Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Tuesday, Jul. 17, 2018

Приречена на смерть

Автор:

|

Лютий 12, 2015

|

Рубрика:

Приречена на смерть

Надія Савченко

Районний Басманний суд Москви продовжив термін слідства у сфабрикованій карній справі щодо депутата українського парламенту та військової льотчиці Надії Савченко.

На 60-й день голодування
10 лютого районний Басманний суд Москви на закритому для преси засіданні постановив продовжити термін утримання під вартою бійця добровольчого батальйону «Айдар» Надії Савченко. Причому такий вердикт кривосуддя Російської Федерації (РФ) ухвалило на 60-й день голодування підсудної, оголошеного на знак протесту проти розправи над нею.
Як писав «Міст», українка потрапила в полон до колаборантів Москви на Донбасі влітку 2014-го, рятуючи поранених побратимів. Потім російські диверсанти вивезли її до Росії, де Надії інкримінували причетність до загибелі російських журналістів. А після того, як адвокати мужньої дівчини довели абсурдність цих закидів, її звинуватили ще й у незаконному перетині кордону РФ.
Звинуватили навіть попри те, що у відеозаписі її допиту на окупованих теренах Луганської області України YouTube добре видно, що українка була в кайданках, а отже, сама перетнути кордон не змогла би, навіть якби захотіла. Тим не менш, 27 жовтня Басманний суд Москви продовжив термін утримання Надії під вартою до 13 лютого. Проігнорував він і те, що акурат напередодні, 26 жовтня, п. Савченко на позачергових парламентських виборах була обрана народним депутатом за списком партії «Батьківщина».
Причому утримувати Надію в слідчому ізоляторі продовжують і після того, як Верховна Рада делегувала її до складу Парламентської асамблеї Ради Європи, яка визнала імунітет українки. Тому 15 грудня п. Савченко оголосила голодування, яке триває й досі.
9 лютого ц. р. Юлія Тимошенко, керівник фракції «Батьківщина», повідомила про стан здоров’я полоненої льотчиці: «У неї вже залишилося 50 кг ваги, усі вени поколоті так, що немає куди поставити крапельницю… Вона розмовляє з адвокатами й каже чітко та ясно, що ні на йоту… не сумнівається в тому, що буде продовжувати голодування до останньої хвилини свого життя. Вона каже про те, що це — єдиний метод її власної участі в захисті України. Сил у неї зовсім немає. Це — абсолютно трагічна ситуація, вона ледве говорить, але запевняє, що не відступить».

Верх свинства
Відтак, захист Надії Савченко просив хоч змінити їй запобіжний захід на домашній арешт. Однак після того, як 10 лютого ц. р. слідчий у згаданій справі вкотре повторив у районному Басманному суді Москви пропагандистські штампи, що, мовляв, українка «причетна до заборонених методів ведення війни та загибелі російських журналістів і незаконно перетнула кордон РФ», прокурор звинуватив льотчицю у «скоєнні злочину на території України проти інтересів Росії та громадян Росії». Підсудна на все це відповіла так: «Слідчий комітет (СК) РФ брав участь у моєму викраденні, а зараз має «верх свинства» звинувачувати мене в незаконному перетині кордону».
Надія на суді заявила, що абсолютно не згодна з обвинуваченнями. «Я не вбивала і не наводила на російських журналістів, я навіть не могла їх бачити, — сказала українка й запропонувала: Якщо вам потрібно це з’ясувати — поїхали в Україну проводити слідчий експеримент. Станете у точку, де стояла я, подивитеся, де був блокпост, якого я навіть не бачила. Щоби зняти координати, потрібно перебувати як мінімум на місці блокпоста або хоча б його візуально бачити, аби приблизно прикинути». Вона також наголосила на тому, що на момент загибелі російських журналістів уже годину перебувала в полоні, і це підтверджує білінг мобільного телефону.
«Я втомилася від вашої брехні і цирків! Цей фарширований цирк треба закінчувати. Я продовжую голодування — сьогодні 60-й день — до дня мого повернення в Україну — як украли, так і поверніть, — або до дня смерті в Росії. Я втомилася ходити до вашого цирку», – визнала дівчина.
Натомість слідчий у її «справі» твердив, що «в рамках карної справи потрібно провести ще кілька експертиз: комплексну криміналістичну експертизу знімків із космосу місцевості в районі селища Металіст, де загинули журналісти, вибухотехнічну експертизу, а також фоноскопічне та почеркознавче дослідження». Крім того, усі документи з результатами мають бути перекладені українською мовою для ознайомлення з ними Надії Савченко, а також захисту.

Ніхто прицільно не стріляв
Не допомогла Наді й заява Сергія Мельничука, колишнього командира батальйону «Айдар», а віднедавна — також депутата Верховної Ради, в інтерв’ю Українській службі Бі-бі-сі, що це він корегував вогонь артилерії у бою, коли загинули російські журналісти, чиї смерті Росія намагається «повісити» на льотчицю.
«Я тоді був на передовій. Бійці, котрі брали участь у тому бою, підтвердять: я був попереду БТР. Російські журналісти стали випадковими жертвами, і по них ніхто прицільно не стріляв», — стверджував п. Мельничук. «Айдар» наступав на Луганськ саме з метою звільнити Надю Савченко й українських солдатів, котрі, йдучи на підмогу батальйону, помилилися і заїхали в Луганськ.
«Надія потім зателефонувала мені: «Ми в будинку № 53, виручайте», — розповів депутат. — Коли туди прорвались наші БТР і БМП, бойовики їх повністю розстріляли, а потім викликали журналістів, аби ті зняли наслідки бою. Вони не розраховували, що ми прийдемо визволяти своїх за 12 км».
Коли ж Марк Фейгін, адвокат льотчиці, наполягаючи на тому, що в матеріалах справи немає жодного доказу, який би доводив причетність його клієнтки до загибелі журналістів, попросив замінити утримання в слідчому ізоляторі (СІЗО) на домашній арешт, слідчий запротестував: «Будь-який інший запобіжний захід не сприятиме якісному й усебічному розслідуванню справи, оскільки українка може йому завадити».
На думку слідства, «обставини, що стали основою для обрання їй початкового запобіжного заходу, не змінилися й не зникли, а стан здоров’я п. Савченко, вік і сімейний стан не перешкоджають її триманню в СІЗО». Не зреагував суддя й на слова Іллі Новікова, ще одного адвоката українки, який запропонував, що якщо суд не влаштує будівля посольства, вона зможе відбувати домашній арешт у його власній квартирі.

«Савченко це вб’є»
«Захист готовий погодитися на будь-яку заставу. Крім того, Надію Савченко можна звільнити особисто на поруки Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини Валерії Лутковській», — заявив п. Новіков. Адвокат аргументував це клопотання так: «Вважаю, що ті, хто знає мою підзахисну хоча б за публікаціями та заявами на суді, погодяться з тим, що навряд чи можна всерйоз розглядати заяву слідства про ризик того, що вона сховається від слідства. Вона не буде втікати від СК. У неї є всі підстави зневажати Слідчий комітет, а українці не тікають від того, кого зневажають».
Але марно п. Новіков звертався до суду з проханням «обрати будь-яку міру запобіжного заходу, крім утримання під вартою, оскільки Савченко це вб’є». Бо схоже на те, що саме цього домагається російське кривосуддя, чий вердикт у справі Надії не сприйме всерйоз жодна людина зі здоровим глуздом.
Не подіяли на суд і запевнення Івана Крулька, депутата Верховної Ради, Бассманному суду Москви, що «Савченко може припинити голодування, якщо їй змінять запобіжний захід і доставлять хоча б у посольство України в Москві». «Ми підтримуємо Надю Савченко й дуже за неї переживаємо, адже сьогодні — 60-й день, як вона голодує. Таке витримати дуже важко… Надія чітко сказала, що почне приймати їжу, коли буде на території України, і це може бути посольство України тут, у Москві», — заявив він.
Чергова розправа над Надією запам’ятається ще й інцидентом, про який написало російське інтернет-видання «Грані.ру»: «Пристави Басманного суду Москви виштовхали зі зали суду матір і сестру народного депутата України Надії Савченко. За словами адвоката українки Миколи Полозова, мамі Надії стало погано. Надія вимагала від приставів прибрати руки від її матері, за що суддя Карпів зробив їй зауваження».

Ігор Голод

До слова
Пятрас Ауштрявічюс, євродепутат із Литви, розпочав 4 лютого ц. р. голодування на знак протесту проти ув’язнення української льотчиці Надії Савченко. «Українська група депутатів закликала посла Чижова поважати міжнародні стандарти та звільнити п. Савченко. Сьогодні я оголосив голодування!» — написав євродепутат у Twitter. Акція тривала до 6 лютого, після цього до нього приєдналися інші європейські депутати. «7 лютого голодувала європарламентарій із Чехії Міхаела Шойдрова, згодом до ініціативи приєдналися ліберал Антанас Гуога і консерватор Габріелюс Ландсбергіс (євродепутати від Литви. — Ред.), депутати Європарламенту — іспанка Беатріс Бастеречеа, полька Юлія Пітера, чех Павел Свобода й інші. Цією акцією ми, члени Європарламенту, хочемо звернути увагу на те, що в РФ майже два місяці голодує українська льотчиця, котру утримують у жахливих умовах. Ми закликаємо на весь голос і так, щоб усі бачили, висловити свою громадянську та моральну позицію, сказати «стоп» російській політиці знелюднення», — сказав п. Ауштрявічюс.
А 9 лютого 14 міністрів закордонних справ Європейського Союзу (ЄС) і французький посол у Бельгії провели акцію з вимогою звільнити Надію Савченко. Вони тримали в руках фото українки зі закликом звільнити «незаконно викрадену українську льотчицю». Акція відбулася у Брюсселі, на полях засідання Ради ЄС із питань закордонних справ.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...