Новини для українців всього свту

Wednesday, Aug. 5, 2020

У Перемишлі — антиукраїнська істерія

Автор:

|

Липень 07, 2016

|

Рубрика:

У Перемишлі — антиукраїнська істерія
Гурт Ot Vinta

Гурт Ot Vinta

Гібридна війна Путіна зі східного кордону України непомітно вже перебралася на східний кордон Республіки Польща (РП). Адже головний принцип кожного тирана — розділяй і владарюй. Розбурхування антиукраїнських настроїв у польському середовищі почало давати свої плоди.

На «прохання» футбольних фанатів
Відтак у Перемишлі скасували запланований на 2 липня щорічний український мистецький захід під назвою «Ніч на Івана Купала» у зв’язку з погрозами з боку місцевих націоналістів. Тому музиканти з українського гурту Ot Vinta не змогли перетнути українсько-польський кордон, бо їм заборонили в’їзд на територію сусідньої держави.
Марія Туцька, голова перемишльського відділення Об’єднання українців у Польщі (ОУП), звернулася за поясненнями до Роберта Хоми, президента цього міста. Активістка пише, що причинами скасування заходу є залякування української національної меншини в Перемишлі з боку шовіністичних груп і так званого середовища уболівальників, відсутність належної реакції на це з боку відповідних служб.
Нагадаємо, що до мера Перемишля звернулися фанати місцевої футбольної команди Polonia, котрі закликали скасувати концерт у зв’язку з тим, що в ньому братиме участь українська група Ot Vinta. Вони звинуватили цей гурт, зокрема її соліста Юрія Журавля, у пропагуванні культу Степана Бандери і ОУН-УПА. Про це нібито мали свідчити фотографії групи під пам’ятником Бандері.
Реагуючи на це, п. Хома звернувся до відділу ОУП у Перемишлі з проханням скасувати концерт Ot Vinta. Він висловив побоювання, що навіть значна кількість правоохоронців «не зможе вгамувати емоції». Згодом у ще одному листі він написав, що організатори самі нестимуть відповідальність за можливі проблеми з безпекою, що можуть виникнути під час цього концерту.

Обурення офіційних осіб
Реакція з боку офіційних осіб не забарилася. Посольство України в РП розповсюдило офіційну заяву щодо ситуації з колективом Ot Vinta. «Ми поважаємо суверенне рішення польської сторони, яка, мабуть, вбачала для цього достатні підстави. Але відверто шкода, що український гурт став заручником емоційної істерії та нічим необґрунтованих фобій певних середовищ у дружній нам Польщі. Сподіваємося, що в майбутньому цього не повториться. Хочемо наголосити: мистецтво, яке б різноманітне не було, має єднати, а не роз’єднувати», — йдеться у звернені дипломатичного представництва.
«Україна розвиває добрі відносини з Польщею на всіх рівнях, які мають стратегічні перспективи не лише у двосторонньому, але й європейському й євроатлантичному вимірах. І такими вони залишаться на благо наших дружніх народів. Ми маємо бути разом, аби залишатися по-справжньому сильними та незалежними в об’єднаній Європі», — підсумовують українські дипломати.
Відреагував на цю ситуацію й Євген Нищук, міністр культури України. Він назвав її «особистою образою». «Ті негативні тенденції з польського боку, з якими ми стикаємося, надто у останній час, викликають у мене велике занепокоєння. Ми переконані в адекватності, патріотизмі та правоті наших друзів-музикантів, саме тому вже найближчими днями проведу зустріч із послом РП, аби зрозуміти причини того, що сталося. Паралельно спілкуватимемося з Міністерством закордонних справ (МЗС) щодо ноти або адекватної відповіді з їхнього боку. Так чи інакше, ми будемо реагувати на кожен утиск, або ж безпричинні приниження наших артистів!», — наголосив міністр.

Як бути з іншими гуртами?
У Польщі часто відбуваються концерти українських гуртів, є навіть українські колективи, створені громадянами РП, зокрема гурт «Еней», який також проявляє патріотизм на своїй концертах. Чи варто й їм турбуватися за власну безпеку?
Ба більше. Є навіть спільні українсько-польські гурти, такі як Karbido, у якому зокрема задіяний український письменник Юрій Андрухович. Музиканти цього колективу висловили офіційну незгоду з діями польських прикордонників, котрі не пустили для виступу у РП музикантів Ot Vinta. Звернення було адресоване польському прикордонному відомству, представникам польської служби безпеки та польської влади.
«Ми рішуче протестуємо проти не пропуску українського гурту Ot Vinta в РП через припущення, що команда могла б скласти загрозу громадському порядку та безпеці в Польщі. На наше переконання, загрозою громадськості загрозою є щораз більша активність середовищ, які своєю діяльністю сприяють шовінізму та ненависті до інших народів», — сказано у зверненні.
«Як давні учасники польсько-українського культурного діалогу та мистецької співпраці, ми висловлюємо свою стурбованість тим, що наші досягнення та досягнення інших активних учасників цієї співпраці руйнується актами безрозсудного та тупого націоналізму, ефектом якого може бути лише сліпа ненависть», — заявили в Karbido.
Учасики гурту висловили переконання, що всі суперечливі питання можна узгодити шляхом діалогу, а «піддавання на крикливі псевдоаргументи суперечить державним інтересам РП і нищить дотеперішні досягнення в цій галузі».

Дійшло й до фізичних сутичок
Варто зазначити, що побоювання безладів Роберта Хоми мають під собою ґрунт. Так, українці Перемишля повідомляють про антиукраїнську істерію в місті та напади на українців. Про це розповів історик Павло Подобєд. «Щойно мені телефонував приятель із Польщі. Це — українець, котрий народився на Закерзонні, понад 30 років прожив на північних землях (куди був депортований за національною ознакою). Згодом він переїхав до Перемишля — на землю батьків. Тепер належить до чисельної української громади міста. Стосунки українців із поляками завжди були непростими у Перемишлі. Однак те, що відбувається впродовж останніх місяців, перетнуло всі межі допустимого», — цитує історик скарги чоловіка. Той просить розповісти про ксенофобію, яка шириться у Перемишлі. Історик подає розповідь товариша.
«Всім відомо, що за останніх кілька місяців у РП відбулася ціла низка актів вандалізму, спрямованих проти українських військових могил, серед них і акти вандалізму у Перемишлі. Прийнято говорити, що ці українофобські акції — то «рука Москви». Так спокійніше думати, не хочеться загострювати і без того непрості взаємини з поляками. Однак ситуація докорінно змінилася після нападу на традиційну ходу до Українського військового цвинтаря на Пикуличах. Це сталося 24 червня. Рукоприкладством не обмежилося. Міська влада та костел ширять «волинську істерію». Стало модним все українське називати «бандерівським» і «людобуйським». З українців ліплять образ різунів і вбивць. Також невідомі пошкодили три автівки місцевих українців, на яких була розміщена українська символіка. До містян українського походження надходять телефонні погрози, вперше за тривалий час на українську мову реагують образливими вигуками, і це — на вулиці серед білого дня. Український народний дім у Перемишлі та місцевий осередок ОУП звертаються до МЗС України, повідомляючи про акти ненависті та ксенофобії. Проте ніхто не поспішає реагувати, адже зіпсувати міждержавні стосунки з важливим партнером нікому не хочеться. Всі ми розуміємо, кому вигідні ці міжнаціональні конфлікти, але українцям Перемишля від цього не стає легше. Вони просять про моральну підтримку. Бодай про заклик до польського суспільства припинити ксенофобські випади та погрози на адресу українців».
Нагадаємо, що аґресивно налаштовані націоналісти, футбольні хулігани, а також представники організації «Загальнопольська молодь» напали на традиційну щорічну українську ходу православних і греко-католиків до військового цвинтаря в Пикуличах поблизу Перемишля, де поховані воїни українських визвольних змагань.
Зокрема, нападники роздерли вишиванку 60-річного чоловіка, кинули на землю одну з церковних хоругв. Петро Тима, голова ОУП, поклав відповідальність за цей інцидент на поліцію, чиї непрофесійні дії призвели до побиття учасників процесії.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply