Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 3, 2020

Кремль прагне вирішити конфлікт в Україні за участі Савченко

Автор:

|

Серпень 20, 2015

|

Рубрика:

Кремль прагне вирішити конфлікт в Україні за участі Савченко

Надія Савченко

Ростовський суд 21 серпня має визначитися з приводу того, де продовжать розгляд справи Надії Савченко.

«Пінґ-понґ» завершився?
Ілля Новіков, адвокат народного депутата України Савченко, котру звинувачують у Російській Федерації (РФ) у причетності до загибелі на Донбасі двох журналістів із цієї країни, повідомив 18 серпня, що слухання про зміну підсудності в справі його підзахисної призначено на 21 серпня в Ростові-на-Дону. Як уже писав «Міст», 16 липня ц. р. Савченко звернулася в Генеральну прокуратуру РФ із клопотанням перенести розгляд її справи з прикордонного Донецька (російський «тезко» однойменного українського міста), пояснивши, що проведення суду в безпосередній близькості до зони збройного конфлікту на Донбасі небезпечне для неї, її адвокатів і сім’ї.
Адвокати Наді також наполягали, що більшість учасників майбутнього процесу — потерпілі, захист, свідки — живуть у Москві, Воронежі й інших містах, а не в Донецьку, а відтак вони необґрунтовано піддаються ризику через розгляд справи в цьому суді. Але щойно 30 липня в Донецькому міському суді запевнили, що передали клопотання льотчиці Ростовському обласному, там лише 17 серпня повідомили, що нарешті отримали надіслане їм.
Микола Полозов, інший адвокат Українки, назвав це «судовим пінґ-понґом», відтак констатував: «Російська судова влада затягує паузу у справі». А Марк Фейгін, ще один захисник українки, припускав, що пауза у її справі могла виникнути, зокрема, через появу нових переконливих свідчень її невинуватості.
Адже 8 серпня він оприлюднив повний пакет документів експертизи відео, яке підтверджує алібі Наді. Бо на кадрах, знятих бойовиками під час бою під Луганськом вранці 17 червня 2014 року, в ході якого загинули журналісти, чітко видно, що п. Савченко вже була тоді в полоні, а отже — не могла коригувати вогонь по журналістах, у причетності до загибелі котрих її звинувачують.

Відеодоказ
Над тим, чим заперечити цим доказам, російська «Феміда» думала аж до 18 серпня, бо щойно цього дня призначила наступне судове засідання в справі Надії на 21-ше. Тим часом 16-го п. Фейгін підкинув їм додатковий клопіт — опублікував у Twitter «розповідь-відеодоказ невинуватості Надії Савченко».
У цьому шестихвилинному ролику подається реконструкція бою, який відбувся о шостій ранку 17 червня 2014 року в районі траси Щастя-Луганськ. «Кадри, де Надія Савченко — в полоні в оточенні бойовиків, були зняті не пізніше 10.30 ранку, а вже о 10.44 полонену Надю перевезли до Луганська в район вулиці Карла Маркса, що підтверджує білінг її телефону, відео взяття в полон і відео допиту українки в спортзалі. Як відомо, потрапляння снаряда в знімальну групу сталося на блокпосту між Луганськом і Металістом близько 11.40 за київським часом», — пояснив правник.
У «розповіді-відеодоказі невинуватості Надії Савченко» також подаються свідчення того, хто ж така Надія Савченко, які функції вона виконувала й чому потрапила в полон. Зокрема в ролику йдеться, що за свою військову кар’єру Надія була стрільцем, але ніколи — снайпером.
Та хоч адвокати українки впевнені в її алібі й очевидних доказах невинуватості, вони повідомили, що готують її до обвинувального вироку суддів, які ув’язнять українку аж на 25 років. «Це ніяк не буде пов’язано з тим, що відбуватиметься на суді. На суді ми доведемо її невинність процесуально абсолютно», — пояснив Марк Фейгін.

Версія росіян

Вирок уже написали
Але адвокат упевнений, що вирок його підзахисній уже написали в Кремлі й він буде максимальним попри будь-які докази адвокатів, бо не суди вирішують в РФ долю обвинувачених, а винятково політичне керівництво держави. «Як можна говорити про незалежність суду, коли впродовж року, поки Надія Савченко перебуває під звинуваченнями, сторона захисту неодноразово пред’являла до того таки суду скарги про те, що справа — сфабрикована, подавали докази невинуватості українки. Не кажучи вже про абсурдність звинувачень про те, що після нібито звільнення п. Савченко з полону 23 червня 2014 року вона самостійно перетнула кордон і добровільно пішла в бік Росії. Хоча жодного комбатанта «Айдару» до того з полону не звільняли: або розстрілювали, або обмінювали, — пояснив правник. — Однак, попри всю абсурдність цих звинувачень, суд завжди ставав на бік обвинувачення. З чого ми давно зробили висновки про його політичну заангажованість».
«Вони діють, ні на кого не зважаючи, — продовжив адвокат. — Не зважаючи на те, що Надія Савченко — громадянка України, викрадена і незаконно вивезена в РФ для притягнення до карної відповідальності — виключно з пропагандистських міркувань. Жодних інших міркувань тут немає. Міжнародний тиск урешті-решт приведе до звільнення українки, але аж ніяк — не до виправдального вироку. В Росії взагалі не буває виправдальних вироків, а в політичних справах — і поготів. Це — неможливо».
При цьому правник допускає, що п. Савченко не відбуватиме термін у РФ. На його думку, замість цього льотчицю можуть передати на Батьківщину. «За запитом України Савченко після засудження зможе відбувати покарання на Батьківщині, формально — в українській в’язниці», — прогнозує п. Фейгін.

Заручниця Путіна
Причому адвокат вважає такий варіант розвитку подій найімовірнішим. В інтерв’ю польському виданню Rzeczpospolita він пояснив: «Теперішнє самопочуття українки хороше тому, що тюремники бояться завдати їй шкоди, оскільки вона — відома особистість і дуже важлива для Кремля». «Справа Савченко фактично є частиною пропаганди. Влада в Москві звинувачує у смерті російських журналістів на Донбасі «київську хунту». А незаконно заарештований український офіцер Збройних сил нібито її представляє», — вважає правник.
Крім того, за словами п. Фейгіна, «у Кремля є план вирішення конфлікту в Україні, а п. Савченко — його частина». «Путін хоче включити в перемовини в «нормандському форматі» американців. Він сподівається на велику домовленість зі Заходом щодо завершення українського конфлікту, поки в Білому Домі ще є Барак Обама. Путін знає, що якщо на президентських виборах у США переможе республіканець, або й навіть Гіларі Клінтон, розмовляти стане важче. Надя мала б стати частиною тієї домовленості», — конкретизував адвокат.
За його словами, «наприкінці свого президентства Обама думає над своєю історичною спадщиною, він уже зробив серйозні зрушення у взаєминах із Кубою, Іраном, а його радники, котрі колись лобіювали «перезавантаження» з Путіним, знову схиляють його до домовленості з РФ». «Путін хоче нової Ялти: сісти в кріслі, як Сталін поруч із Черчиллем і Рузвельтом, і ділити світ. Але треба пам’ятати, що СРСР був значно потужнішим, ніж теперішня Росія», — вважає Марк Фейгін.

11 політв’язнів
Він також розповів, що, крім його підзахисної, в РФ є багато незаконно ув’язнених українських солдатів, але оскільки стосовно них не було ніякої розголосу в медіа, то їх тихо засудили до 20-25 років в’язниці. За словами адвоката, це б сталося і з Надею Савченко, якби преса не підняла галас.
4 серпня й Павло Клімкін, міністр закордонних справ України, заявив, що у в’язницях РФ перебуває 11 політв’язнів — громадян України. А 14 серпня зовнішньополітичне відомство України висловило рішучий протест у зв’язку з рішенням суду російського міста Єсентуки продовжити термін утримання під вартою до 21 жовтня ц. р. громадянина України Станіслава Кліха та стверджувало, що порушення прав громадян України на території РФ набули системного та дискримінаційного характеру.
Тим часом у Ростові-на-Дону триває судова розправа над українським режисером Олегом Сенцовим, затриманим ще 30 травня 2014-го в щойно окупованому тоді російськими військами Криму та звинуваченому в «підготовці диверсійно-терористичних актів» у низці міст цього півострова. Дебати на цьому суді запланували розпочати 19 серпня, однак ще 12-го Геннадій Афанасьєв, однин із фігурантів «справи Сенцова», відмовився від свідчень проти українського режисера і його етапували з Ростова-на-Дону в невідомому напрямку.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply