Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 19, 2021

Нідерланди оголосили звіт по рейсу MH17

Автор:

|

Жовтень 06, 2016

|

Рубрика:

Нідерланди оголосили звіт по рейсу MH17

MH17

Міжнародна спільна слідча група встановила, що знаряддя смерті потрапило на Донбас зі сходу і туди ж повернулося.

100 підозрюваних
Гілберт Пауліссен, голова департаменту розслідувань поліції Нідерландів, на минулому тижні оприлюднив у Гаазі звіт Міжнародної спільної слідчої групи (до неї входять представники Нідерландів, Австралії, Малайзії, Бельгії й України) про результати карної справи щодо катастрофи авіалайнера Boeing рейсу MH17 у небі над Донбасом 17 липня 2014 року, що призвело до загибелі 298 людей. Найголовніший із них — такий: «Рейс МН17 був збитий ракетою серії 9М38, яка була випущена зі зенітно-ракетного комплексу (ЗРК) «Бук», що був доставлений із території Російської Федерації (РФ), а потім повернутий на територію РФ». Посадовець пояснив, що маршрут «Бука» був відновлений зі слів свідків із числа місцевих жителів і бійця проросійських формувань, котрий брав участь в евакуації ЗРК на територію РФ.
Своєю чергою, Фред Вестербеке, генеральний прокурор Нідерландів і координатор слідства, заявив, що слідчі також встановили місце, з якого був обстріляний ракетою рейсу MH17, — «територія, яка контролювалася проросійськими бойовиками». За його словами, слідчі також відкинули два сценарії: технічну несправність і теракт на борту лайнера й з’ясували, що в момент аварії рейсу МН17 поблизу нього не перебувало інших літальних апаратів.
«Зараз є 100 підозрюваних, або осіб, котрі тим чи іншим чином можуть бути пов’язаними зі збиттям МН17, або транспортуванням ракетного комплексу. Ми визначили їхні особи, ці люди або управляли «Буком», або причетні до його перекидання до місця запуску», — повідомив п. Вестербеке.
Утім, координатор слідства додав, що «потрібно визначити ієрархію всіх причетних — хто кому підкорявся й чи прийняла команда рішення стріляти самостійно, чи виконувала чийсь наказ. За його словами, для цього буде проведено окреме розслідування і відмовився називати будь-які імена або деталі, а наразі зараз офіційно підозрюваних немає.

«Виллється в суд»
Знайти відповіді на ці запитання слідство планує наступного року. Фред Вестербеке пояснив: «Якщо ми зробимо все те, що необхідно, то ми впевнені, що це виллється в судовий розгляд і буде відповідне звинувачення. А зараз не час визначати, який саме суд буде відповідним для цієї справи, щоб притягти підозрюваних до відповідальності. І тоді дуже важливо знати про підозрюваних, їхнє громадянство, місце перебування, і в залежності від цього є кілька варіантів проведення відповідного суду. Ми не будемо обирати до того, поки не дізнаємося, хто буде підозрюваним».
Координатор слідства також повідомив, що наразі він не може заявити більше, ніж те, що «Бук» прибув із РФ і туди ж повернувся, а також «робити заяв про участь РФ як країни, чи людей із РФ». Однак військовий експерт Георгій Салманішвілі назвав ці висновки слідчої групи «правильними, але не надто конкретними». За його словами, «ми не почули головного — прямого звинувачення Росії в загибелі пасажирів та екіпажу «Боїнга».
Та й адвокат Андрій Козлов, котрий брав участь у розслідуваннях авіакатастроф і спричинених ними судових процесах, зауважив: «Цей звіт — не оголошення підозри чи звинувачення. Фактично це інформування громадськості про перебіг розслідування. Прямих юридичних наслідків це не матиме».
Експерт також пояснив, що в карній справі обвинуваченими можуть бути окремі особи, але не держава, інша річ — компенсації за цивільними позовами. Тож якщо, за його словами, «буде встановлено, що до заподіяння шкоди була причетна держава, й якщо ця держава визнає юрисдикцію міжнародного суду або, наприклад, позови будуть подані в її власні суди і будуть там розглянуті чесно — тоді держава може зазнати відповідальності». При цьому п. Козлов нагадав, що після відомого теракту над Локербі тільки через 11 років Лівія визнала свою причетність до нього, видавши злочинців. А щойно через 15 років — виплатила компенсації родичам загиблих.

«Локербі-2»?
Та хоч у Москві все заявлене в Гаазі заперечили, але Джулі Бішоп, міністр закордонних справ Австралії, заявила, що імена відповідальних за збиття рейсу MH17 все ж можуть бути названі ще до кінця 2016 року, після чого їм мають висунути обвинувачення. За її словами, винні у загибелі 298 людей, 27 із котрих були громадянами Австралії, можуть предстати перед міжнародним трибуналом, як це було у справі про вибух літака американської авіакомпанії Pan American над шотландським містом Локербі 1988-го.
Джулі Бішоп упевнена, що сформувати подібний трибунал у Нідерландах, «можливо, буде простіше», однак, за її словами, треба впевнитися, що «він буде наділений всіма необхідними повноваженнями». «Йдеться, наприклад, про екстрадицію, необхідну, щоб «притягнути до відповідальності всіх винних у цьому злочині», — наголосила вона.
Причому міністр закордонних справ Австралії вважає, подібний трибунал можна створити в обхід Ради Безпеки (РБ) Організації Об’єднаних націй, де РФ має право вето. Наприкінці вересня вона вже повідомляла, що Австралія, Бельгія, Малайзія, Нідерланди й Україна мають намір створити спеціальний трибунал, що не вимагає схвалення РБ ООН, для покарання винних в аварії малайзійського Boeing.
Дмитро Сторожук, перший заступник генерального прокурора України, заявив, що, оскільки родичі загиблих у катастрофі MH17 будуть тиснути на уряди своїх країн, аби вони довели розслідування до кінця, РФ не зможе «зам’яти» розслідування катастрофи MH17 на Донбасі. та Станіслав Бєлковський, російський журналіст і публіцист, вважає трибунал над вищим керівництвом РФ щодо збитого рейсу MH17 малоймовірним. «Трибунал якщо й виникне, то буде створюватися не один рік. І навряд чи під судом опиниться вище керівництво РФ», — сумнівається він.
Опозиційний російський політик Ілля Пономарьов також вважає, що залучити Путіна до трибуналу за збитий рейс MH17 буде складно. Він також нагадав, що в міжнародному праві існує принцип імунітету перших осіб держав, тому єдиний спосіб притягнути до відповідальності Путіна — довести його причетність до військових злочинів.
Але, як наголосив п. Пономарьов, Україна кваліфікує те, що відбувається на Донбасі, не як війну, а як антитерористичну операцію і звинувачує РФ у допомозі терористам. Тобто, як наголосив російський політик, мова йде про підтримку міжнародного тероризму, за що навряд чи Путіна можна буде судити.
«Для того, щоб створити трибунал із військових злочинів, треба, щоб світова спільнота кваліфікувало ці дії як війну», — вважає п. Пономарьов.

Хіба що санкції…
А от Володимир Василенко, колишній представник України в РБ ООН та екс-суддя Міжнародного карного трибуналу з колишньої Югославії, зауважив: «Цей злочин треба розглядати в ширшому контексті. Справа в тому, що використання ЗРК РФ сталося під час збройної аґресії Росії проти України. І ця трагедія — частина збройної аґресії. Цей елемент збройної аґресії з точки зору міжнародного права слід кваліфікувати як воєнний злочин, злочин проти людяності. У такому випадку відповідальність лягає на РФ як державу, що вчинила акт аґресії».
Правник також наголосив, відповідальність лягає на безпосередніх виконавців цього злочину, тобто операторів цього ЗРК. Відтак, у разі, якщо РФ відмовиться співпрацювати з державами, чиї громадяни загинули внаслідок цього злочину, тоді у міжнародної спільноти з’являється додаткова правова підстава посилити санкції проти РФ, за словами експерта, «зробити їх ще масштабнішими, щоб примусити РФ, принаймні видати осіб, які винні у цьому злочині, а також сплатити компенсацію».

Ігор Голод

До слова
Із боку родичів загиблих в літаку рейсу MH17 вже подані десятки позовів до судів, в т. ч. — проти України. Про це розповіла Анна Маляр, юрист-кримінолог. За її інформацією, загалом подано 33 позови. 18 із них — проти екс-ватажка терористів Ігоря Гіркіна, багато позовів подано проти «Малайзійських авіаліній» і виробника Boeing, а чотири позови — проти України. «Така юридична різноманітність свідчить про те, що буде надзвичайно складно визначити когось одного винного. У цій трагедії є прямий винуватець — безпосередня особа, котра цілилася, і ті, хто віддавав накази, а також є і непрямі винуватці. І на жаль, Україна в цьому списку», — сказала п. Маляр. При цьому юрист зазначила, що в позовах проти України не останню роль відіграє РФ. Так, перший позов був поданий громадянкою Німеччини, але росіянки за походженням, котра свого часу еміґрувала з РФ. Адвокатом по чотирьох справах проти України виступає німецький юрист Ельмар Гімулла, котрий кілька років був радником російського уряду. Він наполягає на тому, що Україна була відповідальна за свій повітряний простір на період, коли був збитий МН17, тому має відповідати.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply