Новини для українців всього свту

Wednesday, Jan. 22, 2020

Пам’ятаємо про «Освенцим»

Автор:

|

Січень 29, 2015

|

Рубрика:

Пам’ятаємо про «Освенцим»
Президент Польщі Броніслав Коморовський ушановює колишніх в'язнів концтабору

Президент Польщі Броніслав Коморовський ушановює колишніх в’язнів концтабору

В усьому світі 27 січня ц. р. згадували про злочини нацистів у польському «Освенцимі». А в самій Польщі відзначали 70-річчя визволення цього концтабору Червоною армією. Напередодні поминальних заходів Ґжеґож Схетина, польський міністр закордонних справ, констатував, що концентраційний табір «Освенцим-Біркенау» звільняли передусім українці.

Про це він сказав у ефірі Польського радіо, коментуючи критику за те, що на 70-ту річницю звільнення табору Польща не запросила Путіна. «Може, краще сказати, що це був перший український фронт, тому українці визволяли? Бо саме українці в ті січневі дні відчиняли брами та звільняли табір», — зазначив він.
Міністр нагадав, що організацією заходу займався Музей «Освенциму» та Міжнародна рада «Освенциму» і цьогоріч персональних запрошень не отримав представник жодної держави. За його словами, російська влада сама вирішила, що на цих урочистостях її не буде представляти президент РФ. Оскільки з року в рік живих свідків тих страшних подій стає все менше, організатори пам’ятних заходів у Польщі, які відбувалися на території колишнього концтабору, вирішили приділити головну увагу саме в’язням «Освенциму», і їм належало головне слово 27 січня.
Поминальні урочистості розпочалися з покладання Броніславом Коморовським, президентом Польщі, у супроводі ста колишніх в’язнів концтабору біло-червоного вінка з гвоздик до стіни страт, біля якої в 1941-1943 рр. нацисти розстріляли тисячі людей. Представники різних віросповідань помолилися за душі загиблих, а згодом члени міжнародних делегацій та колишні в’язні спільно запалили свічки біля пам’ятника жертвам концтабору, розташованого між двома найбільшими крематоріями Аушвіц-Біркенау.
Участь у заходах загалом узяло близько 300 колишніх в’язнів концтабору та делегації від майже 50 країн. Прибуло, зокрема, 13 президентів, у т.ч. Франції та Німеччини, п’ять прем’єр-міністрів, члени шести королівських родин. Шану жертвам віддав і Президент України Петро Порошенко.
Арсеній Яценюк, прем’єр-міністр України, теж ушанував пам’ять жертв «Освенцима». У своїй промові він наголосив: «Сьогодні Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. 70 років тому бійці з Житомира та зі Львова у складі Першого українського фронту звільнили від нацистів один із найжахливіших таборів Другої світової війни — «Аушвіц», де мільйони наших побратимів-євреїв були замучені». Яценюк також сказав слова скорботи в пам’ять про жертви Голокосту — мільйонів євреїв і українців, «котрі стали жертвами нацизму і сталінізму». «Ще раз відзначаємо доблесть український воїнів, які звільняли «Аушвіц» і які боролися з нацизмом», — додав прем’єр-міністр.
Нагадаємо, що гітлерівський концтабір Освенцим-Біркенау діяв з травня 1940-го до січня 1945 року. За цей період там було знищено, за різними даними, від 1,1 до 4 млн людей. Переважно це були євреї з різних країн Європи, а також поляки, цигани, радянські в’язні та представники інших національностей.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply