Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 21, 2020

G8 мінус один?

Автор:

|

Червень 20, 2013

|

Рубрика:

G8 мінус один?

На черговому саміті «Великої вісімки» в Північній Ірландії 17-18 червня неабияк розпалилися пристрасті. Вашинґтон заявив, що вже готує постачання зброї сирійським повстанцям. Париж і Лондон підтримали цей курс, Берлін теж висловився «за», однак із застереженнями. Москва ж пішла в оборону, назвавши докази застосування хімічної зброї президентом Сирії Асадом сфабрикованими, а його режим — легітимним. З огляду на це, канадський прем’єр Стівен Гарпер прямо заявив: «Уряд Путіна підтримує бандитів із режиму Асада виходячи з власних резонів». Барак Обама був дещо дипломатичнішим, але розмова з Володимиром Путіним у межах саміту G8, вочевидь, була важкою. 

Тож тепер через непереборні розбіжності щодо питання врегулювання в Сирії Росія може «випасти» з неформальної групи восьми провідних держав світу. США, Канада, Велика Британія, Франція, Німеччина, Італія та Японія заявили, що готові прийняти комюніке щодо Сирії без підпису президента Російської Федерації (РФ). У такому разі підтвердиться різкий вердикт, ухвалений напередодні форуму п. Гарпером: «Скажемо прямо: це – «велика сімка» плюс один. Гадаю, що ми не повинні обманювати самих себе».
Наразі немає жодних причин сподіватися, що лідери G8 зможуть переконати п. Путіна в необхідності усунення від влади сирійського диктатора, заявив прем’єр-міністр Канади, засудивши президента РФ за підтримку режиму Башара Асада. Ніколи раніше Стівен Гарпер не дозволяв собі таких жорстких формулювань на міжнародних заходах. Але його слова абсолютно точно передали загальне розчарування Заходу «очевидною байдужістю Володимира Путіна до того, що відбувається в Сирії».
Канадське видання Globe & Mail пише, що президент Путін підтримує президента Асада з цинічних і корисливих мотивів. Він виступає проти озброєння повстанців не тому, що побоюється, що зброя потрапить до ісламістів, а тільки заради того, щоби його «ізольований друг» (Асад) іще протримався при владі. Водночас газета вважає, що п. Гарпер не торкнувся суті проблеми: «Не так важливо, яка зі сторін – більш «бандитська»; важливо покласти край сутичкам, запобігти колапсу Сирії та не дозволити релігійним екстремістам закріпитися в цій країні». У цьому й повинні полягати спільні інтереси міжнародного співтовариства щодо Сирії.
Те, що Росія підтримує Башара Асада, фактично гарантує ситуацію, коли країни G8 не приймуть одностайного рішення про допомогу сирійським повстанцям. «Прем’єр-міністр Канади заявив, що РФ навіть не слід сидіти за столом перемовин з іншими світовими лідерами», — зазначає Globe & Mail.
«Саміт G8: Путін проти всіх», — так назвав свій коментар у Der Spiegel Беньямін Біддер. «У пошуках гарного зачину для непростої поїздки п. Путіна до Великої Британії укладачам програми його візиту довелося ґрунтовно проштудіювати книги з історії», — зауважує автор статті. У підсумку Володимир Путін і Девід Кемерон узяли участь у церемонії нагородження британців, які під час Другої світової брали участь в Арктичних конвоях. Але й це вшанування опинилося на волосині від скандалу: чи доречно вручати підданим Її Величності російську медаль Ушакова?..
17 червня проявилося різке розходження в думках між Бараком Обамою та Володимиром Путіним щодо сирійської громадянської війни, пише The Los Angeles Times, називаючи зустріч президентів «крижаною». Це ілюструє, як важко буде усунути президента Асада навіть після того, як деякі повстанські угруповання отримають американську зброю. Виступаючи перед журналістами, п. Обама та п. Путін, загалом, схвалили мирні перемовини в Женеві, але «не подали жодних знаків до припинення війни».
Між тим, сирійські опозиціонери погоджуються на тому, що Башара Асада потрібно усунути, але не мають єдиної думки щодо решти питань. Сирійська влада заявляє про готовність узяти участь у конференції, але не бачить особливих причин домовлятися про компроміси, оскільки урядові сили наступають.
Тим часом, The Wall Street Journal повідомляє, Барак Обама й Володимир Путін дійшли до відкритої конфронтації в питанні про Сирію. Головним об’єктом суперечок виявилася доля Башара Асада: США вважають, що будь-який перехідний процес у Сирії передбачає складення президентом своїх повноважень, росіяни ж і цим не погоджуються.
У межах процесу озброєння повстанців США запропонували визначити обмежену безпольотну зону вздовж кордону з Йорданією. Але Олександр Лукашевич, представник міністерства закордонних справ РФ, зі свого боку, заявив, що подібна безпілотна зона буде наслідком неповаги до міжнародного права.
«Якщо європейці доставлять їм зброю, то в тилу Європи почнеться терор», — так прокоментував Башар Асад перспективу постачання повстанцям зброю в інтерв’ю Frankfurter Allgemeine Zeitung. За його словами, небезпеку становитимуть не його війська, а радикальні джихадистські елементи, які звернуть свій погляд на Європу одразу по закінченні війни в Сирії.
«Лідери західних держав розраховують на допомогу Путіна в тому, щоби змусити режим Асада до участі в перемовинах у Женеві. Така можливість стає дедалі примарнішою, у міру того як режим витісняє сили повстанців із їхніх опорних пунктів», — ідеться в статті The Wall Street Journal.
«Обама й Путін грали в гру «хто кого передивиться» щодо війни в Сирії», — пише Говард Лафранчі, кореспондент The Christian Science Monitor. Американському президентові не вдалося переконати російського лідера відмовитися від наміру підтримати Башара Асада, а Володимир Путін, своєю чергою, не зміг довести Баракові Обамі, що Захід припускається помилк, вимагаючи зміни легітимного сирійського режиму, констатує автор публікації.
На прес-конференції за підсумками зустрічі лідери двох держав спробували трохи згладити наявні протиріччя: п. Путін заявив, що вони «домовилися підштовхнути обидві сторони до початку перемовин», а п. Обама підтвердив, що США та РФ «спробують вирішити сирійський конфлікт політичними засобами».
Семеро проти одного – перший день саміту «Великої вісімки» минув під знаком протистояння Володимира Путіна та його колег у проблемі Сирії, пише Le Figaro. «Ми не згодні з Путіним щодо таких питань, як постачання зброї, зокрема хімічної, і відносин із режимом», — повідомив журналістам французький президент Франсуа Олланд після спілкування з російським колегою. Одразу по прибутті до Північної Ірландії глава французької республіки заявив, що не має сподівань на те, що на саміті вдасться знайти рішення, яке припинило би громадянську війну. У кращому разі зустріч лідерів «вісімки» стане одним з етапів зростання свідомості російської сторони, припускає п. Олланд. Однак навіть цим надіям поки що не судилося здійснитися.
Девід Кемерон потрапив у лещата, продовжує Le Figaro: у присутності колег він висловлюється за поставки озброєнь, однак йому доводиться враховувати той факт, що значна частина населення Великої Британії проти втручання в сирійський конфлікт. Більшість британських депутатів негативно налаштована щодо такого рішення, а преса невтомно пише про небезпеку «нового Іраку».
У такій обстановці питання про постачання зброї якось відійшло на другий план, а вся увага перейшла на організацію мирної конференції щодо Сирії, яка має відбутися в липні. «Задля створення видимості консенсусу саміт завершиться тим, що всі учасники висловляться на підтримку подібної конференції», — прогнозує Le Figaro.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply