Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 17, 2019

ПАРЄ позбавила Росію права голосу

Автор:

|

Квітень 17, 2014

|

Рубрика:

ПАРЄ позбавила Росію права голосу

Парламентська асамблея Ради Європи

Переважна більшість представників парламентів європейських країн підтримала 9 квітня єдність України.

154 проти 26
9 квітня в справі аґресії Російської Федерації (РФ) проти України визначилася чергова авторитетна міжнародна інституція — Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ), яка є одним із двох головних статутних органів Ради Європи, а конкретніше — її консультативним органом, що складається з представників парламентів усіх держав-членів. Причому за категорично жорстку щодо Росії резолюцію ПАРЄ «Останні події в Україні: загрози для функціонування демократичних інститутів» проголосували 154 члени асамблеї, тоді як проти — лише 26, та й утрималося тільки 14.
І якщо міністерство закордонних справ (МЗС) РФ повсякчас твердить, що нова українська влада є нелегітимною, оскільки своїми посадами завдячує повстанцям-майданівцям, ПАРЄ з приводу цього дійшла цілком протилежного висновку. Тож у третьому пункті своєї резолюції щодо політичної ситуації в України запевнила: «Верховна Рада (ВРУ) відіграла важливу й конструктивну роль у врегулюванні кризи, коли завдяки єдності та консенсусу їй удалося змінити владу й реалізувати основні положення угоди від 21 лютого 2014 року, згідно зі загальними принципами угоди та з належною увагою до конституційних засад. У зв’язку із цим Асамблея повністю визнає легітимність нової влади в Києві та законність її рішень. Вона шкодує щодо спроби поставити під сумнів легітимність нової влади, що може лише дестабілізувати країну».
Однак і цим ПАРЄ не обмежилася, наголосивши в шостому пункті своєї резолюції: «Не може бути сумнівів щодо легітимності ВРУ, яку було обрано 2012 року на виборах, що, зокрема, проходили за спостереженням із боку Асамблеї».

На принципах унітарної держави
Парламентська асамблея Ради Європи не залишила поза своєю увагою й наполягання МЗС Росії на федералізації України, а іншими словами — на її роздробленні на автономії на кшталт Кримської, чиє поглинення Кремль розпочав зі захоплення спецпризначенцями будівлі парламенту й уряду, у яких після цього були проголошені незаконні рішення про від’єднання півострова від України. Саме тому в дев’ятому пункті резолюції Асамблея «рішуче заперечує проти будь-якого поняття федералізації України та будь-яких зовнішніх тисків, аби здійснити федералізацію в майбутньому, оскільки це суттєво послабить єдність і стабільність у країні».
ПАРЄ також висловила жаль із приводу того, що, як зазначено в тому ж пункті резолюції, «останні події посилили поділ між сходом і заходом України й призвели до наростання неспокою серед населення обох частин країни». Однак, на думку Асамблеї, поділ в основному має політичне походження, точніше — інспірований Кремлем.
Тому ПАРЄ рекомендує «м’якший» варіант стабілізації ситуації на південному сході України: щоби уряд «розробив комплексну та всеосяжну стратегію щодо зміцнення місцевих і реґіональних органів і загальної децентралізації влади». Асамблея вважає: «Така стратегія децентралізації повинна ґрунтуватися на принципах сильної унітарної держави з ефективною системою центрального управління з делегованими місцевим і реґіональним громадам повноваженнями та владою».

Анексія Криму не має юридичної сили!
Водночас Асамблея, як наголошується в 14-му пункті резолюції, «рішуче засуджує постанову парламенту РФ про дозвіл на застосування військової сили в Україні, російську військову аґресію й подальшу анексію Криму, що є очевидним порушенням міжнародного права, зокрема статуту Організації Об’єднаних Націй, Гельсінкського заключного акту ОБСЄ та Статуту й основних засад Ради Європи».
А в 15-му пункті цього документа ПАРЄ стверджує: «Жоден з аргументів, що використовуються Російською Федерацією для виправдання своїх дій, не є справедливим до фактів і доказів. Центральну владу в Києві не було захоплено ультраправим крилом, не було ніякої безпосередньої загрози для прав етнічної російської меншини в країні, зокрема або особливо в Криму. Враховуючи те, що ані сепаратизм, ані інтеграція з РФ не переважали на політичному порядку денному населення Криму або не підтримувалися широко до моменту російської військової інтервенції, Асамблея вважає, що прагнення до сецесії та інтеграції до Російської Федерації було підбурене та спровоковане російською владою під прикриттям військової інтервенції».
Натомість, у 16-му пункті резолюції ПАРЄ зазначається: «Так званий референдум, який було організовано в Криму 16 березня 2014 року, був неконституційним, згідно з кримською й українською конституціями. Окрім того, його явка та підсумки, про які було повідомлено, – неправдоподібні. Результат цього референдуму й незаконна анексія Криму Російською Федерацією, отже, не мають юридичної сили й не визнаються Радою Європи. Асамблея підтверджує свою рішучу підтримку незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України. У зв’язку з денонсацію РФ угод, укладених з Україною 1997 року, щодо розташування в Криму Чорноморського флоту Асамблея закликає Росію вивести свої війська з Кримського півострову негайно».
А в 17-му пункті йдеться вже про «глибоку стурбованість із приводу нарощування великої кількості російських військових уздовж кордону з Україною, що може бути ознакою того, що РФ розглядає можливість подальшої неспровокованої військової аґресії проти України, що є неприпустимим». У пункті 18-му резолюції ПАРЄ наголошено: «З огляду на ризик дестабілізації та погіршення режиму безпеки всього цього реґіону через подальшу російську військову аґресію проти України Асамблея рекомендує, щоб особи, які підписали Будапештський меморандум, а також інші важливі європейські держави, дослідили можливість реальних безпекових угод із метою гарантування незалежності, суверенітету й територіальної цілісності України».

Прогнали, однак, на рік…
А 10 квітня ПАРЄ позбавила Росію – за скоєне нею проти України – можливості займати керівні посади в керуючих органах Асамблеї до кінця року. Тоді як для внесення поправки, що передбачала цілковите припинення повноважень російської делегації, забракло кількох голосів.
Окрім української на цьому наполягали й інші делегації. Зокрема, представники Грузії акцентували увагу на тому, що коли Росія 2008 року окупувала Південну Осетію й Абхазію, ПАРЄ також ухвалювала резолюції, яких Кремль так і не виконав. «Це дає Росії відчуття безкарності. За неадекватну поведінку треба карати», — наголошували грузини. А депутат Тінатін Хідашелі заявила: «ПАРЄ не має права спостерігати, як російський чобіт ступає на території тих держав, яким не пощастило бути сусідами Росії. Усі російські депутати, котрі сидять у цьому залі, проголосували за аґресію щодо України й повинні відповісти за це».
Водночас, Педро Аграмунт, голова групи «Європейська народна партія», заявив: «Я всією душею — із новою українською владою, а не з неоімпералістичним урядом Росії, неоколоніалізм Путіна в Криму повертає Європу в ХІХ ст. Лише український народ має право обирати власне майбутнє.» Крім того він закликав ПАРЄ надати Києву всю необхідну підтримку «для проведення політичних і економічних реформ».
Не витримавши такої обструкції, російська делегація після застосування проти неї санкцій ПАРЄ поспіхом спакувала речі й відбула зі Страсбурга, де проходила сесія Асамблеї. Олексій Пушков, голова делегації, пояснив: «Ми не бачимо жодних причин, із яких повинні брати участь у цій інквізиції».
Ба більше, він ще й пообіцяв: «Якщо ПАРЄ позбавить російську делегацію права голосу, то Москва розгляне питання про вихід із цієї організації. Тоді ми вийдемо із цієї сесії й залишимо за собою право пізніше розглянути питання про те, чи повинні взагалі повертатися та працювати в ПАРЄ, або ми будемо розлучатися з цією організацією».
Ірина Геращенко, делегат у ПАРЄ від України, прокоментувала це на своїй сторінці у Facebook так: «Російська делегація влаштувала демарш і безславно втекла зі свого публічного побиття. Земля має горіти під ногами окупантів, ганьба має доганяти їх у всіх куточках світу, презирство всіх нормальних людей вони повинні відчувати щохвилини».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...