Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 26, 2020

Вітя + Вова: Угорщина зміцнює стосунки з РФ на шкоду Україні

Автор:

|

Лютий 09, 2017

|

Рубрика:

Вітя + Вова: Угорщина зміцнює стосунки з РФ на шкоду Україні

Путін — Орбану: «Я тобі — АЕС, ти мені — зняття санкцій»

Минулого тижня Путін здійснив один із рідкісних останніми роками візитів до країни Європейського Союзу (ЄС). Президент РФ відвідав Угорщину, де його радо вітав тамтешній прем’єр Віктор Орбан. При цьому експерти звернули увагу на цікавий факт: візити російського президента до Будапешта відбуваються з дивною закономірністю: 2 лютого 2015 року, 17 лютого 2016-го і ось тепер — 2 лютого 2017 року.

«Як до себе додому»
Приблизно так назвав свій блог в Інтернеті, присвячений візиту, угорський тижневик HVG. Інтереси Путіна й Орбана дивним чином збігаються. Один мріє про відновлення СРСР (чи принаймні про перетворення його колишніх республік на свою виключну сферу впливу). Другий носиться з ідеєю «Великої Угорщини». «Мова йде не про втрачені після двох світових воєн території, а про символічну велич, що перевищує політичне значення цієї невеликої країни», — пише Newsweek Polska.
Віктор Орбан віртуозно грає на національних почуттях угорців, котрі ось уже майже сто років почуваються жертвами всіх навколо: західних держав, Гітлера, СРСР, а останнім часом і ЄС, і ліберальних еліт. Прийшовши до влади 2010 року, угорський прем’єр проводив цілеспрямовану політику «несхожості» Угорщини на решту європейських держав, вимагав для Будапешта особливих преференцій і запекло критикував усю систему Євросоюзу, яка, на його думку, утискає суверенні права своїх членів.
Зрозуміло, що п. Орбан став справжньою знахідкою для загнаного в глухий геополітичний кут Путіна. Саме Угорщина Віктора Орбана стала першою країною ЄС, яку російський президент відвідав після анексії Криму (на початку 2015 року). Якщо тоді йшлося про дешевий російський газ, то зараз ставки значно вищі: майбутнє європейських санкцій проти РФ і демонтаж ЄС.
Крім цього, для Кремля цей візит до Будапешта має ще й символічне значення. Путін хоче показати російському народу, що Росія — світова наддержава. «Будапешт — одна з небагатьох європейських столиць, де Путін може почуватися комфортно і зустрічатися з тими, хто частково розділяє його світогляд, — каже Дмитро Трєнін, директор московського Центру Карнеґі. — Таке ставлення дозволяє Москві стверджувати, що не всі європейці підтримують політику бойкоту РФ».

«На всі 100 %»
Офіційно основною темою перемовин стало обговорення подальших перспектив проекту розширення єдиної угорської атомної електростанції «Пакш». Угода про добудову двох додаткових реакторів була підписана ще кілька років тому. Важливий момент: російський державний концерн «Росатом» погодився відкрити кредитну лінію розміром 80 % від загальної вартості будівництва, що становить 12 млрд EUR.
Але угода під загрозою — Європейський Союз досі вивчає питання про те, чи не порушує фінансування проекту Росією законодавство ЄС. Зрозуміло, що це ще більше зблизило позиції Орбана та Путіна. Тим більше, що останній під час перемовин щедро заявив, що Росія могла б фінансувати будівництво «навіть на всі 100 %».
«Росія сподівається, що на знак вдячності п. Орбан виступить проти санкцій не тільки на словах. Для Москви важливо знайти європейську країну, яка стане першою рушійною силою скасування санкцій», — заявив американському виданню Politico Андреас Деак, старший науковий співробітник Інституту світової економіки при Угорській академії наук.

Неспокійне Закарпаття
Однак, для України небезпека зміцнення стосунків Москви та Будапешта полягає не тільки в тому, що Угорщина може накласти вето на подальше продовження санкцій проти РФ. Доки увага всього світу прикута до Донбасу, ще одне сепаратистське багаття починає потроху розбурхуватися на Закарпатті. Тут звідкілясь узялися якісь русини, котрі вважають себе окремим народом і періодично вимагають то автономії, то федералізації України. Тобто, озвучують головну мету Путіна — перетворити Україну на клаптикову державу, в якій кожен суб’єкт матиме право блокувати рішення Києва.
Петро Гецько, лідер створеної ще на початку 1990-х організації «Підкарпатська Русь», чия мета — відокремлення русинів в єдине територіальне об’єднання, не надто відомий українському загалу. Зате він — справжня зірка в Москві, де зараз і проживає. Головний русин — частий гість ток-шоу на російських телеканалах, де розповідає про «страшні речі», які кояться в Україні.
У питанні створення осередку напруги в Закарпатській області колишній КДБіст Путін звично діє чужими руками — через певні політичні сили в Угорщині. Скажімо, популярна в цій країні ультраправа партія «Йоббік» («За кращу Угорщину») навіть включила до своєї політичної програми повернення території Закарпаття до складу Угорської держави. До речі, з прихильників цієї партії навіть був створений добровольчий батальйон «Леґіон святого Іштвана», який воював на Донбасі проти українських військ.
Розуміючи неприпустимість нового переділу післявоєнних кордонів, керівництво партії «Йоббік» наразі готове вдовольнитися меншим «досягненням» — створенням на території Закарпаття угорсько-русинської автономії. Прихильники цієї ідеї в самій Україні стверджують, що оскільки на території області проживає близько 150 тис. етнічних угорців (приблизно 12 % усього населення), то разом зі «закарпатськими русинами» (чия кількість взагалі невідома) вони представляють більше половини населення реґіону, тож мають право на автономію.
У райцентрі Берегово кілька років працювала офіційна приймальна Бейли Ковача, депутата Європарламенту від «Йоббік», що офіційно значилася благодійним фондом. Після того, як п. Ковач відзначився спостерігачем на «референдумах» у Криму та на Донбасі, його звинуватили у шпигунстві на користь РФ, а діяльність фонду припинили.
Зрештою, під путінську балалайку танцює й сам угорський прем’єр-міністр. Зараз уже мало хто пам’ятає, що в квітні 2014-го (тобто, одразу після анексії Криму) після чергової перемоги на виборах до Національних зборів Угорщини партії ФІДЕС, її лідер Віктор Орбан зробив скандальну заяву: «Угорцям Закарпаття належить мати подвійне громадянство й автономію».

Не все так погано
Однак, насправді ситуація в Закарпатті далека від тієї, яку мріяв би бачити Путін. Політолог Олександр Палій вважає, що для масового сепаратизму в цьому реґіоні бракує ідеологічних основ. В’ячеслав Гусаров, експерт із питань інформаційної безпеки Центру військово-політичних досліджень, також запевняє, що ситуація поки що не є критичною, та й українська влада вживає превентивних заходів. Однак фахівець наголошує — питання треба вирішувати, починаючи зі шкільної освіти. Адже, не проводячи тут власної інформаційно-пропагандистської політики, Україна тим самим суттєво посилює шанси сепаратистів на успіх.
Цю думку підтримує й Віктор Балога, колишній голова Закарпатської обласної державної адміністрації. У коментарі виданню «Апостроф» він зазначив, що на Закарпатті вже довгий час мирно уживаються багато національностей і жодних передумов для сепаратистських процесів тут немає. Більше того, закарпатці брали активну участь у Революції гідності та захищають цілісність держави на Донбасі. «Але владі справді необхідно звернути увагу на фінансування різних проектів, у т. ч. інфраструктурних, та підтримувати розвиток транзитної й туристичної галузей у реґіоні», — резюмує п. Балога.

Ігор Берчак

До теми
За період із травня 2010 року, коли набув чинності закон про спрощену процедуру отримання громадянства Угорщини, паспорти цієї країни отримали майже 800 тис. іноземців, з них приблизно 100 тис. українців. Будапешт сподівається, що до 2018-го кількість «нових угорців» сягне 1 млн (великі угорські діаспори існують в Сербії, Румунії, Словаччині й Україні). Заявки на отримання громадянства можна подавати через консульства та посольства Угорщини в будь-якій країні Карпатського басейну (в т. ч. в Україні). Потрібно зазначити, що українське законодавство забороняє подвійне громадянство, але на практиці проблема вирішується просто. Всередині країни використовується український паспорт, а під час виїзду за кордон — угорський. Відповідно, забезпечення потрібними документами для отримання угорського паспорта за спрощеною системою перетворилося в Україні на дохідний бізнес.
Підроблене свідоцтво про народження з угорськими іменем та прізвищем коштує 100-200 EUR. Приблизно стільки ж — довідка з архіву про те, нібито ваші покійні дід чи баба були етнічними угорцями. Існують цілі «фірми», які беруть на себе всю процедуру набуття громадянства. Вони, не криючись, публікують рекламні оголошення приблизно такого змісту: «Зробимо вам угорське громадянство. Все офіційно! За необхідності готові підписати договір. Питання незнання угорської мови і відсутність угорського походження ваших родичів вирішується за допомогою наших юристів у Будапешті». Вартість послуги коливається від 15 до 25 тис. EUR. При цьому деякі «бізнесмени» навіть пропонують бонуси: діти до 12 років оформляються безкоштовно, сім’ям знижка на кожного дорослого — 2 тис. EUR.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply