Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 21, 2020

Гаазький трибунал розсудить!

Автор:

|

Червень 18, 2015

|

Рубрика:

Гаазький трибунал розсудить!

Гаазький трибунал

Депутати законодавчого органу Європейського Союзу (ЄС) скерували до Міжнародного кримінального суду звернення стосовно розслідування злочинів, спричинених російською владою на сході України та в Криму.

Ультиматум
11 червня ц. р. депутати Європейського парламенту (ЄП), по суті, висунули Росії ультиматум, проголосувавши за резолюцію, в якій закликали уряди країн ЄС продовжити санкції проти РФ, оскільки дійшли висновку, що «довіра до Москви не може бути відновлена до виконання «мінських угод» і перегляду рішення про приєднання Криму». У документі, який підтримали 356 членів законодавчого органу ЄС й проти котрого виступило 183 європарламентарії, пролунало також попередження: «Якщо Росія надалі дестабілізуватиме ситуацію на сході України та не відмовиться від незаконної анексії Криму, Євросоюз має посилити санкції та розглянути можливість надання оборонних озброєнь і іншої військової допомоги українській державі».
Того ж дня Павло Петренко, міністр юстиції України, повідомив в ефірі київського телевізійного «5-го каналу», що після звернення України до Європейського парламенту, той, своєю чергою, скерував звернення до Міжнародного кримінального суду (його ще називають Гаазьким трибуналом. — Ред.) щодо розслідування злочинів, спричинених російською владою в східних областях України й у Криму.
Міністр також прокоментував звернення ЄП до Гаазького трибуналу: «На територіях, що контролюються терористами, відбуваються масові порушення прав людини, і відповідальна за це є Російська Федерація. Це означає, що українські громадяни зараз можуть вимагати від Росії компенсацію збитків, спричинених втратою майна, тортурами, іншими порушеннями прав людини. Це збільшує шанси щодо того, що в Міжнародному суді розпочнуть оперативно слухати справу проти Путіна. Доказова база щодо Донбасу та Криму — дуже масивна».

«Чорноморський рапорт»
Більш конкретно про звернення ЄП до Гаазького трибуналу розповів у ефірі в київського телеканалу «Еспресо.TV» Ришард Чарнецький, віце-президент законодавчого органу Євросоюзу. «Комісія закордонних справ Європарламенту ухвалила так званий Чорноморський рапорт (проект резолюції щодо стратегічної ситуації у басейні Чорного моря. — Ред.). У ньому виразно зазначено, що Росія проводила навчання стосовно можливості використання ядерної зброї проти Польщі. Були відповідні маневри російської армії, які проходили під криптонімом «Захід», і розглядалося застосування атомної зброї, зокрема, щодо Варшави.
Для України це є не менш важливий момент. У рапорті, у затвердженій поправці одного з польських євродепутатів, ідеться про можливість скерування відповідних матеріалів до Гаазького трибуналу, в якому судять військових злочинців з Африки та країн колишньої Югославії. І там передбачена ймовірність суду над російськими і сепаратистськими злочинцями, у т.ч. за вбивства українських полонених і цивільних громадян. У Чорноморському рапорті мова йде і про Крим. ЄП чітко висловився щодо того, що Крим залишається територією України і з російськими окупантами не буде жодних компромісів. Крим, Севастополь — невід’ємна частина української держави. Європарламент відкинув пропозиції колишнього німецького канцлера Герхарда Шредера «забути про Крим» й будувати стосунки з Росією, визнавши, що Кримський півострів є частиною РФ. На подібне згоди ЄП нема і не буде».
Своєю чергою, Івон Мірча Пашку, євродепутат-соціаліст від Румунії й автор так званого Чорноморського рапорту, застеріг: «Від часу незаконної анексії Крим став військовою стартовою платформою, націленою на навколишні та віддалені території. Невелика російська база у Севастополі перетворилася на важливу ударну силу, обладнану далекобійними системами ведення бою. До того ж, триває аґресивна програма модернізації російського Чорноморського флоту».
Відтак, він закликає ЄС не залишати поза увагою аґресію Росії, яка, за його словами, має на меті прокладення коридору до Придністров’я. «Нещодавня атака Маріуполя та дестабілізація Одеси є очевидними доказами цього», — зауважив, зокрема, євродепутат.

Немає сумнівів?
А оскільки члени Європарламенту переймаються не так територіальною цілісністю України, як безпекою країн ЄС, то є надія, що у них знайдуться кваліфіковані юристи, які зуміють навести неспростовні аргументи під час розгляду в Гаазі (Нідерланди) згадане вище звернення депутатів ЄП. Утім, доказів не бракувало ще в лютому, коли Пола Добрянські, колишній заступник державного секретаря США з глобальних питань, в газеті The Washington Post закликала передати справу Росії на розгляд Міжнародного кримінального суду в Гаазі.
Зокрема, вона тоді стверджувала: «Немає сумнівів щодо того, що російські війська та підконтрольні РФ сепаратисти в Україні скоїли численні воєнні злочини. Найяскравіші приклади – збиття літака авіакомпанії Malaysia Airlines 17 липня 2014 року і ракетний удар по ринку в Маріуполі 24 січня 2015-го.
В обох випадках мішені мали невійськовий характер, і в підсумку загинули сотні мирних жителів. Ці дії є свідченням, в кращому разі, грубого нехтування долею мирного населення при проведенні військових операцій, а в гіршому — навмисних атак проти мирного населення. Так чи інакше Путін, котрий командує збройними силами, і вся командна структура серйозно порушили Женевські конвенції.
Грубі порушення Росією міжнародних гуманітарних норм, особливо законів про збройні конфлікти, мають стати головною метою критики Заходу та підштовхнути до рішучих заходів, що не повинні обмежуватися дипломатичними й економічними санкціями, але мають також містити розслідування та ухвалення рішень Міжнародним кримінальним судом у Гаазі».
Щоправда, п. Добрянські зауважила, що хоч «анексія Росією Криму та вторгнення у східну Україну є аґресєю, яка порушує Статут Організації Об’єднаних Націй, численні європейські договори й інші міжнародні рішення, зараз Міжнародний кримінальний суд не має юрисдикції переслідувати злочин аґресії».
Але водночас колишній заступник державного секретаря США висловила надію, що все-таки Гаазький трибунал має достатні повноваження переслідувати злочини проти людства та певні види воєнних злочинів, у т. ч. серйозні порушення Женевських конвенцій з 1949 року. «Якщо Росію не притягнути до відповідальності, то це лише додасть Москві сміливості, і вона далі рухатиметься обраним курсом», — попередила Пола Добрянські.

Може затягнутися…
Утім, Богдан Футей, ще торік федеральний суддя США, прогнозував у інтерв’ю «Голосу Америки»: «Для відповідного розгляду в Міжнародному суді у Гаазі знадобиться також дозвіл Росії, однак цей спір може затягнутися на невизначений час. Гадаю, цей конфлікт буде існувати роками й не розв’яжеться так скоро».
А Алекс Вайтінґ, координатор офісу прокурора Міжнародного кримінального суду в Гаазі ще й пояснив журналістам київського журналу «Український тиждень»: «Збір доказів для міжнародних судових процесів — це завжди величезне випробування. Чому? А тому, що такі суди не мають власних поліційних служб тощо. Слідчим, уповноваженим збирати докази, завжди доводиться покладатися на співпрацю між державами. Інколи їхній діалог є вдалим, інколи — не надто. І ще один істотний момент: міжнародні кримінальні злочини було скоєно на різних територіях у час збройних конфліктів, воєн, повстань. Тому людям важко свідчити й надавати докази.
Соціальний порядок, поліція в таких місцях — докорінно зруйновані, звичайна процедура здобуття доказів і свідчень є неможливою. Подеколи минають роки від моменту події, перш ніж слідчі здобувають реальний доступ до відповідних доказів. Збирати докази в умовах реальних бойових дій — надзвичайно складно та небезпечно. Ті, хто думає про здобуття такої інформації, насамперед мають замислитися над особистою безпекою.
Часто до потрібних місць просто не дістанешся через обстріли. У такі періоди люди сильно розділяються, стають дуже заполітизованими, і вкрай непросто достукатися до них, аби дізнатися правду. Коли хвилює політика, мало обходить правда про злочини, скоєні поряд».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply