Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Sunday, Apr. 21, 2019

Проросійського президента Молдови визнали тимчасово недієздатним

Автор:

|

Листопад 02, 2017

|

Рубрика:

Проросійського президента Молдови визнали тимчасово недієздатним

Ігор Додон був єдиним іноземним президентом, котрий відвідав цьогорічний парад у Москві 9 травня

З моменту обрання в листопаді 2016-го на посаду президента країни Ігор Додон мало зі штанів не вискакував, намагаючись догодити своєму «любому другу» Путіну. На всіх кутках він наголошував на дружбі з Москвою та прямим текстом висловлював ненависть до Європейського Союзу (ЄС) та НАТО. Ігор Додон відмовився від кредиту ЄС в розмірі 100 млн EUR, заявив про бажання розірвати угоду про асоціацію з ЄС і категорично заперечив ймовірність вступу країни в НАТО. Він був єдиним іноземним президентом, котрий цього року відвідав військовий парад у Москві на 9 травня.
Однак чоловік чомусь забув, що Молдова — парламентська республіка, де президентські повноваження вельми обмежені (саме депутати призначають прем’єра та затверджують усіх міністрів, крім очільників силових відомств). Натомість більшість депутатів (зрештою, як і більшість населення країни) налаштовані прозахідно і вважають РФ ворогом, оскільки саме за підтримки Москви була створена на початку 1990-х та існує досі самопроголошена Придністровська молдовська республіка (ПМР).
Одним із перших указів п. Додона на посаді президента стала відставка Анатоля Шалара, міністра оборони країни, відомого прихильник уніонізму (об’єднання Молдови з Румунією), котрого глава держави звинуватив у «заграванні з НАТО». У відповідь парламент висунув іншу кандидатуру на главу оборонного відомства — не меншого уніоніста Еуджена Стурзу. Президент став дибки і двічі цю кандидатуру відхилив (хоча, згідно зі законом, у разі повторного подання парламентом мусів підписати відповідний указ).
Тож парламент звернулися до Конституційного суду країни, який визнав, що Ігор Додон «перебуває в стані тимчасової нездатності виконувати свої обов’язки» та дозволив делегувати його повноваження голові парламенту. Спікер Андріану Канду довго не бабрався і підписав указ про призначення Еуджена Стурзу міністром оборони. Новий глава відомства відразу прийняв присягу та назвав своїм пріоритетом модернізацію Збройних сил (ЗС). Окрилені такою перемогою противники президента всерйоз задумалися над можливістю імпічменту.
Конфліктом з приводу призначення міністра оборони протистояння парламенту та президента не обмежується. У вересні Ігор Додон офіційно заборонив молдовським військовослужбовцям брати участь у навчаннях під егідою НАТО на Яворівському полігоні у Львівській області. Заборона не подіяла — нехай і дуже обмежений (в складі було лише 57 солдатів і офіцерів) молдовський контингент таки прибув на Львівщину. Президент Додон пообіцяв покарати командування ЗС, але досі жодних повідомлень про якісь репресії не надходило.
Крім цього, депутати та президент ніяк не здатні порозумітися з приводу виведення російських військових із ПМР, яка фактично є окупованою молдовською територією. Парламент прийняв заяву про вивід росіян, але президент, без підпису якого документ не має законної сили, заблокував рішення, оскільки, за його словами, «це погіршить відносини з Росією».
Обурення парламенту викликала також пропозиція глави держави федералізувати Молдову. «Давайте не будемо дивитися на назву. Треба дати представникам Придністров’я місця в молдовському парламенті», — заявив п. Додон. За його словами, вирішити придністровський конфлікт можна, надавши реґіону особливого статусу та змінивши конституцію країни. Тобто, йдеться про той самий «хитрий план» Путіна щодо Донбасу: мовляв, дайте особливий статус, щоб потім цей реґіон мав законну можливість блокувати будь-які прозахідні ініціативи, наприклад, вступ до ЄС чи НАТО.
Цікаво, що навіть Вадим Красносельський, глава невизнаної ПМР, заявив, що не підтримує ініціативи Ігоря Додона, наголосивши, що Тирасполь не цікавить план федералізації Молдови, оскільки Придністров’я хоче незалежності, а потім об’єднання з РФ.
Для Ігоря Додона останні події стали не лише політичною поразкою, але і особистим приниженням. Він закликав своїх прихильників до масових акцій протесту з метою розпуску парламенту та проведення дочасних виборів. Однак експерти сумніваються в його здатності мобілізувати людей, адже проросійська політика президента дуже багатьом не до шмиги. Тим часом Ліберальна партія Молдови вже ініціювала збір підписів за імпічмент президента. Тож незабаром в Путіна може стати на одного приятеля менше.

Ігор Берчак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...