Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 22, 2019

ЄврАзЕС розпустили, а Вірменія вступила до ЄАС

Автор:

|

Жовтень 16, 2014

|

Рубрика:

ЄврАзЕС розпустили, а Вірменія вступила до ЄАС
Протести в Єревані

Протести в Єревані

У Мінську (Білорусь) 10 жовтня ц. р. під головуванням Олександра Лукашенка, тамтешнього президента, відкрилося засідання ради глав держав Співдружності незалежних держав (СНД). Порядок денний саміту СНД налічував 17 питань, що стосувалися, у тому числі, і зміцнення безпеки на просторі Співдружності. Але головною темою, звісно, була українсько-російська війна.

У своєму зверненні до учасників саміту глав держав СНД президент Білорусі заявив про неприпустимість ведення бойових дій в Україні. «Абсолютно неприпустимо, коли тут у нас, у центрі Європи, тривають бойові дії. Сторонам конфлікту необхідно не тільки терміново їх припинити, але і виконати мінські домовленості», — сказав п. Лукашенко.
Білоруський президент зазначив, що і його, й інших керівників держав СНД останнім часом хвилюють питання безпеки в Співдружності. «Ми в рамках СНД повинні більше приділяти цьому уваги. Упевнений, що неприпустимо, коли животрепетні питання, що стосуються України, вирішуються десь далеко – чи-то в Берліні, чи-то в Мілані. Тоді навіщо звертатися до нас?» — запитав глава Білорусі, нагадавши, що його держава взяла на себе миротворчу місію, запропонувавши свою столицю Мінськ як майданчик для перемовин із мирного врегулювання української кризи.
Тим часом, Петро Порошенко постановив не їхати на саміт. Адже Україна вже ініціювали вихід із цього міждержавного утворення. Іслам Карімов, президент Узбекистану, засудив таке рішення Президента України. «На наш погляд, із цим дуже важко погодитися. Хто з нас, керівників країн СНД, зустрічався сам на сам із п. Порошенком?» — запитав п. Карімов і сам собі відповів: «Тільки одиниці. За цей час він побував у багатьох країнах Європи, особливо у Брюсселі  (президент Узбекистану мав на увазі Бельгію, столиця якої де-факто є столицею Європейського Союзу. – Ред.) й інших країнах, не будемо говорити про них. Однак не використати сьогоднішню можливість взяти участь у саміті СНД… А до речі, Україна ще залишається в складі СНД? Виникає враження, що він (Порошенко), мабуть, роздвоюється і ніяк не може усвідомити, на користь йому вихід з СНД чи ні», — дивувався президент Узбекистану. На переконання п. Карімова, участь п. Порошенка внесла б ясність у вирішення проблеми України.
Як писав «Міст», про свій намір припинити участь у діяльності СНД Україна заявила ще в березні ц. р. Формально українська держава не є членом Співдружності, але має статус спостерігача та держави-??співзасновника організації. Через півроку після заяви про намір вийти з СНД Київ чомусь не зробив ніяких практичних кроків у цьому напрямку.
Цього ж дня, 10 жовтня, на саміті глави держав Євразійського економічного співтовариства (ЄврАзЕС) підписали угоду про діяльність цієї структури, а також рішення про заходи, пов’язані з припиненням функціонування органів ЄврАзЕС. У Міністерстві внутрішніх справ (МВС) України це назвали моральною перемогою української держави. «Якщо у Путіна корова здохла, то українцям добре. Як мінімум приємно, що проект Путіна зазнав повного банкрутства і краху», — зауважив Антон Геращенко, радник голови МВС. Він нагадав, що ще рік тому українців тривожило, щоб Україну не затягли до ЄврАзЕС. «Тепер тягнути вже нікуди. Це — моральна перемога України, яка продемонструвала, що без нас жодні подібні проекти не можуть вібутися. Особливо проекти, що ґрунтуються на волі однієї людини, котра хотіла би підпорядкувати собі інші країни», — підкреслив радник міністра.
А тимчасом до іншого союзу — Євразійського (ЄАС), куди входять Росія, Білорусь і Казахстан, — приєдналася Вірменія. Відповідна угода була підписана на засіданні Вищої євразійської економічної ради. «Сьогодні Вірменія готова до роботи на рівних із Росією, Білоруссю та Казахстаном умовах. Сподіваємося, що вже впродовж перших одного-двох років ми побачимо позитивне макроекономічне зростання. Після зняття митних і адміністративних бар’єрів ця тенденція має зміцнитися. Ми вважаємо, що збільшаться реальні доходи населення, валовий внутрішніх продукт і підвищиться рівень зайнятості», — заявив із цього приводу Путін.
На саміті у Мінську російський президент запропонував своїм партнерам по ЄАС — Білорусі та Казахстану — виступити єдиним фронтом проти Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом (ЄС). Президенти Олександр Лукашенко та Нурсултан Назарбаєв, натомість, промовчали. І той, і інший грають нині на два фронти. Адже Казахстан нарешті отримав від ЄС згоду на вступ до Світової організації торгівлі. І Нурсултан Назарбаєв, щойно підписавши у Брюсселі документи, заговорив про євроінтеграцію. «Поглиблення співпраці між Казахстаном і Євросоюзом відбуватиметься по широкому спектру галузей. Воно передбачає політичний діалог із усіх питань, у т. ч. сприяння міжнародній безпеці, стабільності в питанні освіти, охорони здоров’я, культури, запровадження інновацій», — сказав п. Назарбаєв.
А п. Лукашенко пішов ще далі, запропонувавши поділити російську територію. За його словами, якщо почати згадувати про «одвічно російські землі», то варто тоді не забувати і про період Монгольської імперії, коли половина території сучасної Російської Федерації належала іншим країнам. «Ну, тоді повернімося в часи хана Батия. Слід віддати Казахстану, Монголії фактично всю територію Росії. Ну, крім Білорусі — вони до нас дійшли, але не чіпали. Навіщо повертатися до того, що було?» — розмірковував президент Білорусі. У такий спосіб п. Лукашенко хотів наголосити на абсурдності путінського підходу до відновлення “історичної справедливості”.
Того ж вечора на площі Свободи в Єревані пройшов масовий мітинґ опозиції проти вступу до ЄАС, яка вимагала, щоби влада країни подала у відставку. За різними оцінками, участь в акції взяло від 18 до 25 тис. людей. Мітинґувальники лаяли владу за міґрацію, безробіття, призначення кримінальних елементів на високі державні посади, корупцію, зростання цін на електроенергію, а також за небажання реформувати Виборчий кодекс.
Опозиціонери в країні вважають, що саме з єреванського мітинґу у Вірменії почнеться процес позбавлення від «злочинної влади та встановлення справжньої демократії». Присутні на акції скандували: «Вільна, незалежна Вірменія!» та «Боротьба — до кінця!» Армен Мартиросян, один із лідерів мітинґувальників, заявив, що в питанні зміни влади опозиція не відмовиться від боротьби та доведе її до переможного кінця.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...