Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 21, 2020

Протести охопили Туреччину

Автор:

|

Червень 06, 2013

|

Рубрика:

Протести охопили Туреччину

Акції протесту в Туреччині набули ще ширшого розмаху. Уранці 2 червня близько 5 тис. демонстрантів зібралося біля будівлі канцелярії голови уряду Туреччини в Стамбулі. Протестувальники спробували закидати резиденцію камінням, поліція у відповідь застосувала сльозогінний газ, водомети й перцевий аерозоль. У сутичках було поранено сімох поліцейських. Демонстранти також атакували автомобілі турецьких телеканалів на знак протесту проти слабкого висвітлення останніх подій у мас-медіа. В Анкарі кілька сотень маніфестантів палило багаття в окрузі Туна.

Сутички між турецькою поліцією та демонстрантами сталися в Анкарі та Стамбулі на другий день протестів, спровокованих планами побудувати торговий центр на місці парку в центрі Стамбула. Тисячі демонстрантів прийшли на площу Таксим поблизу парку Гезі, після того як поліція звільнила її від загороджень. Заворушення перемістилися в престижний район Бесіктас, де правоохоронці застосували проти протестувальників сльозогінний газ і водомети.
Загалом за два дні пройшло 90 акцій протесту в Туреччині, у тому числі в таких містах, як Анталья, Ізмір і Конья. Як повідомив Муаммер Галер, міністр внутрішніх справ, по всій країні було затримано 939 осіб. Десятки людей отримали поранення. Ці акції протесту стали в Туреччині найбільшими за багато років.
Реджеп Тайїп Ердоган, прем’єр-міністр країни, визнав «помилки» в силових методах поліції, але заявив, що заворушення в Стамбулі повинні припинитися, оскільки площа Таксим «не може бути територією, де лютують екстремісти».
Противники плану п. Ердогана заявляють, що парк Гезі – одне з небагатьох зелених місць у центрі Стамбула. Прем’єр-міністр же заявляє, що реконструкція площі проводиться з метою розвантаження руху автомобілів і транспорту й він не має наміру відмовлятися від цього наміру.
А почалося все з мирної чотириденної акції, учасники якої висловлювали незгоду з планами реконструкції цієї частини площі Таксим. Однак 31 травня виникли сутички, коли поліція спробувала розігнати протестувальників за допомогою сльозогінного газу та водометів. Більш ніж сотня людей отримала поранення, понад 60 осіб було затримано поліцією. Те, що розпочиналося як акція екологів місцевого значення, швидко вилилося в невдоволення всією політикою турецького прем’єра та владної Партії справедливості й розвитку, зокрема очікуваною «ісламізацією» Туреччини.
1 червня прем’єр Ердоган виступив із різкою промовою, заявивши, що роботи з реконструкції парку в Стамбулі, де досі збереглися військові бараки часів Османської імперії, триватимуть. Говорячи про побоювання протестувальників через плани будівництва торгового центру, Реджеп Тайїп Ердоган зазначив, що той «може бути побудований на першому поверсі міського музею», але це ще не вирішено остаточно.
Імовірно, намагаючись знизити градус невдоволення, поліція залишила площу Таксим, давши тисячам громадян змогу зібратися для демонстрації. Політолог Корай Джаліскан, один із протестувальників, заявив, що люди відчули себе «переможцями». «Це вперше в політичній історії Туреччини, коли мільйон людей вийшов на площу Таксим, аби заявити про своє право на громадський парк», — сказав він. Орал Гоктас, інший протестувальник, зауважив, що демонстрації тепер ведуться «проти уряду, проти того, що Ердоган ухвалює рішення, як король».
Під час розгону турецької поліцією антиурядових заворушень у Стамбулі 2 червня загинуло двоє людей, один із них помер від серцевого нападу, даних про другого наразі немає. Крім того більш ніж тисячу осіб було поранено.
Правозахисна організація Amnesty International засудила дії правоохоронців. «Влада Туреччини має заборонити поліції будь-яке надмірне застосування сили та негайно розпочати розслідування таких випадків», — заявив Джон Далгусейн, директор європейської та центральноазіатської програми організації.

До слова
Турецькі військовослужбовці відкрили вогонь у бік Сирії, після того як один із їхніх автомобілів обстріляли невідомі озброєні люди. Із боку Сирії стріляли від трьох до п’яти осіб, вони обстріляли бронемашину, що патрулює турецько-сирійський кордон у провінції Хатай. Нікого з турецькі військовослужбовців не було поранено. Про результати обстрілу не повідомляється. Тим часом, влада Туреччини оголосила про затримання в південній провінції Адана 12 осіб, які, ймовірно, є членами сирійського радикального ісламістського угруповання «Фронт аль-Нусра», що виступає проти урядової армії Сирії та президента Башара Асада. При обшуку в них було вилучено запас нервово-паралітичного газу, а також зброю.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply