Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 7, 2020

Угорщина вимагає від НАТО відмовитися від України

Автор:

|

Травень 31, 2018

|

Рубрика:

Угорщина вимагає від НАТО відмовитися від України

Віктор Орбан так перейнявся мовою навчання школярів на Закарпатті, що готовий заблокувати співпрацю України та НАТО

Прогнози щодо активізації проросійської політики Віктора Орбана, котрий учетверте поспіль був обраний прем’єр-міністром Угорщини, на жаль, справдилися. Вже на першому інавгураційному засіданні оновленого уряду був схвалений документ під назвою «Меморандум: Ініціатива створення нової політики НАТО щодо України». Це стало повною несподіванкою навіть для угорських політологів, адже, зазвичай, на подібних суто церемонійних заходах ніколи не ухвалюються якісь важливі рішення, тим більше такі, що стосуються зовнішньої політики. Хоча багато простих угорців навіть не чули про новий український закон «Про освіту», уряд п. Орбана показово надав йому найвищий пріоритет.

«Реформування України провалилося»
У документі стверджується, що «реформування України попри безпрецедентний рівень політичної підтримки та фінансової допомоги, провалилося». Угорщина намагається переконати союзників, що Україна… становить небезпеку для Альянсу. «Держава, що вже є крихкою, стає все більш вразливою до зовнішнього та внутрішнього впливу. Дійшло до того, що Україна вже несе безпековий виклик своїм сусідам, в т. ч. Угорщині», — йдеться в документі.
Будапешт у своєму Меморандумі представляє Україну як failed state, державу, що не відбулася. «Українська держава ослабла до тієї міри, що тепер вона не здатна виконувати свої базові зобов’язання, в т. ч. забезпечувати верховенство права та здійснювати ефективне економічне, соціальне та політичне управління», — йдеться у документі.
Звісно ж, із такими державами Альянс не мав би, на думку Угорщини, продовжувати взаємодію на звичному рівні. На цій підставі Будапешт пропонує кардинально переглянути підтримку, яку НАТО надає Україні: «Щоб зберегти стабільність у реґіоні на східному кордоні Альянсу, НАТО має адаптувати свою політику щодо України до цих нових обставин».

Мовне питання
При цьому Угорщина готова відмовиться від всіх своїх звинувачень, якщо Україна не буде застосовувати мовну норму прийнятого торік закону «Про освіту» для національних меншин країн-членів НАТО (зокрема — угорської меншини на Закарпатті). Як писав «Міст», згідно з новим законодавством, у закладах дошкільного та початкового рівнів (1-4 класи) викладання рідною мовою національних меншин зберігається, водночас наголос робитиметься на оволодінні українською. Проте у школі базового рівня (5-9 класи) навчання здійснюватиметься винятково українською, щоб діти були готові отримувати вищу освіту в українських університетах і могли вільно спілкуватися державною мовою.
Кілька країн висловили з цього приводу претензії, зокрема, Польща, Болгарія та Греція, представники чиїх нацменшин компактно мешкають в Україні. Але справжня істерика здійнялася саме в Будапешті, який звинуватив Київ, ні багато, ні мало: не просто в звуженні прав нацменшин, а в «наступі на їхню ідентичність, культуру та спробах примусової українізації й асиміляції».
Однак Венеційська комісія не побачила нічого протиправного в цій статті українського закону, рекомендувавши лише забезпечити довший перехідний період впровадження нововведень, на що Київ одразу ж погодився. І конфлікт, здавалося, мав би вичерпатися. Однак Петер Сійярто, міністр закордонних справ Угорщини, пообіцяв на офіційному рівні блокувати будь-які важливі для України зустрічі на рівні ЄС і НАТО.
Так і вийшло. Вето Угорщини стало причиною скасування засідання комісії Україна — НАТО та візиту міністра оборони Степана Полторака на міністерське засідання НАТО. Більше того, в Будапешті навіть обіцяють заблокувати участь Петра Порошенка у саміті НАТО, що відбудеться в Брюсселі в липні ц. р.
Минулого тижня п. Сійярто зустрівся з Вессом Мітчеллом, помічником державного секретаря США. Як гадаєте, яка тема стала головною у перемовинах? Звісно ж, ст. 7 українського закону «Про освіту»! «Угорщина високо цінує допомогу США у вирішенні конфлікту з Україною, пов’язаного з ухваленням законів, що порушують права меншин», — заявив угорський міністр після зустрічі. Характерно, що його американський колега якихось заяв не робив.

Доказів впливу Кремля наразі немає
Чи є в цій історії російський слід? Цілком можливо, хоча зрозуміло, що жодних коментарів з цього приводу немає. Інтереси Путіна й Орбана дивним чином збігаються. Один мріє про відновлення СРСР (чи, принаймні, про перетворення його колишніх республік на свою виняткову сферу впливу). Інший носиться з ідеєю «Великої Угорщини». «Мова йде не про втрачені після двох світових воєн території, а про символічну велич, що перевищує політичне значення цієї невеликої країни», — пише Newsweek Polska.
Віктор Орбан віртуозно грає на національних почуттях угорців, котрі ось уже майже сто років почуваються жертвами всіх навколо: західних держав, Гітлера, СРСР, а ліберальних еліт останнім часом і ЄС. Прийшовши до влади 2010 року, угорський прем’єр проводив цілеспрямовану політику «несхожості» Угорщини на решту європейських держав, вимагав для Будапешту особливих преференцій і запекло критикував усю систему Євросоюзу, яка, на його думку, утискає суверенні права своїх членів.
Зрозуміло, що п. Орбан став справжньою знахідкою для загнаного в глухий геополітичний кут Путіна. Саме Угорщина Віктора Орбана стала першою країною ЄС, яку російський президент відвідав після анексії Криму (на початку 2015 року).
Але однозначно стверджувати, що угорський Меморандум допомагали писати в Кремлі, не можна. Хоча атака Будапешту на Київ геополітично дуже вигідна Москві.

НАТО — на боці України
У Брюсселі, на відміну від уряду Орбана, прогрес українських реформ бачать. Причому саме в тих сферах, які Будапешт у своєму Меморандумі поставив під сумнів. «Останніми роками Україна здійснила суттєві реформи в секторі безпеки й оборони, а також у таких сферах, як охорона здоров’я, освіта та добробут населення. Важливо, щоб Україна продовжувала просуватися шляхом реформ», — наголосили в Альянсі.
Також не варто забувати, що Віктор Орбан й раніше не мав підтримки з цього питання. Більше того — інші члени НАТО неодноразово висловлювали обурення тим, що Будапешт використовує майданчик Альянсу, щоб шантажувати країну-партнера. «НАТО надає Україні потужну політичну та практичну підтримку та не має планів щодо зміни цієї ситуації», — йдеться у коментарі, наданому представником Альянсу у відповідь на запит редакції «Європейської правди».
Про те, що Угорщина не має блокувати співпрацю України та НАТО й повинна інакше вирішувати свої проблеми з Києвом, йшлося на засідання Парламентської асамблеї (ПА) НАТО у Варшаві, що відбулося 26 травня ц. р. «Одна з країн Вишеградської групи намагається використовувати НАТО як інструмент для блокування зустрічі НАТО — Україна. Це неприпустимо, і тому прошу наших угорських колег, аби вони сприяли тому, щоб угорський уряд не використовував НАТО як інструмент розв’язування проблем між Україною й Угорщиною», — заявила делегат від Литви.
А делегат від Канади зазначив, що він відвідував школи нацменшин в Україні й там поважають право на використання рідних мов. Він наголосив, що не має нічого дивного в тому, що переглядається внутрішнє законодавство з метою пропагування рідної мови, адже це робиться в усіх країнах. «Блокування однією країною процесу євроатлантичної інтеграції України для нас виглядає дуже проблематично і дивно з політичної точки зору», — констатував делегат ПА НАТО від Канади. Зрештою, підсумкова декларація засідання ПА НАТО однозначна: «підтримати надії України та Грузії на вступ до Альянсу».
Тож перспективи не такі вже й сумні. Хоча, з іншого боку, так виглядає, що затяті угорці не мають наміру поступатися своїми претензіями. Треба думати, що протистояння Будапешта та Києва триватиме й надалі.

Ігор Берчак

P. S. Коли верстався номер, Петер Сіярто заявив, що Угорщина запропонувала Україні створити міжурядову робочу групу, яка контролюватиме виконання висновку Венеційської комісії стосовно закону України «Про освіту». «Наша мета — дати нам можливість повернутися до нашої політики, яка була побудована у випадку України на підтримці європейських й євроатлантичних інтеграційних процесів наших сусідів”, – заявив він. За словами політика, Угорщина не зацікавлена в суперечці і хоче знайти остаточне рішення в цій ситуації. «У групу повинні входити керівники міністерств, відповідальні за іноземні справи й освіту, а також представники угорської меншини в Україні», — зазначив він.

До теми
Канадські консерватори під проводом Ендрю Шира виступають за те, щоб федеральний уряд надав Україні військове обладнання на суму 9,5 млн USD, яке спочатку призначалося для курдських сил, аби допомогти їм у боротьбі проти ісламських бойовиків у Іраку, повідомляє «Голос Америки». Нагадаємо, що уряд Канади під головуванням Джастіна Трюдо 15 місяців тому оголосив, що надасть курдам зброю, зокрема автомати, легкі міномети, та протитанкові ракети. Однак сталися затримки з отриманням дозволів від уряду Іраку, а також зі запевненнями, що зброю буде відповідно захищено і вона не опиниться в руках воєнізованих груп, яких звинувачують у скоєнні воєнних злочинів в Іраку. Зараз зброя залишається в сховищах Збройних сил Канади в Монреалі. Тепер консерватори вказують, що цю зброю варто надіслати Україні. «Вони дозволяють цій зброї перебувати у сховищах, збирати пил, а тим часом насильство в Україні загострюється», — заявив Джеймс Безан, депутат парламенту Канади від Консервативної партії. Нагадаємо, що уряд України вже звертався до Канади з проханням про надання оборонної зброї, але уряд п. Трюдо не взяв на себе таких зобов’язань, хоча і дозволив експорт канадської зброї до України півроку тому.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply