Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 20, 2018

Путін перейшов від погроз Заходу до лицемірних закликів «вести діалог»

Автор:

|

Липень 07, 2016

|

Рубрика:

Путін перейшов від погроз Заходу до лицемірних закликів «вести діалог»

Путін

Упродовж останнього місяця риторика Кремля змінилася не на жарт.

Знає, як адекватно реагувати?
Ще 3 червня російська інформаційна агенція «Інтерфакс» повідомляла, що керівництво Російської Федерації (РФ) має намір перекинути до її західних кордонів дві мотострілецькі бригади. При цьому джерело цієї інформації конкретизувало, що РФ «посилює своє угруповання військ на західному стратегічному напрямі у зв’язку зі зростаючою активністю блоку НАТО у Східній Європі».
Переповідаючи це повідомлення, «Інтерфакс» нагадав: «Раніше міністр оборони РФ Сергій Шойгу заявив про створення 2016 року нових дивізій із метою протидії нарощуванню сил НАТО біля кордонів Росії. За словами Шойгу, дві нові дивізії будуть створені в Західному військовому окрузі й одна — в Південному».
Натомість 30 червня Путін заявив на зустрічі з російськими дипломатами: «У Польщі та Прибалтиці розміщуються сили швидкого реагування, поповнюються арсенали наступальних озброєнь. Усе це спрямовано на підрив військового паритету, який десятиліттями складається. Росія постійно тримає всі ці процеси в полі зору, знає, як адекватно реагувати, і буде це робити в майбутньому».
«Уникнути небезпечних зривів, неконтрольованого розвитку ситуації можна тільки на основі діалогу та взаємодії. Міжнародній спільноті необхідно просуватися до формування справедливішого світопорядку, побудованого на принципах єдиної та неподільної безпеки і колективної відповідальності. Світ все більш взаємозалежний і виклики перед усіма державами є значною мірою загальними. Ця істина не потребує доказів. Тому повторю: саме співпраця, спільна воля та готовність до вироблення компромісів повинні стати ключем до вирішення будь-яких, найскладніших проблем, в якій би точці земної кулі вони не виникали», — однак додав він.
А наступного дня Путін поїхав до Саулі Нійністьо, президента Фінляндії, котрий заявляв нещодавно, що його держава подасть у разі погіршення ситуації з безпекою заявку на членство у НАТО. «Уявіть собі, що Фінляндія вступить у НАТО. Це означає, що фінські війська вже перестануть бути незалежними, перестануть бути суверенними у повному сенсі цього слова, вони стануть частиною військової інфраструктури НАТО, яка відразу опиниться на кордонах РФ. Москва прийняла і виконала рішення про відведення військ на 1,5 тис. км від фінсько-російського кордону. Як гадаєте, ми так і далі будемо діяти: на 1500 відвели наші війська, так вони там і залишаться, чи що? Перефразовуючи вислів одного з моїх фінських друзів, міг би сказати, що організація НАТО, напевно, зі задоволенням би воювала з Росією до останнього фінського солдата. Вам це потрібно? Нам — ні, ми не хочемо, а ви самі вирішуйте — що вам потрібно», — погрожував володар Кремля.

Почав заговорюватися
Віталій Портников, відомий український журналіст, коментуючи це, зауважив: «Він брехав, коли казав, що війська Росії перебувають від Фінляндії за тисячі кілометрів. Той, хто подивиться на карту, побачить, що який-небудь Псков із його знаменитою десантною дивізією — це кілька сотень кілометрів. Тому погроза перемістити війська в разі вступу Фінляндії в НАТО — це, радше, символічний жест. Але фіни його помітили. Медіа північної країни шоковані поведінкою російського президента».
«Помиляються ті європейці, котрі вірять, що аґресія Путіна спрямована проти України, а вони «відсидяться». Ні, аґресія Путіна спрямована проти Заходу. Він готовий до протистояння зі Сполученими Штатами. І краще — в Європі. А Україна для Путіна — просто колишня частина його імперії, кілька областей, які потрібно приєднати, щоб поліпшити своє стратегічне становище перед майбутнім конфліктом із цивілізованими світом. І якщо Захід здасть Путіну Україну, цього конфлікту не уникнути. Відсидітися не вдасться ні в Гельсінкі, ні в Берліні, ні в Парижі», — резюмував він.
Однак і в Фінляндії Путін не лише погрожував, а й запевняв: «Росія готова розпочати діалог із НАТО щодо розробки заходів довіри та запобігання конфліктам. Першої спроби слід чекати на засіданні Ради Росія-НАТО».
Водночас Олександр Гольц, російський військовий експерт і заступник головного редактора московського «Ежедневного журнала», опублікував у ньому статтю «Путін почав заговорюватися», в якій зауважив: «Роз’яснюючи нерозумним фінам, наскільки згубним для них буде зближення з НАТО, Путін навів приголомшливий приклад миролюбності Москви: «Нагадаю вам, що Росія прийняла рішення і реалізувала його — ми від фінсько-російського кордону відвели наші війська на відстань 1500 км». Якщо розуміти Путіна буквально, то це означає, що між Москвою і фінським кордоном взагалі немає російських військ! «Путін мав на увазі не глибину, а в ширину: «Від Ленінградської області до Мурманська наших військ на кордоні взагалі немає!», — пояснив Сергій Іванов, голова адміністрації президента РФ. Таким чином, зовнішня політика Росії явно переходить у нову якість — голова ядерної держави і верховний головнокомандувач, котрий одноосібно приймає рішення в сфері оборони та безпеки, став, щонайменше, висловлюватися вкрай неточно. У деяких випадках вдається здогадатися, що він мав на увазі, в інших — ні».

Приймуть знакові рішення
Однак Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО, радше, здогадався про те, що мав на увазі Путін. Бо вже 1 червня він заявив в інтерв’ю «Інтерфаксу»: «Лише аґресія РФ в Україні стала причиною найбільшого посилення оборони блоку з часів «холодної війни». Посилення військової присутності альянсу на його східних кордонах — винятково оборонний захід, який є відповіддю на дії Росії».
«На варшавському саміті ми ухвалимо нові рішення з посилення нашої оборони та потенціалу стримування. Ми захищатимемо й оборонятимемо наших союзників від будь-яких загроз із будь-якого боку. Ми проведемо засідання Комісії НАТО-Україна з Президентом Порошенком. Незалежна, суверенна і стабільна Україна, твердо віддана демократії та верховенству права, є ключем до євроатлантичної безпеки. І НАТО прагне допомогти Україні в досягненні цієї мети», — анонсував він.
Того ж дня Антон Мацеревич, міністр оборони Польщі, заявив, що 8-9 липня на саміті НАТО у Варшаві приймуть знакові рішення, які змусить РФ відступити зі захоплених територій України. «Упродовж тривалого часу Росія думала, що має право це рішення оскаржити. До його прийняття у нас немає підстав про щось говорити. Після того, як рішення буде прийнято, ми зможемо почати розмову про те, як зберегти мир у всьому світі. Сподіваємося, що ці перемовини призведуть до того, що РФ не тільки відмовиться від аґресивних кроків, а й відступить із територій України, які вона незаконно зайняла. З Росією можна і треба розмовляти, але з позиції прийнятого рішення», — повідомив він.

Громадяни РФ у Стамбулі
Наразі Путін ще не відреагував на сказане п. Столтенбергом і п. Мацеревичем жодною заявою. Але не виключено, що саме його відповіддю на посилення військової присутності альянсу на Сході Європи й підтримку ним України був теракт 28 червня в аеропорту Ататюрка в Стамбулі (Туреччина), який забрав життя 45 осіб. Бо турецькі журналісти встановили особи двох терористів, відповідальних за вибухи на летовищі — це громадяни РФ Ракім Булгаров і Вадим Османов. Назвали також ім’я організатора теракту — чеченець Ахмед Чатаєв.
Інформацію про те, що двоє з трьох смертників мали російські паспорти, підтвердили в Міністерстві закордонних справ Киргизстану. Один із них — на ім’я Вадима Османова, другий — Ракіма Булгарова. Про третього терориста відомство інформації немає.
Натомість 5 липня Реджеп Тайїп Ердоган, президент Туреччини, заявив, що напад екстремістів на летовище організувала терористична організація «Ісламська держава» (ІД). І що зокрема в теракті брали участь уродженці Дагестану, котрий входить до складу РФ, а також вихідці з колишніх республік СРСР — Киргизстану та Таджикистану.
А турецька агенція Dogan повідомила, що звинувачення в теракті в Стамбулі пред’явлені 30 підозрюваним. Зокрема, 17-х із них — 11 росіян і шістьох громадян Туреччини — підозрюють у приналежності до збройної терористичної групи.
Якщо ж турецькі слідчі встановлять, що причетні до теракту в Стамбулі громадяни РФ підпорядковувалися, водночас, і ІД, і російській, то це мало кого здивує. Адже як в «Ісламської держави», так і в російської — спільний ворог, а Кремль уже засвідчив на сході України, що готовий воювати тільки крадькома.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...