Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 20, 2019

ООН підвищила статус Палестинської автономії до держави-спостерігача

Автор:

|

Грудень 06, 2012

|

Рубрика:

ООН підвищила статус Палестинської автономії до держави-спостерігача

Генеральна асамблея (ГА) Організації Об’єднаних Націй (ООН) переважною більшістю голосів висловилася за підвищення статусу Палестинської автономії до держави-спостерігача. Раніше Махмуд Аббас, президент Палестини, заявив, що голосування про статус палестинців «буде останнім шансом для створення двох держав». Своєю чергою, Рон Прозор, посол Ізраїлю в ООН, наголосив, що рішення про підвищення статусу палестинців «не сприяє миру, а відсуває його», тоді як США назвали такий крок «невдалим».

Свої голоси за підвищення статусу віддало 138 країн, зокрема Росія, Франція та Японія, представники 41 держави, зокрема Велика Британія та Німеччина, утрималися. Проти проголосувало дев’ять країн: США, Ізраїль, Канада, Маршалові острови, Мікронезія, Науру, Палау, Панама та Чехія. Особливо цікавою виявилася позиція України. Під час голосування українські представники вийшли зі зали. Крім України в голосуванні не брали участі Екваторіальна Ґвінея, Карибаті, Ліберія й Мадагаскар.
Рівно 65 років тому ГА ООН ухвалила резолюцію №181, яка передбачала створення двох держав. Тоді була заснована держава Ізраїль. Перед голосуванням п. Аббас закликав ООН нарешті видати «свідоцтво про народження Палестини». Натомість, противники підвищення статусу автономії наполягали на тому, що палестинська держава мала постати лише внаслідок двосторонніх перемовин. Як заявив п. Прозор, «миру можна досягти тільки в діалозі», а не через ООН. «Жодне рішення ООН не зможе розірвати 4000-річний зв’язок між народом Ізраїлю та землею Ізраїлю», — додав Рон Прозор.
За словами представників США й Ізраїлю, палестинці хочуть домогтися створення палестинської держави через ООН в обхід перемовного процесу, який був оголошений 1993 року в Осло, коли було сформовано палестинські органи влади.
На голосування в ООН було поставлене питання про підвищення статусу Палестинської автономії з просто наглядового до статусу держави-спостерігача в ООН і визнання за нею кордонів 1949-1967 рр. Тепер палестинці наполягатимуть на визнанні палестинської держави на території Західного берега, сектору Ґази та східного Єрусалима. І хоча нинішнє підвищення статусу є, скоріше, символічним кроком, це рішення матиме доволі відчутні дипломатичні наслідки. Тепер палестинці зможуть брати участь у обговореннях в ООН, у них також буде можливість вступити до таких організацій, як Міжнародний карний суд.
Водночас, ізраїльська влада санкціонувала будівництво 3 тис. одиниць житла в східному Єрусалимі та на Західному березі річки Йордан, повідомили ізраїльські офіційні представники. Влада також прискорює процес розгляду заявок на спорудження ще тисячі будинків. Представники Палестинської автономії заявили, що не повернуться за стіл мирних перемовин, доки будівництво в поселеннях не буде заморожене.
30 листопада ГА ООН ухвалила ще п’ять резолюцій із палестинського питання. Документи не мають обов’язкової сили та затверджуються щороку. Резолюція під назвою «Мирне врегулювання питання про Палестину» рекомендує «оперативно скликати» в Москві міжнародну конференцію з Близького Сходу «для просування й прискорення відновлення мирного процесу».
В іншому документі від Ізраїлю вимагається припинити вживати незаконних і односторонніх заходів, спрямованих на те, щоби «нав’язати Священному місту Єрусалиму свої закони, юрисдикцію й адміністрацію». ГА зауважила, що «всеосяжне, справедливе та довготермінове вирішення питання про Єрусалим повинне враховувати законні заклопотаності як палестинської, так і ізраїльської сторін». Ще три резолюції стосуються внутрішніх процедур організації, спрямованих на підтримку близькосхідного врегулювання. Одна з них рекомендує Департаменту громадської інформації ООН допомогти медіа у висвітленні тем, пов’язаних із палестинським питанням, із метою «заохочення діалогу між народами та сприяння миру й взаєморозумінню в реґіоні».

До слова
Останки колишнього керівника Палестинської автономії Ясира Арафата були перепоховані після ексгумації в межах відновленого розслідування причин його смерті. Проби вже передано на експертизу російським, швейцарським і французьким фахівцям, які мають встановити справжні причини смерті палестинського лідера. Тим часом, Тауфік ат-Тіраві, голова палестинського комітету з розслідування смерті політичного діяча, заявив, що вони вже мають перші докази його вбивства. Тіло Ясира Арафата, який помер 2004 року, поховали в мавзолеї в Рамаллі. Через підвищену таємність, в умовах якої проходила ексгумація, виникли різні версії даних про поховання. Тоді мавзолей був оточений кількома кордонами поліції та повністю затягнутий синім брезентом, аби нічого не було видно. Усередині заборонили перебувати не тільки представникам преси, а й навіть членам сім’ї покійного.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...