Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 20, 2019

Найскандальніші товари 2011-го

Автор:

|

Січень 12, 2012

|

Рубрика:

Найскандальніші товари 2011-го

Свинець в іграшках американської Mattel 2007 року, дефект у педалі газу автомобілів Toyota 2009-го, скло в каві компанії Nestle 2010-го. Товари, що загрожують життю й здоров’ю людей з’являються із завидною реґулярністю. За свої прорахунки компанії розплачуються істотною часткою виручки: неякісний товар відкликається, а постраждалим виплачується компенсація. Найбільшого покарання за шкідливу продукцію зазнали китайські виробники молочних сумішей, у яких було виявлено меламін: компанії — ліквідовано, винних — засуджено до смертної кари. Ще б пак, від отруєння меламіном померло шестеро дітей, загалом же постраждало близько 300 тис. людей.

2011-й не став винятком, щоправда, на відміну від минулих років, транснаціональні корпорації «засвітилися» напрочуд мало, окрім хіба що виробників електроніки. У потенційно найнебезпечнішій сфері — виробництві продуктів харчування — найбільше проявили себе китайські й німецькі фермери.

Силіконовий убивця

Країна: Франція. Компанія: Poly Implant Prothese. Товар: імплантат. Постраждалі: один смертельний випадок, число потенційних жертв — 300 тис. осіб.

Гучний скандал, який одразу ж отримав назву «силіконового», вибухнув під кінець року. Міністерство охорони здоров’я Франції оприлюднило інформацію, згідно з якою грудні імплантати неіснуючої вже фірми Poly Implant Prothese можуть спровокувати в їхніх власниць рак грудей, оскільки при їх виробництві використовувався неякісний гель, а силікон зовсім не призначався для медичних потреб. За оцінками експертів, у числі потерпілих можуть опинитися близько 300 тис. жінок у всьому світі: Poly Implant Prothese виробляла понад 100 тис. силіконових імплантатів на рік, поставляючи свою продукцію до багатьох країн Європейського Союзу (ЄС), США та Росії. Одна із жінок таки померла.

Зла іронія цього випадку криється в тому, що відкликати продукт не так уже й просто: усе-таки це — не автомобіль і не свинцева іграшка. Треба віддати належне європейській владі: вона врахувала нестандартність ситуації та запропонувала своїм громадянам позбутися небезпечної речовини коштом держави. Щоправда, не повідомляється, чи готові вони за держрахунок імплантувати заміну.

«Нурофен» від шизофренії

Країна: Велика Британія. Компанія: Boots Healthcare. Товар: «Нуро-фен-плюс». Постраждалі: брак даних.

Ліки — річ потенційно небезпечна, не кажучи вже про неякісні препарати. Тож не дивно, що відкликання продукції на фармацевтичному ринку трапляються реґулярно. Наприклад, 2010 року тільки американська компанія Johnson & Johnson відкликала партії одразу кількох своїх препаратів: Benadryl, Motrin, Rolaids, Simply Sleep, St. Joseph Aspirin і Tylenol. Причому Tylenol офіційно було відкликано компанією через те, що споживачі препарату скаржилися на запах цвілі.

2011-го найгучнішим скандалом стало масове відкликання ліків «Нурофен-плюс» в Англії. У деяких упаковках популярного болезаспокійливого опинилися пігулки від шизофренії — «Серок-вель XL». Причому «підмінних» таблеток було близько 500 тис. штук. На відміну від «Нурофену», цей препарат виписується тільки за призначенням лікаря. А людям, які його приймають, не рекомендується керувати автомобілем і виявляти фізичну активність.

Mazda з павуками

Країна: США. Компанія: Mazda. Товар: автомобіль Mazda 6. Постраждалі: 0.

Відкликанням автомобілів виробники 2011 року займалися традиційно ретельно: такі кампанії давно вже стали маркетинґовим ходом, призначеним продемонструвати турботу про споживача. Підстрахуватися в цій справі поспішили BMW, Ford, Nissan, Toyota, Subaru й Honda.

Відзначилася Toyota, яка відкликала 210 тис. автомобілів Sienna 2011/12 модельних років через помилку в наклейці про максимально допустиму вантажопідйомність. Однак найкурйознішим випадком стало відкликання 65 тис. седанів Mazda 6 в Америці. Причина — павуки, які оселилися в цих автомобілях. Вони начебто плели павутину у вентиляційних трубах паливного бака, що могло призвести до витоку палива й навіть самозаймання машини. Причому жодного подібного факту не було зафіксовано: відомо лише про 20 випадків, коли в бензобаках знаходили павуків, однак до жодних збоїв у роботі це не призводило.

Міна в iPod

Країна: США. Компанія: Apple. Товар: iPod. Постраждалі: брак даних.

Ніхто й ніщо не є ідеальним, навіть корпорація Apple, яка в листопаді минулого року оголосила про відкликання з ринку портативних медіаплеєрів iPod nano першого покоління, випущених близько шести років тому.

Причиною цього став можливий перегрів дефектного акумулятора, що могло призвести до вибуху. Про такі випадки нічого не відомо, але корпорація, тим не менш, з усією відповідальністю попередила: навіть якщо апарат виглядає й працює справно, це не ґарантує його безпеки. Поспішайте поміняти свій старий iPod на новий: непоганий подарунок до свят.

Дим без вогню в телевізорі

Країна: Японія. Компанія: Sony. Товар: телевізори. Постраждалі: 11 осіб.

Корпорація Sony, провідний світовий виробник рідкокристалічних телевізорів, відкликала з ринку 1,6 млн своїх телевізорів Bravia. Виявилося, що під час експлуатації комплектуючі деталі перегрівалися, спричиняючи задимлення й плавлення пластику пристроїв. Левову частку бракованих телевізорів було випущено у 2007—2008 рр.

Усі 11 випадків зареєстровано на території Японії, там дійшло навіть до втручання влади: японське Міністерство торгівлі зажадало від компанії провести розслідування. На території України, Росії й інших країн колишнього СРСР випадків загоряння не виявили.

Огірки під підозрою

Країна: Німеччина та Єгипет. Компанія: фермери і постачальники овочів. Товар: огірки, потім насіння з Єгипту. Постраждалі: 14 померлих, 1200 хворих.

Найгучнішим харчовим скандалом 2011-го стало виявлення ентерогеморагічної кишкової палички в огірках із Німеччини. До моменту накладення заборони на продаж і експорт цих овочів число загиблих від інфекції склало 14 людей, загалом захворіло близько 1 200 осіб. Огіркова хвороба викликала гостру ниркову недостатність і уражала жінок середніх років. Скандал завдав європейським фермерам такої шкоди, що ЄС навіть створив спеціальний фонд допомоги постраждалим підприємствам, куди перерахував 210 млн EUR. У підсумку з’ясувалося, що європейські огірки тут ні при чому, а джерелом зарази було насіння й паростки бобових із Єгипту, відправлені до Європи ще наприкінці 2009 року.

Частина насіння потрапила на ферму в Північній Німеччині, яка спочатку була визначена Єврокомісією як джерело інфекції. А менша партія з Великої Британії опинилася у Франції, викликавши локальний спалах кишкової інфекції в Бордо, де обійшлося без жертв. Тепер найбільший іспанський постачальник овочів і фруктів Frunet вимагає від Міністерства охорони здоров’я Гамбурґа 2,3 млн EUR компенсації за поширення неправдивої інформації. Чиновники, однак, не мають наміру нічого виплачувати, вважаючи, що попередити населення про потенційну небезпеку було їхнім обов’язком. І здоров’я громадян у цьому випадку важливіше за прибутки приватних компаній.

Свині-бодібілдери

Країна: Китай. Компанія: Shuanghui Group. Товар: свинина. Постраждалі: брак даних.

Не так багато часу минуло від меламінового скандалу, як найбільша компанія-виробник м’яса Китаю Shuanghui Group попалася на використанні в кормі для свиней кленбутеролу — препарату, який має ефект стероїдів. Після вживання м’яса тварин, вирощених на таких харчах, люди відчували серцебиття, нервозність, головний біль, м’язове тремтіння, запаморочення, нудоту й лихоманку.

Ніхто, на щастя, не помер, але уряд Китаю все ж таки вирішив, що винні заслуговують на не менш суворе покарання, ніж «меламінщики». Головного винуватця було засуджено до смертної кари з відтермінуванням виконання вироку на два роки, загалом у справі «свиней-бодібілдерів» було покарано 113 осіб, у тому числі 17 урядовців.

Вибухи на китай-ських баштанах

Країна: Китай. Компанія: приватні фермерські господарства. Товар: кавуни. Постраждалі: брак даних.

І знову на сцені — підприємливі китайські фермери. Їхні експерименти з добривами призвели до того, що на китайських плантаціях почали масово вибухати кавуни. Трагедія сталася в травні 2011-го, і, на думку ряду експертів, до неї спричинилося надмірне використання форхлорфенурону — прискорювача росту, рекомендованого в США для ківі та винограду. А тут ще й дощі — ось і не витримала шкірка.

Добре ще, що гігантські ягоди вибухали на грядках, а не на столах покупців. Загалом, масштаби лиха виявилися не настільки значними, аби кого-небудь страчувати: форхлорфенурон усе-таки належить до дозволених речовин. Зайва старанність завдала шкоди самим фермерам, які в ці кавуни вклали стільки сил.

Дитяче харчу-вання з радіацією

Країна: Японія. Компанія: Meiji Group. Товар: дитяче харчування. Постраждалі: не повідомляється.

Трагедія на Фукусімі призвела до однієї з найгучніших справ, пов’язаних із споживчими товарами. Радіоактивні елементи цезій-134 і цезій-137 були виявлені в дитячому харчуванні Meiji Step. Компанія-виробник оголосила про відкликання партії з 400 тис. банок і запропонувала клієнтам замінити будь-яку з них безкоштовно.

За офіційними даними, кількість виявленого цезію була значно меншою, ніж припустима межа — 200 беккерелів на кг, установлена урядом для таких продуктів. Але для батьків цей факт став слабкою втіхою. Тому матерями була розгорнута активна компанія за посилення контролю над продуктами. Раніше сліди радіації в Японії були виявлені в яловичині та рисі.

Діоксинові яйця

Країна: Німеччина. Компанія: Harles & Jentzsch. Товар: корми для птахів. Постраждалі: брак даних.

На початку року в яйцях і м’ясі птиці в Німеччині було знайдено діоксин. Річ ця — украй неприємна: накопичуючись в організмі людини, діоксин викликає різні захворювання, у тому числі рак і безпліддя. Влада відразу ж заборонила до продажу м’ясо, яке постачалося із 4 709 ферм, а птахофабрикам довелося знищити близько 100 тис. потенційно небезпечних яєць, на деяких позбувалися ще й курей.

З’ясувалося, що винен нідерландський виробник кормів. За однією з версій, Harles & Jentzsch додавала до своєї продукції залишки жирних кислот, отриманих при виробництві біодизельного палива. Зігфрід Зіверт, керівник компанії, став одним із найненависніших людей у Німеччині, йому загрожує кілька років позбавлення волі.

bigmir

 

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...