Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 20, 2021

Розслідування про таємні в’язниці ЦРУ

Автор:

|

Липень 19, 2012

|

Рубрика:

Розслідування про таємні в’язниці ЦРУ

Комітет Європарламенту (ЄП) із громадянських свобод схвалив доповідь, яка закликає судову владу Румунії, Литви та Польщі провести або поновити розслідування з метою встановлення того, чи перебували на території цих країн таємні в’язниці ЦРУ.

У вересні ц. р. доповідь буде винесено на схвалення ЄП. У документі, зокрема, міститься заклик до судової влади Румунії провести незалежне розслідування, а до судової влади Литви — відновити слідство справи про можливе розміщення в минулому на литовській території американських секретних в’язниць. Комісія рекомендує урядам цих країн узяти до уваги нові свідчення того, що між двома країнами здійснювали перельоти «літаючі в’язниці» США. Парламентарії звернулися також до керівництва Фінляндії, Данії, Португалії, Італії, Великої Британії, Німеччини, Іспанії, Ірландії, Греції, Кіпру, Румунії та Польщі з проханням надати вичерпну інформацію про можливе приховане переправлення ЦРУ через ці країни підозрюваних у терористичній діяльності.

ЄП 2009 року схвалив резолюцію, у якій ішлося про те, що країни Європейського Союзу (ЄС) несуть частину «політичної, моральної та правової відповідальності за транспортування й утримання в’язнів у Гвантанамо й секретних місцях тримання». У декларації зазначалося, що уряди окремих держав ЄС «були залучені чи співпрацювали активно або пасивно з владою США», зокрема, видаючи дозволи на проліт «літаючих в’язниць» ЦРУ.

Скандал, пов’язаний із таємними польотами ЦРУ через європейські країни, вибухнув 2005-го. Того ж року було оприлюднено документи, що свідчать про існування в Східній Європі секретних в’язниць ЦРУ. Спеціальна комісія Парламентської асамблеї Ради Європи з’ясувала, що США переправляли в’язнів через Іспанію, Туреччину, Німеччину, Кіпр, Велику Британію, Португалію, Польщу, Ірландію та Грецію.

ЄП, зі свого боку, також заснував спецкомісію з розслідування, якій не вдалося знайти прямих доказів існування секретних в’язниць ЦРУ в Європі. У листопаді 2006 року Єврокомісія заявила, що, якщо повідомлення мас-медіа про наявність таких в’язниць підтвердяться, це матиме серйозні наслідки для країн ЄС, причетних до порушення прав людини, аж до тимчасового позбавлення їх права голосу при ухваленні рішень на рівні інститутів ЄС. Того ж року президент США Джордж Буш визнав, що ЦРУ утримувало за кордоном підозрюваних у тероризмі, проте він відмовився повідомити, у яких країнах це практикувалося.

 Зоряна Павлюк

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply