Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 19, 2019

Митний Союз визначився зі своїми головними ворогами

Автор:

|

Грудень 13, 2012

|

Рубрика:

Митний Союз визначився зі своїми головними ворогами

Євразійська економічна комісія (ЄЕК) склала умовний антирейтинґ країн, що застосовують обмежувальні заходи проти товарів Митного Союзу (МС). На першому місці опинилися Європейський Союз (ЄС) і США, на другому — Україна, а замикає трійку Узбекистан. Те, скільки МС недоотримує через такі утиски, зараз підраховується. Однак збитки, завдані союзу тільки українськими обмеженнями, становлять близько 200 млн USD на рік. Загалом до країн Митного Союзу застосовується 105 обмежувальних заходів, більша частина з яких (44) є антидемпінговими. На частку країн далекого зарубіжжя припадає майже 62 % обмежень.

Наприклад, ЄС вживає антидемпінгових заходів (6) щодо трубної, хімічної продукції, забороняє ввезення шкур рисі та вовка, а також обмежує постачання зернових, текстилю й товарів ядерного циклу. Чимало проблем для країн МС створює й необхідність реєстрації в Європейській хімічній агенції продукції.
США застосовують економічні санкції до білоруських товарів, антидемпінгові заходи щодо хімічної та металургійної галузей Російської Федерації (РФ) і Білорусі, а також значно обмежують імпорт зброї з РФ. Не менш негативний ефект на товари МС роблять і обмеження, які застосовуються Індією та Китаєм.
На країни Співдружності Незалежних Держав (СНД) припадає 38 % обмежувальних заходів. Найближча російська сусідка — Україна — застосовує 16 із них, зокрема десять є антидемпінговими. Не менше перешкод встановлює й Узбекистан, який використовує трохи менше обмежень, ніж Україна (15). Однак вони включають дискримінаційні акцизи щодо більш ніж 400 товарних позицій (борошно, кондитерські, м’ясні та ковбасні вироби, рослинні олії, цукор, пиво). Так, наприклад, для молочної продукції країн МС встановлено акциз розміром 70 %, для ковбасних виробів — 30 %.
Крім того, Узбекистан застосовує досить велику кількість адміністративних заходів впливу. Так, на території країни конвертація валюти затримується в середньому на термін від трьох до 12 місяців, причому отримання споживчих кредитів можливе лише для придбання товарів місцевого виробництва. За експертними оцінками, через валютні зволікання експортери суттєво програють фінансово (у середньому на 10-12 % менше за можливий прибуток).
Скаржаться й самі учасники ринку. «Узбекистан має особливі підходи, там досить жорстка система захисту внутрішнього ринку. І ми отримуємо скарги від членів нашої спілки», — каже Андрій Даниленко, голова правління Національного союзу виробників молока РФ. За його словами, різні обмежувальні заходи також активно запроваджують Азербайджан, Грузія та Вірменія, на Заході — ЄС. «Це ще не відомо, хто більше перешкод чинить — ЄС чи Узбекистан», — додає п. Даниленко.
Підрахунок недоотриманого доходу МС унаслідок застосування різних обмежувальних заходів зараз іще триває, каже Андрій Слєпньов, міністр із торгівлі ЄЕК. За його словами, тільки від українських обмежувальних заходів у торгівлі збитки для МС становлять близько 200 млн USD на рік. Загалом сьогодні проводиться сім розслідувань.
Додамо, що звернення країн — членів Світової організації торгівлі та США до України з проханням відкликати заявку про перегляд тарифних зобов’язань може значно ускладнити її перемовний процес із МС і повноцінне існування в системі зони вільної торгівлі (ЗВТ) СНД, заявив недавно Богдан Данилишин, екс-міністр економіки України. Він зазначив, що це може статися через те, що рівень тарифного захисту цих об’єднань – начно вищий, ніж в України, і без належного обмеження він може шкодити їхнім економічним інтересам.
Зазначимо, що РФ намагається вмовити Україну приєднатися до МС і не створювати ЗВТ із країнами Євросоюзу. Взамін Росія надає дешевий газ.
Раніше Україна пропонувала МС співпрацю з за формулою «3+1», проте Росія вважає такий формат неприйнятним. У ЄЕК, регулятивному органі МС, до кінця не розуміють суті цієї пропозиції України «Ми досі не розуміємо повною мірою, що означає формула «3+1». Із математичного погляду це нібито зрозуміло, а от із точки зору взаємодії між Україною та МС ми не до кінця вловлюємо саму суть пропозиції», — сказав п. Слєпньов.
Як писав «Міст», Володимир Єльченко, посол України у РФ, казав, що в разі збереження кризових явищ у ЄС, Україна може сказати приєднанню до МС «скоріше, так, ніж ні». Однак у Міністерстві закордонних справ України, коментуючи заяву посла, повідомили, що головним пріоритетом для Києва залишається євроінтеграція.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...