Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 20, 2021

Влада Іспанії тероризує Каталонію

Автор:

|

Жовтень 05, 2017

|

Рубрика:

Влада Іспанії тероризує Каталонію

На Піренейському півострові виникла абсолютно патова ситуація.

Відповіли страйком
1 жовтня в Каталонії все-таки відбулося дійство, яке там уперто називають референдумом щодо незалежності, навіть попри те, що списків виборців у його організаторів не було, а тому кожен міг вилевиявлятися донесхочу. Аби перешкодити цьому, влада Іспанії заблокували систему, в яку вносять дані про тих, хто вже проголосували, а поліція — 1300 із 2315 шкіл, які мали стати виборчими дільницями, де вилучала урни та бюлетені. Джуліан Ассанж, засновник скандального сайту Wikileaks, заявив, що іспанські правоохоронці вилучили в Каталонії близько 700 тис. уже заповнених бюлетенів.
Попри це, Карлес Пучдемон, президент Каталонії, заявив, що за її незалежність проголосували 90% виборців на близько 73 % виборчих дільницях для голосування, і відтак домоглися свого права на суверенітет, тому формальна процедура відділення від Іспанії почнеться в найближчі дні. Так це, чи інакше, але безліч каталонців таки засвідчили 1 жовтня намір унезалежнитися від Мадрида своєю участю в масштабні зіткненнях із іспанською поліцією. Й їх не зупиняли ні сльозогінний газ, ані гумові кулі.
Міністерство охорони здоров’я реґіону Каталонія повідомило, що в результаті зіткнень з іспанською поліцією біля виборчих дільниць там постраждали 893 людини. Зокрема, 294 — в Барселоні, 355— в її передмістях, 46 — у центральній частині Каталонії, 27 — у Таррагоні, 249 — у Жироні, 111 — у Льєді, 55 — у Террес-де-Льобре. Щонайменше двоє постраждалих — у важкому стані. Одному з них потрапила в око гумова куля, в іншого стався серцевий напад. А ввечері 1 жовтня поліція Каталонії повідомила, що розслідує загибель трьох людей у Барселоні. Однак, чи пов’язано це з референдумом, не уточнили.
Але відчайдушність і жертовність каталонців не вразила Маріано Рахоя, прем’єр-міністра Іспанії, котрий заявив 1 жовтня: «Сьогодні в Каталонії референдум не відбувся. Правова держава зберегла свою силу». Та цим, а також жорстокістю поліціянтів офіційний Мадрид лише підштовхнув каталонців до рішучіших дій. Оріолі Жункерас, глава каталонського уряду, запевнив, що репресії з боку влади Іспанії ще більше виправдовують необхідність незалежності Каталонії, у зв’язку з чим парламенту автономії необхідно «захистити» результати референдуму.
Зокрема, каталонці відповіли очільнику уряду Іспанії загальним національним страйком, проголошеним 3 жовтня профспілками. Цього ж дня вранці тисячі людей прийшли до поліційних відділків у Барселоні, протестуючи проти її жорстокості під час їхнього волевиявлення, а також почали блокувати дороги. Попри це, президент Каталонії запевнив 3 жовтня: «Ми не хочемо травматичного розриву. Ми хочемо нового розуміння з іспанською державою».

ЄС та Україна — за єдність
Маргарітіс Схінас, речник Європейської комісії (ЄК), заявив напередодні аналогічне: «Ми закликаємо всіх учасників, котрих це стосується, дуже швидко перейти від конфронтації до діалогу. Насильство ніколи не зможе бути інструментом у політиці. Ми довіряємо лідерству прем’єр-міністра Рахоя, щоб врегулювати цей важкий процес із повною повагою до іспанської Конституції та фундаментальних прав громадян».
Але водночас він засмутив каталонців нагадуванням: «Згідно з іспанською Конституцією, вчорашнє голосування у Каталонії було незаконним. Для ЄК, і президент Юнкер неодноразово це повторював, йдеться про внутрішні питання Іспанії».
До слова, Мар’яна Беца, речник Міністерства закордонних справ України, також запевнила, що «Україна вважає нелегітимним проведений каталонською владою 1 жовтня ц. р. референдум, який був заборонений Конституційним судом Іспанії через його невідповідність із Конституцією держави». А також підкреслила: «Україна виступає за безумовну повагу суверенітету та територіальної цілісності всіх держав світу в межах міжнародно визнаних кордонів і дотримання ними основоположних принципів і норм міжнародного права».
Своєю чергою, Дональд Туск, голова Європейської ради, повідомив у вівторок: «Тільки-но поспілкувався в Маріано Рахоєм. Згоден із його аргументами в плані Конституції, але закликаю до пошуку шляхів для уникнення подальшої ескалації та насильства».
Відтак, опозиційна до п. Рахоя партія соціалістів закликала його налагодити діалог із каталонцями. Але в цьому й найбільша проблема. Прем’єр нажив собі славу людини, неспроможної на пошук компромісів. Його особиста позиція прем’єра та його оточення довели ситуацію з Барселоною до критичної. У Мадриді вважають, що зі сепаратистами немає про що домовлятися. Мовляв, «сталева рука диктатора Франко століття тому вберегла Іспанію від розпаду, отже, є позитивний досвід силового стримування сепаратистів».
Міжнародний експерт Богдан Нагайло дійшов такого висновку: «Розв’язок конфлікту лежить у внесенні змін до Конституції Іспанії, аби дозволити каталонцям у правовий спосіб визначитися, чи бачать вони Каталонію незалежною державою. Прикладом для цього є Велика Британія. Шотландцям дозволили провести подібний референдум. Більшість вирішили залишитися у складі Об’єднаного Королівства. Експерт переконаний, що такий результат міг спіткати і Каталонію, якби референдум відбувся законно. Це питання відклалося, принаймні, на одне покоління. Закони пишуться для того, щоб будувати консенсус, а не навпаки».
Експерт також вважає, що зняти напругу можна лише проведенням дочасних парламентських виборів в Іспанії. Тоді на місце п. Рахоя може прийти інша людина, адже він — непопулярний прем’єр. У чинного глави уряду буде мало шансів сісти у своє крісло знову. Дочасні вибори продемонстрували б, що Мадрид до діалогу готовий.
Якщо ж перемовини не розпочнуться незабаром, то й парламент реґіону, ймовірно, проголосує за незалежність. Тоді Мадрид вдасться до масових арештів каталонських високопосадовців. Далі — введення надзвичайного стану та військ на територію Каталонії.

Приречені, бо багаті?
Офіційному Мадриду не до шмиги відокремлення Каталонії, бо її валовий внутрішній продукт (ВВП) складав торік у 223,6 млрд. EUR. Тоді як ВВП всієї Іспанії — 1,113 трлн. EUR. Відтак, влада Іспанії, радше, буде продовжувати відмовляти каталонцям у незалежності.
Тим паче, що керівництво Європейського Союзу (ЄС) — на її боці. Напередодні референдуму Жан-Клод Юнкер, президент ЄК, заявляв, що у випадку з Каталонією необхідним є використання «Доктрини Проді». Суть її в тому, що нова держава, яка сформується після відділення від члена ЄС, має подавати нову заявку на вступ і при цьому її повернення до ЄС можливе, якщо незалежність була отримана законним чином: відповідно до національного законодавства тієї чи іншої країни.
В таких умовах Брюссель має залізний аргумент для п. Пучдемона — незалежній Каталонії буде дуже важко приєднатися до ЄС. Як наслідок — бажання самостійно користуватися плодами місцевої економіки може виявитися марною справою, зважаючи на експортну орієнтованість Каталонії.
Відтак, Ганна Бодрова, старший аналітик компанії «Альпарі», вважає: «Є дуже великі сумніви в тому, що Каталонія насправді стане автономною, адже вона — реґіон-донор для всієї Іспанії та забезпечує близько 20 % ВВП країни. Мадрид, наприклад, лише на другому рядку в цьому списку. Каталонія — це реґіон, орієнтований на туристичну галузь і сильний в експорті. Відокремлення цієї важливої області Іспанії, де зосереджено так багато культурних цінностей і нематеріальних надбань, помітно погіршило б туристичні позиції в інших реґіонах країни. Не слід забувати і про податки: Каталонія набагато багатша за сусідні області, тому в разі її виходу решта іспанських реґіонів залишилися б без підтримки щодо перерозподілу податкових прибутків».
Натомість юрист-міжнародник Геннадій Друзенко прогнозує: «Не зважаючи на силове придушення каталонського волевиявлення та той факт, що Мадрид офіційно заперечує його результати, каталонський уряд, цілком імовірно, досягне своєї мети: змусить ЄС виступити посередником у перемовинах між Каталонією та центром країни, що перетворить реґіон на квазісуб’єкт міжнародного права. В цьому плані силовий розгін є ще одним прорахунком іспанської влади. Кадри, де поліція та жандармерія б’є мирних протестувальників, лупцює їх палицями, тягає жінок за волосся, старші люди в крові — вони, звісно, обурять будь-яке західне демократичне суспільство. Морально Мадрид програв».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply