Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 20, 2021

Україна перемагає РФ у міжнародних судах

Автор:

|

Вересень 19, 2018

|

Рубрика:

Україна перемагає РФ у міжнародних судах

Королівський суд — справедливий

Минулий тиждень приніс Україні одразу дві приємних юридичних несподіванки. Апеляційний суд Англії відправив на новий розгляд справу «боргу Януковича» — позову про стягнення з України на користь Російської Федерації (РФ) заборгованості за євробондами на 3 млрд USD. Майже одночасно Апеляційний суд Швеції скасував рішення про тимчасове призупинення примусового стягнення з «Газпромому» на користь «Нафтогазу України» 2,6 млрд USD.

Позика під тиском Кремля
Як повідомила аґенція Bloomberg, троє суддів Апеляційного суду Англії вирішили, що Високий суд Лондона помилково не став розглядати арґументи української сторони, тож тепер ця справа у Високому суді Лондона розглядатиметься повторно, і вже не за прискореною процедурою, як відбулося першого разу, а за повною, з урахуванням політичного аспекту справи.
Нагадаємо, що в січні минулого року Високий суд Лондона почав розгляд позову РФ проти України за єврооблігаціями на 3 млрд USD, викупленим РФ у грудні 2013 року згідно з домовленістю між російським президентом Путіним і тодішнім главою України Януковичем, який під тиском Кремля погодився не підписувати угоду про асоціацію з Європейським Союзом. Тоді Путін пообіцяв Януковичу позику в розмірі 15 млрд USD, які Київ мав отримати через розміщення єврооблігацій. Спірні 3 млрд USD стали першим траншем цього кредиту. Щоб отримати ці кошти, Україна розмістила на Ірландській фондовій біржі облігації, які РФ придбала в повному обсязі.
Боргові зобов’язання за цими паперами Київ мав погасити до 20 грудня 2015-го. Однак за два дні до цього терміну українська влада запровадила мораторій на виплату боргу, який Київ вважає «хабарем» Кремля колишній українській владі за відмову від євроінтеграції, тоді як російська сторона наполягає на його безумовному погашенні. 29 березня 2017 року Високий суд Лондона вирішив розглянути справу в прискореному режимі, відхиливши основні арґументи України.
Арґументи були такими: борг є комерційним, а не державним; облігації були випущені під тиском з боку РФ; існували «особливі» умови випуску, які РФ порушила; Україна має право не погашати облігації як відповідь на аґресивні дії РФ. Міністерство фінансів України одразу заявило про намір подати апеляцію на рішення Високого суду Лондона, який зобов’язав Україну борг виплатити. І хоча тепер Апеляційний суд Англії взяв до уваги лише один арґумент із чотирьох — позичити 3 млрд USD Україну примусили під сильним тиском — повторний розгляд справи за повною процедурою відтермінує можливість стягнення боргу, який у Києві категорично не визнають. «Україна не повинна розплачуватися за хабарі, які Путін давав Януковичу за відмову від євроінтеграції. Відстоюємо свою правоту в міжнародних судах!», — так у Twitter прокоментував рішення Апеляційного суду Англії Президент України.

Приємна британська несподіванка: плюси для України
Опитані «Німецькою хвилею» експерти називають таке рішення Апеляційного суду Англії несподіваним, тим більше, що слухання апеляції попередньо було призначено аж на другу половину січня 2019-го. Тимофій Мілованов, почесний президент Київської школи економіки та професор університету Пітсбурґу зауважив: «Це ще одна перемога над Москвою в судах. Вона відкриває можливість легально задавати питання про зв’язок між зовнішньою політикою РФ та її економічним діями». Олександр Данилюк, колишній міністр фінансів України, упевнений: повторний розгляд справи «боргу Януковича» у Високому суді Лондона за повною процедурою покращує шанси України на успіх: «Це означає, що будуть детально розглянуті всі елементи нашого захисту, будуть заслухані свідки, будуть розбиратись в усіх деталях». На його думку, цей процес «виведе в публічну площину всі дії РФ».
Своєю чергою, Павло Петренко, міністр юстиції України, наголосив, що Україна тепер отримала можливість в англійських судах «доводити факти незаконної аґресії з боку РФ, втрати частини території через вторгнення, спроби шантажу з боку РФ й усі інші факти гібридної війни, яку Росія веде проти України».
Ричард Сеґал, старший аналітик міжнародної компанії Manulife Asset Management, також вважає «сильним і прагматичним» арґумент української сторони, що позика була надана Україні під примусом. «Цій думці додають ваги політичні умови, а також рішення РФ надати прихисток Януковичу, — зауважив експерт. — Утім, важко судити, наскільки ця точка зору є юридично обґрунтованою». При цьому він не виключив, що у підсумку Україна зможе перемогти у судовому процесі, хоча зауважив, що вважає російську позицію у суді сильнішою.
Дмитро Боярчук, виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень «CASE-Україна», припустив, що на руку Україні могло зіграти загострення відносин між Великою Британією та РФ через спробу отруєння нервово-паралітичною речовиною «Новачок» колишнього полковника ГРУ Сергія Скрипаля та його доньки Юлії. «Перше рішення було в стилі «якщо взяли гроші, то треба повернути». Тому не було особливих позитивних очікувань, що тепер суд встане на бік України, тобто візьме до уваги фактично політичний момент», — зауважив п. Боярчук.
Схожу точку зору висловила й інформаційна аґенція УНІАН. «У справі «боргу Януковича» — новий поворот. Україна отримала шанс залишити Кремль «з носом», натомість Кремль отримав гучний ляпас від Великої Британії. І все це — один ланцюжок зі «справою Скрипалів». Скандалом із «Новачком» РФ ще більше загнала себе в кут, де сидить вже не один рік на правах країни-ізгоя. Вона отримала гідну відсіч нестримній аґресії, нескінченній брехні й імперським амбіціям. Безкарною залишитися їй уже не вдасться. Справа «боргу Януковича» — тому свідчення», — пишуть оглядачі.

Перемога у Швеції
А буквально за день до оголошення рішення британського суду стало відомо про ще одну юридичну перемогу України. «Апеляційний суд Швеції розглянув наші арґументи і скасував своє рішення про тимчасове призупинення примусового виконання в Швеції рішення Стокгольмського арбітражу від 28 лютого ц. р. щодо спору між «Газпромом» і «Нафтогазом України», за яким російський монополіст має заплатити нам понад 2,6 млрд USD», — написав у Facebook Юрій Вітренко, комерційний директор «Нафтогазу».
Він наголосив, що «ми ще раз довели всім, що «Газпром» має невідкладно виконати рішення арбітражу». Водночас у прес-службі «Нафтогазу» зазначили, що «Газпром» може припинити процес примусового стягнення, сплативши кошти добровільно. При цьому на заборгованість російської компанії вже нараховані відсотки в сумі 104 млн USD.
Нагадаємо, що після багаторічної судової боротьби 28 лютого ц. р. «Нафтогаз» виграв суперечку з «Газпромом» у Стокгольмському арбітражі. Той зобов’язав російську компанію сплатити українській стороні компенсацію в сумі 4,63 млрд USD за недопостачання «Газпромом» погоджених обсягів газу для транзиту. Після перерахунку за результатами двох арбітражних спорів між компаніями, з урахуванням боргу української компанії перед російською, «Газпром» має сплатити українській компанії 2,6 млрд USD.
Однак 13 червня ц. р. Апеляційний суд округу Свеа у Швеції видав наказ про призупинення процедури виконання рішення Стокгольмського арбітражу за клопотанням російської компанії. Водночас цей наказ не означає скасування рішень Стокгольмського арбітражу і не дає «Газпрому» можливість вимагати від «Нафтогазу» повернення 2,1 млрд USD, уже зарахованих рішенням арбітра як компенсацію на користь української компанії.

Ігор Берчак

До теми
Валдіс Домбровскіс, віце-президент Європейської Комісії (ЄК), заявив, що нова програма макрофінансової допомоги для України, розмір якої становить 1 млрд EUR, спрямована на продовження втілення важливих реформ. Про це повідомили у Представництві ЄС в Україні з нагоди підписання меморандуму про взаєморозуміння щодо нової програми макрофінансової допомоги. «Наша спільна мета — це економічна стабільність і добробут України та її громадян, — заявив він. — Ця програма стане відповіддю на економічні проблеми і підтримає економічну стабілізацію, зростання і створення робочих місць в Україні». «Вона додасть внутрішнім і міжнародним інвесторам впевненості у майбутньому України», — зазначив віце-президент ЄК. Також він повідомив, що «незважаючи на труднощі, з якими Україна стикається, вона почала амбітні реформи, які зможуть вивільнити її величезний економічний потенціал». На його переконання, реформи в Україні вже дають перші результати, і тому їх слід продовжувати далі. У зв’язку з цим п. Домбровскіс заявив, що нова програма макрофінансової допомоги буде підтримувати ключові реформи через узгоджену програму дій, яка з нею пов’язана. «Реформи стосуються таких сфер як управління державними фінансами, управління державними підприємствами, секторальні реформи і соціальна політика», — зазначив віце-президент ЄК. Він наголосив, що головний акцент робиться на боротьбі проти корупції, де нова програма передбачає виконання умов, які не були виконані протягом попереднього співробітництва. «Виплати в рамках програм макрофінансової допомоги ЄС також залежать від паралельного виконання програми Міжнародного валютного фонду (МВФ). Тому дуже важливо позитивно завершити переговори з місією МВФ, які зараз тривають», — підкреслив п. Домбровскіс.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply