Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 11, 2019

Відступ Києва від демократії розчаровує Захід

Автор:

|

Квітень 19, 2012

|

Рубрика:

Відступ Києва від демократії розчаровує Захід

Ніл Баклі (на фото), редактор із питань Східної Європи впливового британського часопису ділових кіл Financial Times, відвідавши Україну, дійшов висновку, що «відступ Києва від демократії розчаровує західних лідерів». Саме під таким заголовком вийшла його стаття.

«Наприкінці минулого місяця Україна та Європейський Союз (ЄС) парафували приголомшливу політичну й торговельну угоду. Це мало означати шампанське та рукостискання на ознаменування одного з останніх кроків на шляху до підписання найбільшої угоди ЄС із країною, що не є членом організації та яка має зблизити величезну колишню радянську республіку з європейською демократичною родиною. Натомість ця подія стала майже непоміченою, і все відбулося без фанфар. Представники ЄС наполегливо застерігали, що угоду підпишуть і ратифікують лише в тому разі, якщо поведінка Києва суттєво зміниться», — пише Ніл Баклі.

Далі він констатує, що «атмосфера незручної ситуації відображає відчуття втоми, яке невпинно зростає в Європі та США від уряду Віктора Януковича». Головними причинами цього автор називає «відступ від демократичних цінностей» від часу обрання його президентом 2010 року й те, що Захід називає «політично мотивованим переслідуванням опозиції, у першу чергу колишнього прем’єра Юлії Тимошенко».

Автор зазначає, що після критики Заходу Віктор Янукович, як виглядало спершу, намагався знайти вихід із ситуації з ув’язненням п. Тимо­шенко, але наразі проти неї заводять нові справи та висувають нові звинувачення. Ренат Кузьмін, заступник генерального прокурора, здійснив турне європейськими столицями, щоб у деталях розповісти про нові справи проти п. Тимошенко,

деякі з яких сягають середи­ни 1990-х, наголошує Ніл Баклі. Він нагадує, що Юлія Тимошенко не одна — понад десяток її політичних союзників також опинилось у центрі розслідувань. Журналіст наводить приклади чоловіка Юлії Тимошенко та колишнього міністра економіки, які отримали притулок у Чехії, а також екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, засудженого до чотирьох років позбавлення волі.

«Офіційні представники кажуть, що ці справи є частиною масштабної операції з боротьби з корупцією, розпочатої новим урядом: половина зі 179 чиновників, діяльність яких розслідували минулого року, — із партії Віктора Януковича. Переважна більшість високопосадовців, однак, є союзниками Юлії Тимо­шенко», — веде далі автор. Утім, люди з оточення президента наголошують, що судова система є незалежною в Україні. Пан Кузьмін стверджує, що критики на Заході самі не знають фактів. Але принаймні один міністр у приватній розмові визнав, що доля Юлії Тимошенко — у руках президента.

«Європа та США можуть собі дозволити жорстку позицію у відносинах із Києвом. Незважаючи на застереження, що зволікання з ратифікацією угоди з ЄС може кинути Україну в обійми Росії, стосунки Києва з Москвою є жахливими. У той час, як Україна, ослаблена фінансовою кризою, просить Москву зменшити ціну на газ, Володимир Путін, який повертається в президентське крісло наступного місяця, піднімає ставки. Він каже, що Україна повинна або приєднатися до єдиного ринку, який Москва створює з Білоруссю та Казахстаном, або передати «Газпрому» контроль над газотранспортною системою. Для Києва обидва варіанти — надто велика жертва», — підкреслює п. Баклі.

Він наголошує, що тепер Захід дав зрозуміти, що наступним серйозним випробуванням для української влади стануть парламентські вибори в жовтні. І якщо Україна хоче продовжувати євроінтеґрацію, вони повинні бути вільними та демократичними. Раніше західні лідери припускали, що вільні вибори — неможливі, якщо лідер опозиції залишається за ґратами. Автор статті підсумовує, що жовтневі вибори можуть стати найважливішими від часу Помаранчевої революції сім років тому.

 Financial Times

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply