Новини для українців всього свту

Wednesday, Oct. 21, 2020

Одного з найбагатших бізнесменів Молдови засудили до 7,5 років ув’язнення

Автор:

|

Червень 29, 2017

|

Рубрика:

Одного з найбагатших бізнесменів Молдови засудили до 7,5 років ув’язнення

Ілан Шор і Жасмін вважалися найбагатшим подружжям у Молдові

Ілана Шора, чоловіка відомої співачки Жасмін, визнали винним у причетності до крадіжки коштів із трьох молдовських банків майже 700 млн USD. Бізнесмен був одним із основних акціонерів і головою ради директорів у Bаncа de Economii та володів пакетами акцій Banca Sociala і Unibank.
30-річний уродженець Тель-Авіва, чия сім’я 1989 року з незрозумілих причин переселилася до Кишинева (який тоді ще перебував у складі СРСР), вважається одним із найбагатших бізнесменів Молдови. Він володіє низкою торгових компаній, банків, авіакомпанією Air Klassika Executive, кількома телеканалами та навіть футбольним клубом.
Згадані 700 млн USD з метою уникнення сплати податків були незаконно виведені в офшори 2014-го. Проти бізнесмена порушили карну справу, 2015 року його помістили під домашній арешт. Вже після цього Ілан Шор примудрився зареєструватися кандидатом на виборах примара (тобто, мера) містечка Оргеєв (20 тис. жителів), тож його випустили для участі у виборчій кампанії, замінивши запобіжний захід на підписку про невиїзд. Величезні гроші зробили своє — Ілан Шор став міським головою Оргеєва. Щоправда, розслідування крадіжки 700 млн USD ніхто не зупиняв.
І ось маємо вирок — 7,5 років в’язниці, хоча Генеральна прокуратура Молдови вимагала 19 років. Швидше за все, суттєве пом’якшення вердикту спричинене тим, що п. Шор «здав» свого головного подільника Влада Філата, колишнього прем’єр-міністра Молдови. Щойно розпочалося слідство, олігарх щиро розповів слідчим Національного центру з боротьби з корупцією, що за кілька років заплатив п. Філату, котрий тоді очолював молдовський уряд, близько 250 млн USD «за різні послуги і загальне лобіювання бізнесу». Вже не прем’єр-міністр, але все ще лідер правлячої Ліберально-демократичної партії був затриманий 15 жовтня 2015-го прямо в залі засідань парламенту Молдови, ледь депутати встигли проголосувати за зняття з нього імунітету.
На підставі свідчень Ілана Шора екс-прем’єра в червні 2016 року засудили до дев’яти років в’язниці. Крім цього, він позбувся майна і державних нагород, а ще заплатив штраф у розмірі 60 тис. леїв (близько 3 тис USD) і відшкодував 15,5 тис. леїв (майже 800 USD) судових витрат.
Але найцікавіше, що на процесі Влада Філата фігурувала зовсім інша сума незаконно виведених в офшори коштів — 8 млрд USD (валовий внутрішній продукт Республіки Молдова становить 18 млрд USD). Країна досі оговтується від цієї «крадіжки століття», як охрестили цю оборудку засоби масової інформації.
Молдовські експерти впевнені, що розслідування «крадіжки століття» може засмоктати й інших представників місцевого політичного бомонду. Зокрема, під підозрою опинилися лідер Європейської народної партії Юрій Лянке (був прем’єр-міністром із травня 2013-го по лютий 2015 року); Валерій Стрілець (ще один колишній прем’єр — очолював Кабінет міністрів із липня по жовтень 2015-го), колишній генеральний прокурор Молдови Корнеліу Гурин, екс-глава Національного банку країни Дорін Дрегуцан і ще низка офіційних осіб (в основному, з префіксом «екс»).

Ігор Берчак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply