов» без участі ДП «Антонов» неможливе», — цитує «Оглядач» прес-реліз ДП.
Але найголовніше — на Іл-76 ставиться двигун ПС-90А російського виробництва, натомість потенційного двигуна для Ан-124-100 в РФ немає в принципі. Пропозиція Самарського науково-технічного комплексу ім. Кузнєцова, що спеціалізується на моторобудуванні, самотужки розробити силову установку для Ан-124-100 на практиці означає хіба одне — розпочати цю справу практично з нуля. Водночас, як свідчить досвід, розробка нового літака, зазвичай, займає менше часу, ніж розробка двигуна чітко під цей літак.

Контракт понад усе
З іншого боку, український «Антонов» уже поновлював співпрацю з РФ. У листопаді 2017 року ДП заявило, що виконає роботи з оцінки технічного стану Ан-124-100 «Руслан», що належать російській авіакомпанії «Волга-Днепр» у рамках своїх зобов’язань і українського законодавства. «Оскільки наше підприємство є розробником і власником сертифікатів транспортних літаків Ан-124-100 «Руслан», тому частину робіт із оцінки технічного стану літаків російської авіакомпанії «Волга-Днепр», яка не входить до переліку компаній, до яких згідно з рішенням Ради з національної безпеки й оборони України застосовуються санкції, ми зобов’язані виконати. Невиконання зобов’язань приведе до застосування міжнародних санкцій щодо нашого підприємства», — повідомили тоді в прес-службі ДП і наголосили, що така співпраця узгоджена з усіма уповноваженими міністерствами та відомствами України.
Нагадаємо, що згідно з міжнародними авіаційними правилами, саме власник сертифіката має забезпечити так звану процедуру продовження ресурсу, що передбачає ремонт і технічний огляд літака. Причому це має відбуватися через кожні 4 тис. льотних годин. Водночас граничний ресурс Ан-124-100 «Руслан» становить аж 50 тис. льотних годин (приблизно 10 тис. польотів), тож росіянам доведеться ще не раз звертатися до фахівців українського «Антонова».

Російські проблеми
Зазначимо, що коли Київ повністю розірвав угоду про військово-технічну співпрацю з Москвою, проблеми в росіян не забарилися, зокрема дуже серйозно постраждали авіаційна та ракетно-космічна галузі. Через запроваджені Україною санкції Самарський авіаційний завод був змушений зупинити програму випуску літаків Ан-140. Також було зупинене спільне виробництво військово-транспортного Ан-70 і пасажирського Ан-148, що вироблялися на авіаційному підприємстві у Воронежі. Зазначимо, що нібито суто цивільний Ан-148 є в авіапарку Міністерства оборони, Федеральної служби безпеки та Міністерства з надзвичайних ситуацій РФ.
Ще гірша ситуація з вертольотобудуванням. Донедавна практично всі двигуни для російських гелікоптерів, а також для нових навчально-бойових літаків Як-130 виробляла в Запоріжжі компанія «Мотор Січ». Хоча для найпопулярніших машин Мі-8 і Мі-17 вже є російський аналог, обсягів його виробництва наразі недостатньо (РФ потребує близько 500-550 таких двигунів на рік).
Тепер у РФ виникли проблеми ще й з «Русланами». І так виглядає, що продовження Кремлем війни в Сирії багато в чому, як це не дивно, залежить від України.

Ігор Берчак

До теми
До Львова прибули п’ять літаків Військово-повітряних сил (ВПС) США. Авіаційні заправники KC-135 Stratotanker беруть участь у військових навчаннях у сусідній Польщі. «Розгортання KC-135 в Україні є частиною американської стратегії захисту європейських союзників, підвищення безпеки в Східній Європі та підвищення рівня військової взаємодії між країнами-членами НАТО та партнерами», — йдеться у повідомленні на сайті ВПС США у Європі й Африці. Американські літаки прилетіли до Львова з кількох авіабаз: RAF Mildenhall (Велика Британія), McConnell AFB (штат Канзас), Beale Air Force Base (штат Каліфорнія) і бази Національної гвардії США в Іллінойсі. Крім цього, до Львова прибули близько 150 осіб персоналу, котрі обслуговуватимуть повітряні судна. Зазначається, що самі навчання проходять на території і в повітряному просторі Польщі. Богдан Сеник, начальник управління зі зв’язків із громадськістю Збройних сил України, зазначив, що Україна лише приймає літаки: «Ці навчання проводять з 2010 року. 2018-го у них беруть участь більш, ніж 18 тис. військовослужбовців із 19-х країн-членів Альянсу та союзників. Україна жодної участі в них не бере. Ми лише приймаємо літаки, які також не беруть участі у навчаннях. Вони є лише частиною логістичного забезпечення».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply