Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 24, 2020

Хто стоїть за оприлюдненням Offshore Leaks?

Автор:

|

Квітень 25, 2013

|

Рубрика:

Хто стоїть за оприлюдненням Offshore Leaks?

Публікацію в межах проекту Offshore Leaks даних про осіб, причетних до ухиляння від сплати податків, називають сенсацією року. Але що за організація стоїть за оприлюдненням даних, отриманих від анонімного джерела? «Телефони дзвонять безперестанку, а наш сайт уже двічі «падав» — такої кількості запитів і «кліків» ми ще ніколи не мали», — сказав Вільям Базенберг, директор організації Center for Public Integrity (CPI), про різке зростання популярності CPI після початку проекту Offshore Leaks.

До складу CPI входить заснований 1997 року Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ). У його офісі в центрі Вашинґтона пє всього п’ятеро працівників. Проте саме ця організація, призначення якої – боротися проти корупції та неправомірного використання влади, передала журналістам провідних світових видань інформацію про осіб, котрі ухилялися від сплати податків або відмивали гроші. Цю базу даних — а йдеться про 260 гігабайтів інформації, що складалася з 2,5 млн різноманітних документів, — австралієць Жерард Райл, очільник ICIJ отримав поштою від анонімного джерела.

Вирішальні особисті контакти
Серед медіа, котрі долучилися до проекту Offshore Leaks, — американська газета Washington Post, британська Guardian і французька Le Monde. У Німеччині доступ до документів отримали видання Suddeutsche Zeitung і суспільно-правова телерадіокомпанія Norddeutscher Rundfunk (NDR).
Причини, із якої саме ці засоби масової інформації (ЗМІ) обрали для оприлюднення даних про податкових шахраїв, — особисті. Адже, для прикладу, Ганс Ляєндекер, головний редактор газети Suddeutsche Zeitung, є членом ICIJ. Тоді як Джон Ґец, журналіст німецького телеканалу NDR, як припускають, також має добрі зв’язки з організацією.

Без співпраці зі слідчими
ICIJ категорично відкидає можливість передачі інформації, якою заволоділи журналісти, органам влади. «Я особисто дуже добре собі уявляю, що деякі люди – розлючені. Проте, почавши з передачі даних, можна зруйнувати базову довіру між джерелом і задіяними журналістами», — в упевнений німецький журналіст Себастьян Мондіаль, котрий опрацьовував отриману від ICIJ базу даних.
Ганс-Петер Бурґгоф, професор економіки та фінансових послуг університету Гоенґайма, не схвалює того, що ці дані опинилися тільки в руках журналістів. «Вибірковим публікуванням таких даних можна, у тому числі, робити політику. Влада в цьому випадку опинилася в руках журналістів», — вважає науковець. Проте проф. Бурґгоф сподівається, що ті поводитимуться із цією інформацією відповідально.

Offshore Leaks і WikiLeaks
Випадок з Offshore Leaks, як і обрана засновниками назва проекту, нагадує про викривальну платформу WikiLeaks. Проте якщо придивитися уважніше, можна помітити істотні відмінності. Проект WikiLeaks не був журналістською платформою, на його сайті дані публікувалися без подальших досліджень. Тоді як у межах проекту Offshore Leaks журналісти обробляють отриману інформацію, перевіряючи та порівнюючи її з даними з інших джерел.
Деніель Домшайт-Берг, колишній речник WikiLeaks, який восени 2010 року посварився зі засновником проекту Джуліаном Ассанжем, позитивно відгукнувся про такий підхід. «Це – те, до чого ми повинні прагнути. Подалі від реклами та ближче до професійної й по-справжньому структурованої публікації Leaks», — сказав п. Домшайт-Берг.
Українська служба Deutsche Welle

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply