Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 24, 2020

Президент Франції намагається «реанімувати» роботу «нормандського формату»

Автор:

|

Червень 01, 2017

|

Рубрика:

Президент Франції намагається «реанімувати» роботу «нормандського формату»

Президент Російської Федерації (РФ) виглядав у Версалі розчарованим.

Заблокував? Розблоковуй!
Еммануель Макрон, новобраний президент Франції, 29 травня прийняв у Версалі свого російського колегу за посадою Путіна. За офіційною версією — з нагоди 300-річчя візиту царя Петра I до Франції, а відтак, встановлення тоді відносин між їхніми державами.
Але оскільки 27 травня п. Макрон заявив, що хоче провести саміт у «нормандському форматі» (його назвали так після того, як президенти України, Франції та РФ і канцлер Німеччини провели перемовини щодо вирішення збройного конфлікту на сході України в містечку Бенувіль у Нормандії), то, радше, погодився прийняти Путіна, щоб, фактично, зрушити віз із «мертвої точки». Адже, як констатувала 4 травня Ірина Геращенко, перший заступник голови Верховної Ради та представник України в гуманітарній підгрупі «Тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання ситуації на сході України» в Мінську, саме Путін заблокував «нормандський формат».
«Німеччина входить у період виборів, що відбудуться у вересні. У Франції в найближчі місяці тільки формуватиметься новий кабінет новообраного президента й їм буде не до зовнішньої політики, принаймні, не до Донбасу. В США так само ще тільки формуються структури, які відповідають за певні напрямки зовнішньої політики. Путін все це використовує, тому «нормандський формат», фактично, поставлений на певну паузу, й це напряму впливає на мінський формат, похідний від нормандського. Схоже, питання, які ми так важко намагаємося вирішувати в Мінську (Білорусь) і які є заблокованими, поки що залишаться в тому ж стані», — нагадала вона.
А військовий експерт Олег Жданов пояснив: «Проведення зустрічі в нормандському форматі дуже вигідне Еммануелю Макрону. Він новообраний президент. І якщо зараз же почне вирішувати такі глобальні проблеми, як криза на сході України, отже, він політик світового рівня. Тобто йому треба самоствердитися, показати себе з кращого боку в очах тих же французів. В Анґели Меркель ситуація протилежна — у неї скоро вибори. І грати в лотерею вона собі дозволити не може. Їй потрібно або бути впевненою в ефективності зустрічі в нормандському форматі, або відтягувати її проведення аж до закінчення виборів».
Олександр Потєхін, експерт із питань міжнародних відносин, також вважає, що «Макрону зараз треба довести свій динамізм і те, що він не «слабкіший» або рівний з п. Меркель у європейських справах». «Від відомої позиції Європейського Союзу, найкращим чином висловленої Дональдом Туском, відійти він навряд чи зможе», — впевнений аналітик.

«Впросився до Парижа»
А Збіґнєв Стефанік, оглядач часопису Gazeta Polska, наголосив, що «Путін впросився до Парижа», бо «у взаєминах із Парижем Кремль намагається вийти з глухого кута». За словами журналіста, «фактично, Путіна до Франції ніхто не запрошував, але оскільки Франція — культурна країна, то його приймуть», хоча «взаємини між Парижем і Москвою давно не були настільки поганими, як зараз».
«Це виникає і з неоімперської політики Кремля в Україні, і підтримки Башара Асада в Сирії. Крім цього, РФ стає дедалі активнішою в Північній Африці, яку Париж вважає своєю зоною впливу», — пояснив журналіст.
Крім цього, п. Макрон навряд чи забув про те, як Путін демонстративно приймав його опонентку та свою політичну союзницю Марін Ле Пен у Кремлі. А 4 травня президент Франції заявив, що не сумнівається в тому, що чутки про начебто наявність у нього незаконних статків і що він — нібито «агент США» — поширили російські пропагандистські канали Russia Today і Sputnik.
А 29 травня п. Макрон твердив на спільній прес-конференції з Путіним: «Russia Today і Sputnik поширювали неправдиву інформацію, наклеп. Вважаю, що вони не поводилися як преса, а як органи впливу та брехливої пропаганди».
Євгенія Руденко, оглядач «Радіо Свобода», зауважила, що «Путін у цей час опустив очі і дивився в підлогу», натомість «Макрон виглядав дуже впевнено, як справжній господар, що приймає гостя у себе, у Версалі, який називають символом величі Франції». Своєю чергою, в київському інтернет-виданні «Главком» констатували: «А от світлина російського президента, зроблена після зустрічі з очільником Франції, є доволі красномовною. На ній він виглядає відверто засмученим і втомленим».
На спільній прес-конференції Путіним п. Макрон також запевнив, що обговорював із володарем Кремля активізацію перемовин у «нормандському форматі», відтак, разом із ним виступає за якнайшвидше їхнє проведення. Президент Франції уточнив: «Ми маємо намір провести новий раунд перемовин у «нормандському форматі» з Німеччиною Й Україною, щоб мати повний аналіз ситуації. Також у рамках цього «нормандського формату» ми повинні мати вичерпну доповідь Спеціальної моніторингової місії Організації безпеки та співпраці в Європі».
Еммануель Макрон також пригрозив у присутності Путіна: «Щодо української кризи, я підтверджую, що у разі ескалації ми можемо посилити санкції проти РФ. Але я хочу, щоб відбувалася деескалація і нам не довелося цього робити». Путін відповів на це так: «Як санкції проти Росії допоможуть? Ніяк. Санкції нічому не допомагають. Тільки скасування обмежень, вільний ринок може допомогти розвитку світової економіки».
Але на київському телеканалі ICTV зауважили: «Ці слова Путіна викликали у Макрона посмішку».
А наступного дня президент Франції написав у Facebook такі доволі скептичні рядки: «Ми провели прямий, відвертий обмін думками. Я в повному обсязі сказав все, що думав президенту Путіну. Нас розділяють суперечності. Ми бачимо, як розробляти спільні дії. Якщо у нас не буде відкритого, щирого діалогу, то у нас не буде жодного прогресу ні з українського питання, ні щодо сирійського питання».

Висновки
Барбара Везель, оглядач Deutsche Welle, підсумувала зустріч президентів Макрона та Путіна висновком: «Виглядає так, що французький президент у своїх політичних контактах із Москвою орієнтується на Анґелу Меркель та її лінію щодо Путіна. Потрібно підтримувати контакт із РФ, зустрічатися і мати змогу обговорювати проблеми. Однак це не стане початком чудової дружби».
Часопис Le Monde резюмував у заголовку своєї статті «Перша зустріч Макрона та Путіна — заради діалогу, але без поступок». А от Віталій Портников, оглядач «Радіо Свобода», вважає: «Макрон із першого моменту був у кращій позиції. Адже це не він полетів до Путіна в Москву, а сам Путін помчав до Парижа вперше за останні п’ять років. І не можна сказати, що в Парижі його чекав теплий прийом».
Журналіст також звернув увагу, що перемовини проходили не в Єлисейському палаці (офіційній резиденції президентів Франції), а в королівському музейному Версалі, куди Путін приїхав відкривати чергову виставку. Тож самі перемовини виглядали як офіційна зустріч у кулуарах виставки.
«Ніякого порозуміння не вийшло, — вважає п. Портников. — Тому що діалог лікаря з пацієнтом, котрий не розуміє, наскільки серйозно він хворий і не хоче лікуватися, ніколи не буває «конструктивним обміном думками». Схоже, навіть на першій зустрічі з Путіним Макрон міг збагнути, в яку глибоку прірву встиг провалитися цей пацієнт».
Своєю чергою, Богдан Яременко, екс-генконсул України в Единбурзі та Стамбулі, розповів про рандеву Макрона з Путіним таке: «Зустріч трохи дивна. Незрозуміло, яку мету ставив Макрон, чому він так поспішав. Що це? Прагнення новопосвяченого, котрий поспішав зустрітися чи то з ключовим супротивником, чи то з одним із найвпливовіших політиків світу? Як мені здається, Макрон не був готовий до цієї зустрічі. Він президент без уряду, без парламентської більшості. Зараз Макрон може тільки робити заяви, а реалізовувати політику йому поки що складно. Я б не поспішав робити далекосяжні висновки. Деякі враження про себе він підтвердив. Він людина, орієнтована на Європу. З інших питань, вочевидь, його позиція лише формується. І я б дуже обережно робив прогнози. Жорсткішою позицією Макрона було б не поспішати зустрічатися з Путіним. А це рішення змушує замислитися».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply