Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 6, 2019

Надію Савченко не обміняють

Автор:

|

Вересень 17, 2015

|

Рубрика:

Надію Савченко не обміняють

Надія Савченко

У Донецьку Ростовської області Російської Федерації (РФ) 15 вересня ц. р. поновили судові слухання у справі найвідомішого у світі депутата Верховної Ради України.

Вирок можуть винести в жовтні
У вівторок суд у російському Донецьку прогнозовано задовольнив клопотання тамтешньої прокуратури залишити ще на шість місяців під вартою викраденого влітку 2014-го депутата українського парламенту Надію Савченко, котрій слідчі висунули сфабриковані ними звинувачення в причетності до вбивства двох журналістів і незаконному перетині кордону з РФ, за що їй загрожує 25 років ув’язнення. Про це повідомив Марк Фейгін, її адвокат.
Він також поінформував, що захист українки наполягав на зміні запобіжного заходу на будь-який, не пов’язаний із триманням під вартою, зокрема — під консульські ґарантії. При цьому адвокат посилався на статус п. Савченко як делеґата Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), який передбачає імунітет від подовження терміну тримання під вартою.
Однак російський суд проіґнорував і статус делеґата ПАРЄ, і присутність у залі засідання сімох представників Сполучених Штатів і країн Європейського Союзу (Великої Британії, Нідерландів і Швеції), один із яких пояснив журналістам: «Мета нашого візиту — спостерігати за перебігом судового процесу».
Хтозна, чи не їх боялися в Донецьку, застосовуючи неабиякі запобіжні заходи. Адже російська інформаційна аґенція ТАРС передала, що Надію Савченко доставили до суду в автозаку з кількома машинами супроводу. І що на час її проїзду поліцейські заборонили перехожим рух поблизу суду. А після того, як колона заїхала на подвір’я суду, українку провели в будівлю через бічний вхід.
Напередодні п. Фейгін анонсував: «У нас буде низка важливих клопотань. Які саме — залежить від поведінки суду. Якщо їх почнуть відхиляти — буде одна тактика, якщо хоча б частину з них задовольнять — будуть інші клопотання. Ілюзій і оптимізму не плекаю, але лояльність суду ми будемо враховувати. Дуже складно спрогнозувати те, скільки буде тривати процес. Я б не взявся визначати часові терміни такого процесу, але, гадаю, що в жовтні вирок можуть винести».

Слідство нехтувало обставинами
«Можу сказати, що до завтрашнього попереднього засідання захист підготував низку істотних апеляційних клопотань. Це, зокрема, апеляції про вилучення зі справи низки доказів, підготовлених Слідчим комітетом РФ; про підтвердження щодо Савченко статусу члена ПАРЄ; про виклик нових свідків; про розгляд справи не одним суддею, а колеґією з трьох суддів тощо», — конкретизував адвокат.
Захист п. Савченко також клопоче в суді про повернення справи прокуророві через неналежний розгляд обставин справи. У клопотанні вказується, що слідство нехтувало детальним дослідженням обставин загибелі та поранення інших осіб, що потрапили під артобстріл, у результаті якого загинули журналісти Волошин і Корнелюк.
На думку захисту, є підстави вважати, що загиблі були учасниками сепаратистського руху. «Отже, біля поста ДАІ поблизу «Металіста» були не мирні громадяни, а члени банд формувань «Луганської народної республіки». Обстріл їх був звичайною воєнною подією», — резюмував п. Фейгін.
«Рішення суду передбачуване — воно буде обвинувальним, і вирок також буде обвинувальним. Перед захистом стоїть завдання довести публічно всю очевидність невинуватості Савченко, і з цим, гадаю, ми напевно дамо раду. Вирішення цієї ситуації буде суто політичне в рамках дипломатичних перемовин, коли буде досягнута домовленість про обмін або політичні поступки», — прогнозує правник.
При цьому п. Фейгін уважає, що можливість обміну українки на затриманих російських військових дасть привід суду винести їй максимально суворий вирок. «Надія почувається добре, вона в нормальному настрої і з нетерпінням чекає початку судових засідань. З її енерґією їй важко сидіти без діла», — розповів адвокат.

«Це — не предмет обміну»
Тим часом Президент України заявив у інтерв’ю американській газеті The Washington
Post, відповідаючи на запитання про те, чи готова українська сторона обміняти затриманих
на Донбасі російських військовослужбовців Александрова і Єрофєєва на Надію Савченко та режисера Олега Сенцова й інших: «Це — не предмет обміну».
«Я намагаюся з усіх сил повернути українських героїв додому… Але різниця (між Сенцовим зі Савченко та Александровим із Єрофєєвим. — Ред.) — величезна, і ви всі повинні це розуміти. Різниця між ситуаціями із захопленими українцями на території України та представниками збройного аґресора, котрі були захоплені на території України, — величезна, і це потрібно розуміти».
«Російських військових затримали на території України зі зброєю в руках як аґресорів, натомість Савченко, Сенцов та інші затримані в РФ українці не здійснювали протиправних дій. Савченко, Сенцов та інші українські громадяни були захоплені аґресором на українській території. Сенцов є дуже відомим українським режисером. Його відповідальність — лише в тому, що він — українець і пишається цим. Він ніколи не тримав зброї в руках. Що стосується Савченко, то вона є військовослужбовцем Військово-повітряних сил України та захищала свою країну на своїй території», — пояснив п. Порошенко.
Але всі українські інформаційні аґенції, цитуючи цю заяву, неодмінно згадували: «Раніше міністр закордонних справ Павло Клімкін не виключав обміну арештованих військових Головного розвідувального управління Генерального штабу Збройних сил РФ на Савченко, Сенцова та Кольченка».
Навряд чи міністр висловлював винятково свою особисту думку. Втім, не виключено, що офіційний Київ змінив її після заяви Олексія Пушкова, голови комітету Державної думи РФ із міжнародних справ, про те, що він «поки що не бачить перспектив для обміну українців Надії Савченко й Олега Сенцова на затриманих в Україні росіян Євгена Єрофєєва й Олександра Александрова».

«Їх дотиснуть»
Дослівно ж він сказав 10 вересня в ефірі московської радіостанції «Комерсант-ФМ»: «Складно собі уявляю таку можливість. Це — дуже різнопорядкові речі: росіян Єрофєєва й Александрова просто виявили на території України, тоді як Савченко та Сенцова звинувачують у цілком конкретному злочині. Причому Савченко звинувачують у вбивстві, в убивстві — не в намірі, не в присутності на території, а в співучасті в убивстві. Тому поки що не бачу такої перспективи (обміну. — Ред.)».
Дмитро Пєсков, прес-секретар президента РФ, також заявив 14 вересня, що не береться підтвердити інформацію в засобах масової інформації про те, що може відбутися обмін Олега Сенцова й активіста Олександра Кольченка на росіян Александрова й Єрофєєва. Дослівно ж він сказав із цього приводу таке: «Мені невідомо, чи є ця інформація достовірною, якихось даних щодо цього не маю». Відповідаючи на запитання, чи ведуть
РФ і Україна перемовини про подібний обмін, п. Пєсков також твердив, що йому «невідомо про якісь перемовини, які можуть вестися з цього приводу».
Але оскільки Володимир Рубан, керівник Центру визволення полонених «Офіцерський корпус», повідомляв, що саме російська сторона запропонувала Україні обміняти Єрофєєва й Александрова на Олега Сенцова й українського активіста Олександра Кольченка, то не виключено, що в Москві пригальмували з огляду на запланований на 28 вересня виступ Путіна з трибуни Генеральної асамблеї Організації Об’єднаних Націй (ООН).
Відтак захист Надії Савченко закликав провести по всьому світу в день виступу президента РФ в ООН акції на її підтримку — третій Global Day #FreeSavchenko. Марк Фейгін повідомив із цього приводу: «Отже, Путін виступає в ООН у Нью-Йорку 28 вересня ц. р. на General debate, восьмий за списком на сесії з дкв’ятоїї до 13-ї години за їхнім часом! 28 вересня ц. р. Ми оголошуємо 3-й Global Day #FreeSavchenko. Закликаю наших друзів вийти по всьому світу на підтримку Надії».
Натомість Ілля Новиков, ще один адвокат українки, зі стриманим оптимізмом зазначив: «Є ознаки, що тиск на владу РФ із приводу українських заручників у найближчі місяці зросте. Їх дотиснуть якщо не 2015 року, то 2016-го».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply