Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 21, 2020

У Білорусі почалися масові акції протесту проти «податку на дармоїдів»

Автор:

|

Лютий 23, 2017

|

Рубрика:

У Білорусі почалися масові акції протесту проти «податку на дармоїдів»

«Дармоїдів» у Білорусі виявилося напрочуд багато

Залишився без роботи — заплати державі еквівалент у національній валюті близько 250 USD. Приблизно таким є зміст указу Олександра Лукашенка, президента Білорусі, підписаного ще в квітні 2015-го, але який набув чинності лише цього року. Його наслідки вилізли щойно, але тепер «білоруський бацька» отримав несподівану реакцію.
Згідно з Указом, усі працездатні жителі республіки, котрі не працюють хоча б 183 календарних днів на рік, зобов’язані сплатити до державного бюджету «податок на дармоїдів». Для порушників передбачено покарання у вигляді адміністративного арешту з обов’язковим залученням до виконання «суспільно-корисних робіт». Вочевидь, підмітатимуть вулиці, або копатимуть якісь канави.
«Дармоїдів», на подив білоруського президента, виявилося напрочуд багато. В Мінську, Гомелі, Могильові, Бресті та Вітебську на демонстрації протесту вийшли по кілька тисяч людей. Такої кількості протестувальників вулиці білоруських міст не бачили з 2010 року, коли демонстрації проти порушень на президентських виборах жорстко придушила поліція.
Тепер про політику не йдеться. На вулиці вийшли пересічні білоруси з плакатами: «Я не дармоїд!». Зрозуміло, що бюджет будь-якої держави не є безрозмірним. Однак, у випадку Білорусі існують важливі нюанси. По-перше, невідомо звідкіля 3,6 млн рублів мають заплатити люди, котрі офіційно не мають прибутків. Другий момент — ті самі гроші звідкілясь мають знайти матір/батько, котрі виховують дитину у віці до семи років, дитину-інваліда віком до 18 років, а також трьох і більше неповнолітніх дітей. Згідно з «дармоїдським» указом, усі вони вважаються такими, «котрі беруть участь у фінансуванні державних витрат». Загалом «дармоїдів» у Білорусі виявилося близько 450 тис. осіб (населення країни — 10 млн). Найцікавіше, що дія декрету поширюється не лише на громадян Білорусі, а й на іноземців, котрі постійно проживають на території республіки, і навіть на осіб без громадянства.
Ця ідея довго озвучувалася п. Лукашенком, але втіленню його планів у життя перешкоджала відсутність у законодавстві республіки відповідних норм. Але хто шукає — той знаходить: якісь розумники підказали президенту, що в конституції Республіки Білорусь існує стаття 56, яка зобов’язує громадян «брати участь у фінансуванні державних витрат шляхом сплати державних податків, зборів та інших платежів».
Популярне пояснення дав Михайло Мясникович, колишній прем’єр-міністр країни: «Іноді чоловік добре заробляє і може дозволити, щоб його дружина не працювала. Але в поліклініку йдуть удвох. І платником податків виступає одна людина». Потрібно нагадати, що медична допомога в Білорусі (за поодинокими винятками, наприклад, пластична хірургія чи стоматологічне протезування для людей, котрі не досягли пенсійного віку) направду є безкоштовною. За спробу лікарів вимагати за свої послуги гроші передбачене карне переслідування.
Усе це дуже нагадує часи СРСР, коли існувала «універсальна» стаття карного кодексу, згідно з якою людину могли засудити до в’язниці за те, що вона ніде не була офіційно оформлена на роботу. Зокрема, 1964-го за «дармоїдство» до п’яти років був засуджений поет Йосип Бродський, майбутній лауреат Нобелівської премії.
Так виглядає, що запроваджуючи цей закон у квітні 2015 року, Олександр Лукашенко розраховував зовсім на інші результати — тоді йому хотілося наповнити бюджет та активізувати дрібних підприємців. Мовляв, навіщо віддавати 250 USD щороку просто так — починайте займатися бізнесом.
Але не так сталося, як гадалося. На думку Володимира Жарихіна, заступника директора Інституту країн Співдружності Незалежних Держав (СНД), із самого початку ідея «податку на дармоїдів» була хибною: «Скільки б там не розповідали про те, що Білорусь — уламок СРСР і що в ній зберігається радянська система, це не так. У Білорусі є капіталізм. Так, він, безумовно, специфічний. Країна — як корпорація. Там немає олігархів, він там один, і його ім’я ми знаємо».
Експерт вважає величезною помилкою введення додаткових поборів для людей, котрі в умовах вільного ринку і вільного найму не знайшли собі робоче місце. Цим соціальним групам необхідно давати допомогу з безробіття, але замість цього вони зіштовхуються з податковим тиском.
І ось тепер найцікавіше — майже через два роки після підписання указу президент Білорусі отримав абсолютно несподіваний для себе ефект: масові акції протесту «дармоїдів». Наразі протестувальники в більшості білоруських міст висувають суто економічна гасла (найголовніше — скасування податку). Місцеві правоохоронці їх також не чіпають. Однак, треба думати, п. Лукашенко навряд чи зауважив, що одним із лідерів «дармоїдського» мітинґу в столиці Мінську був його колишній суперник на виборах Микола Статкевич.
«Бацька» розгубився — ніби й сам наказав, а тепер на тлі впертих чуток про плани президента Росії змінити білоруське керівництво отримав масові акції протесту. Тепер у білоруського лідера є два варіанти: нацькувати на «дармоїдів» силовиків і влаштувати такий собі «Майдан», другий — скасувати скандальний указ. Але, як кажуть наближені до «бацьки» люди, він нізащо не погодиться скасувати своє рішення через «якісь там мітинґи». Що не кажіть, але 20 років при владі даються взнаки.

Ігор Берчак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply