Новини для українців всього свту

Tuesday, Dec. 1, 2020

Нова Річ Посполита?

Автор:

|

Серпень 13, 2015

|

Рубрика:

Нова Річ Посполита?
Анджей Дуда

Анджей Дуда

Після інавґурації нового президента Республіки Польща (РФ) оглядачі не сподіваються різкого охолодження між Києвом і Варшавою.

Від своїх слів відмовився
Відтоді, як у травні ц. р. на президентських перегонах у Польщі переміг Анджей Дуда, протеже голови консервативної партії «Право і справедливість» (ПіС) Ярослава Качинського, в Україні не вщухають дискусії на тему «Чого очікувати від керівника сусідньої держави?». Адже чути від нього доводилося різне.
Зокрема, 18 травня в ході дебатів він заявив: «Питання України є ключовим для безпеки РП. Важливо, щоб ми не підігравали очікуванням Російської Федерації (РФ), блокуючи власні
можливості ефективної підтримки української оборонної системи, якщо буде така потреба.
Зараз її, на щастя, немає. З метою закінчення конфлікту в Україні Польща повинна перш
за все діяти з допомогою Європейського Союзу (ЄС) і НАТО».
Однак, публічно припускаючи під час передвиборчої кампанії пряму військову допомогу Україні, він при цьому зауважив: «Польська влада не повинна проводити конфліктну політику у відносинах із Росією». Як бачимо, лунає з уст п. Дуди й те, що доволі важко узгоджується між собою.
А Вікторія Жуган, оглядач київського телеканалу Espreso.tv, зауважила й таке: «Якщо взимку цього року майбутній президент не обачно заявив, що варто розглянути можливість надсилання військ і надання Україні смертоносної зброї, то вже навесні під тиском громадськості від своїх слів відмовився».
Тому далеко не всі здивувалися телеграмі Путіна на адресу п. Дуди з привітаннями з приводу обрання останнього президентом. Зокрема, у ній висловлювалася надія на налагодження між
Польщею і РФ «конструктивних стосунків, що опиратимуться на принципи справжньої та
Та й Дмитро Пєсков, речник Кремля, заявив: «Завжди розраховуємо на налагодження добрих, позбавлених стереотипів і вигідних для обох сторін взаємин із нашими близькими сусідами, до яких ми зараховуємо і Польщу». Тим часом російська преса запевняла, що «поляки хочуть покращення стосунків із Росією», бо, мовляв, «польське суспільство змучилося від напруги у взаєминах із Москвою».

Не згадав на інавґурації
6 серпня Юрій Савицький, оглядач Радіо «Свобода», запитував у заголовку своєї публікації: «Чому новий польський президент на інавґурації не згадав про Україну?» Щоправда, журналіст також процитував нового президента: «У польській міжнародній політиці не потрібно робити революцію, її треба відкоригувати. Ми повинні дбати про розбудову ЄС і НАТО. Впродовж найближчого часу Польща вимагатиме від НАТО додаткових ґарантій своєї безпеки та більшої присутності альянсу в цій частині Європи».
Стосовно ж того, чому він на інавґурації не згадав про Україну, оглядач поцікавився в Анджея Шептицького, політолога Варшавського університету. «Дуда на старті свого президентського терміну не хотів порушувати складних проблем, щодо вирішення яких наразі не має ідей. Крім цього, треба враховувати фактор жовтневих виборів до польського парламенту. Упродовж трьох наступних місяців медіа та політики правлячої у Польщі коаліції дуже уважно стежитимуть за виступами президента й зосереджуватимуться на всіх його огріхах чи невдалих виступах. Тож Дуда намагатиметься якомога обережніше висловлюватися, щоб не нашкодити під час виборчих перегонів ПіС, яка висунула його кандидатуру на посаду президента, — пояснив той. — Тема України — доволі незручна для Дуди. Якби він тепер зробив якісь резонансні проукраїнські заяви, то, з одного боку, його критикувала би правляча у Польщі політична сила, а з другого — польські націоналісти. Крім цього, пересічного виборця зовнішня політика держави цікавить набагато менше, ніж внутрішні питання життя країни».
Схожі міркування й у варшавського політолога Катерини Прищепи, котра теж нагадує, що п. Дуда пов’язаний із опозиційною ПіС, яка вперше після тривалої перерви має шанс виграти парламентські вибори та сформувати уряд. «Гадаю, що «Право і справедливість» під час парламентської виборчої кампанії дотримуватиметься такої ж риторики, як і під час нещодавніх президентських перегонів, тобто уникатиме розмов про ситуацію в Україні. Під час цієї кампанії Дуда не робив сильних заяв щодо України, — вважає експерт. — Події 2014-2015 рр. виразно показали польським політикам, що безпеку РП ґарантують НАТО й ЄС. У зв’язку з цим я думаю, що якщо ПіС виграє парламентські вибори, то заяви польської влади щодо подій в Україні робитимуться з думкою про ймовірну реакцію Брюсселя».

Викликає обурення
Натомість Євген Тейзе, оглядач телерадіокорпорації Deutsche Welle, зауважив: «Дуда став президентом на тлі чергового витка політизації історії у відносинах з Україною. У Польщі викликає обурення ухвалений нещодавно Верховною Радою України (ВРУ) закон, яким забороняється «публічно проявляти зневажливе ставлення» до борців за незалежність, зокрема — до бійців УПА».
Анджей Дуда заявив напередодні виборів президента: «Прославлення тих, хто вбив сотні тисяч поляків, не поліпшить наших стосунків». «При цьому майбутній глава держави послався на оцінку кількості вбитих у волинській трагедії поляків, яку раніше висловлював його соратник Ярослав Качинський. Більшість істориків — і українських, і польських — уважають її завищеною», — зауважив п. Тейзе.
Що ж, навіть загалом лояльний до українців попередник п. Дуди на посаді президента
Польщі Броніслав Коморовський відреаґував 23 квітня на визнання ВРУ Української повстанської армії борцем за незалежність України так: «Нещастя цього закону полягає в тому, що він засадничо унеможливлює українсько-польський історичний діалог».
Тож навряд чи «правіший» від нього Анджей Дуда буде дотримуватися протилежної думки. Попри це п. Тайзе вважає, що «польські оглядачі не очікують від нового президента суттєвих змін у зовнішній політиці, у т. ч. й у відносинах з Україною. Зокрема, Лукаш Ясіна, експерт
польського Громадського інституту, переконаний, що «Дуда продовжуватиме курс під тримки проєвропейського курсу України».

Від моря до моря
Кшиштоф Щерський, радник п. Дуди й імовірний міністр закордонних справ, заявив, що хоч «у Польщі немає можливості постачати зброю Україні, але є багато інших способів допомогти». Зокрема він пообіцяв, що «Польща могла би сприяти введенню безвізового режиму для України».
«Керівництво РП має відхилити емоційні заяви деяких місцевих політиків полишити українців самих на себе. Мир в Україні є запорукою польської безпеки. Треба і надалі допомагати Україні, але робити це розумно, не забуваючи про історичну пам’ять, самобутність і правду», — заявив п. Щерський.
Він також запропонував, щоб долю Донбасу вирішила міжнародна конференція з широким колом учасників. «Не можна створювати прецеденту, коли майбутнє країни вирішує довільно обрана група держав. Захід мусить виконати свої обіцянки, дані Україні, а РФ треба змусити залишити всі окуповані території», — пояснив радник президента.
А 6 серпня Анджей Дуда виступив за створення блоку держав від Балтійського до Чорного морів. «Я обмірковую ідею створення партнерського блоку держав від Балтійського до Чорного й Адріатичного морів», — заявив він.
Згадавши про взаємини з країнами Центрально-Східної Європи, політик сказав, що польська
влада дбає про те, щоб вони відновлювалися та ставали кращими там, де ці стосунки складні. «Дуже сподіваюся на таку співпрацю і зі свого боку пропоную активну участь шляхом проведення зустрічей із главами держав Центрально-Східної Європи. Уже зараз є сигнали від глав держав реґіону, що свідчить про бажання проведення зустрічей і перемовин», — заявив
президент РП. Новий конгломерат має об’єднати Польщу, Словаччину, Україну, Білорусь і країни Балтії — від Балтійського моря до Чорного. Якщо Анджею Дуді вдасться збудувати нову, розширену Річ Посполиту, то Польща стане найбільшим геополітичним гравцем у Східній Європі, на кшталт Німеччини — у Західній.
Також президент Польщі вважає, що його країна й інші сусіди мають бути залучені в процес перемовин щодо Донбасу. «Перемовини щодо України мають бути проведені за новою формулою, за участю РП та інших сусідів України», — заявив п. Дуда. За його словами, «постійний мир може бути ґарантований тільки шляхом широкої мирної конференції». «Колишні кордони України мають бути поновлені», — наголосив глава РП.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply