Новини для українців всього свту

Monday, Dec. 9, 2019

Молдова краде українську електроенерґію

Автор:

|

Квітень 05, 2012

|

Рубрика:

Молдова  краде українську електроенерґію

1 квітня Молдова, незважаючи на відсутність контрактів, продовжила відбирати українську електроенерґію, розповів Юрій Кудренко, начальник управління зовнішніх технологічних і економічних відносин «Укренерґо». Кишинів відмовився підписати угоди, згідно з якими два найбільших постачальники — українська «ДТЕК Павер Трейд» і Молдавська ГРЕС (розташована в Придністров’ї, входить до російської групи «Інтер РАО ЄЕС») — піднімають ціни на 20 %. «Павер Трейд» просить збільшити тариф до 0,075 USD, Молдавська ГРЕС — до 0,073 USD за 1 кВт год, повідомив Валерій Лазер, віце-пре­м’єр уряду Молдови.

Основна причина підвищення цін на електроенерґію — значне зростання вартості газу, використовуваного для роботи турбін ГРЕС, пояснив Микола Горєлов, прес-секретар «Інтер РАО ЄЕС». «Зараз поставки електроенерґії до Молдови для України — збиткові. Постачальник закуповує її на внутрішньому ринку за вищою ціною, ніж продає», — розповіло високопоставлене джерело в Міністерстві енерґетики України. Крім того, збільшення ціни пов’язане з нерівномірним енерґоспоживанням у Молдові. Через відсутність великих підприємств у цій країні коефіцієнт нерівномірності графіка навантажень (співвідношення поставок у нічний і денний час) дорівнює 0,35, тоді як у промислово розвинених країнах — 0,75—0,8.

Таким чином, українська електроенерґія, яка постачається в Молдову з 1 квітня, буде оформлятися як сальдо-перетікання. Її ціна, згідно з постановою Національної комісії реґулювання електроенерґетики, прирівнюється до гуртової ринкової ціни, що на 20 % вища за вартість, запропоновану українською стороною. «Що довше Молдова тягне з підписанням договору з Україною, то більше вона в підсумку змушена буде заплатити», — зазначають у міністерстві.

Минулого тижня на засіданні профільної урядової комісії Володимир Філат, прем’єр-міністр Молдови, заявив, що понад 30 % електроенерґії в країну може поставляти Румунія. Юрій Кудренко з «Укренерґо» вважає, що для здійснення поставок із Румунії енерґопотужності Молдови є надто слабкими, а власних генеруючих потужностей країна не має. Андрій Астапов, керуючий партнер Astapov Lawyers, переконаний, що Україна може домагатися відшкодування збитків у міжнародних судах. «Можна згадати процес, пов’язаний із відбором енерґоресурсів у компанії «РосУкр­Енерґо», коли було вилучено 11 млрд куб. м газу на користь держкомпанії, — зазначив Андрій Доманський, партнер юридичної компанії «Правові партнери». — Україна програла міжнародні суди й повернула компанії все раніше відібране паливо, а офіційні особи, які ухвалювали рішення про відбір газу, були притягнуті до карної відповідальності».

 Василь Нетудихата

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply