Посилках з США в Україну

Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 19, 2019

Європарламент схвалив план посилення координації оборонних стратегій

Автор:

|

Грудень 08, 2016

|

Рубрика:

Європарламент схвалив план посилення координації оборонних стратегій
Жан-Клод Юнкер

Жан-Клод Юнкер

У Брюсселі нарешті відреагували на заяви Дональда Трампа, що США мають суттєво скоротити витрати на НАТО.

Не досить? Будь ласка!
369 депутатів Європейського парламенту (ЄП) схвалили запропонований Німеччиною й Францією після місяців напрацювань «план посилення координації оборонних стратегій країн-членів Європейського Союзу (ЄС)». Бо, як наголосили автори резолюції ЄП із цього приводу, «ситуація у сфері безпеки в Європі та навколо неї в останні роки істотно загострилася — тероризм, гібридні загрози і кібер- і енергетична незахищеність не залишають країнам ЄС іншого вибору, окрім як активізувати зусилля щодо забезпечення безпеки і співробітництва у сфері оборони, тим самим прокладаючи шлях до Європейського оборонного союзу».
Тож резолюція ЄП пропонує спрямовувати на оборону країн ЄС 2 % валового внутрішнього продукту (ВВП), створити багатонаціональні збройні сили й штаб-квартиру для планування та керівництва операціями з врегулювання криз, збільшити витрати на військові місії та розширити спільний арсеналу техніки. ЄП також закликав у своїй резолюції країни Євросоюзу «активізувати зусилля щодо забезпечення безпеки та співпраці у сфері оборони, прокладаючи шлях до Європейського оборонного союзу», а збройні сили членів ЄС — краще взаємодіяти, щоб він міг відповідати на реальні загрози швидше й упевненіше. Тим паче, що, як зазначили автори документа, дублювання, зайві складнощі та перешкоди військовим закупівлям призводять до щорічних збитків у розмірі 26,4 млрд EUR.
Резолюція ЄП також запропонувала Раді Європи очолити створення «загальної політики оборони ЄС і забезпечити додаткові фінансові ресурси для її реалізації». У документі ЄП також наголошується, що ЄС і НАТО мають активізувати співпрацю, особливо на сході та півдні, для протидії гібридним і кіберзагрозам, посилення морської безпеки та розвитку оборонного потенціалу.
Але водночас ЄС має бути готовий діяти автономно тоді, коли НАТО «не бере на себе ініціативу». Політичні оглядачі зійшлися на спільній думці, що у Брюсселі відреагували таким чином на заяву Дональда Трампа на зустрічі з редакційною колегією часопису The Washington Post, що витрати США на НАТО повинні різко скоротитися.
За його словами, Північноатлантичний альянс дорого обходиться Сполученим Штатам, які «вже не можуть собі цього дозволити». Він також укотре твердив, що європейські союзники США «роблять не досить» для їхньої спільної оборони.

Резолюція не зобов’язує
Відтак, аж 255 депутатів ЄП підтвердили його докори, голосуючи проти резолюції ЄП посилити координацію оборонних стратегій країн-членів ЄС, а ще 70 — утримуючись. Та в агенції новин Reuters зауважили, що документ ЄП не має зобов’язуючої сили для країн-членів, а лише «показує політичну підтримку безпекових амбіцій ЄС».
Натомість в агенції AFP наголосили, що «в рішенні ЄП йдеться, що це — лише перший крок до створення оборонного блоку в рамках ЄС». Однак Майкл Феллон, міністр оборони Великої Британії, назвав створення армії ЄС дублюванням НАТО та анонсував, що виступатиме категорично проти втілення цієї ідеї.
Зате Урсула фон дер Ляєн, міністр оборони Німеччини, навпаки вважає, що «час рухатися далі у напрямку створення Європейського оборонного союзу, який фактично буде «Шенґенською зоною оборони». «Саме цього очікують від Євросоюзу США. Коли навколо нас стільки загроз, ми всі знаємо, що жодна країна самотужки не зможе з цим упоратися. Але разом ми, європейці, є дуже сильними, якщо підвищуватимемо нашу обороноздатність», — сказала вона.
Своєю чергою, Федеріка Могеріні, глава європейської дипломатії, запевнила: «Не йдеться про європейську армію. Також не йдеться про створення генерального штабу по типу SHAPE (ставки Верховного головнокомандувача Об’єднаними збройними силами НАТО в Європі. — Ред.).
Щоправда, водночас вона зауважила: «З військової боку ми не маємо тотально покладатися на наших американських друзів, аби виправити наявні недоліки. Це було б нереалістично, несправедливо і не на користь нашим відносинам зі США».
А от Жан-Клод Юнкер, голова Єврокомісії, заявив: «Американці, яким ми зобов’язані багато чим, в перспективі не будуть організовувати безпеку Європи. Про це ми маємо подбати самі. Тому ми повинні зробити нову спробу організації Європейського оборонного союзу з метою створення в майбутньому європейської армії».
«Європа має бути сильнішою, повинна мати сильнішу точку зору щодо нашої оборони. Ми не можемо більше залежати від поодиноких сил індивідуальних держав-членів. Разом ми маємо гарантувати захист наших інтересів. За десять років ми брали участь у більш ніж 30 військових і цивільних місіях. Але у нас немає постійної структури, без цього ми не в стані працювати ефективно. Ми повинні мати європейську штаб-квартиру, і тому ми маємо працювати у напрямку спільних збройних сил», — наголосив він.

Бракує єдності
Однак в українській інформагенції УНІАН, повідомляючи про цю заяву п. Юнкера, зауважили: «Ідея створення спільних збройних сил Європи не є новою, проте для її втілення бракує єдності думок щодо зовнішніх загроз країн-учасниць ЄС. Політологи, котрі схильні до аналогій із міжнародною ситуацією напередодні Другої світової війни, наполягають на появі серед економічно розвинених держав континентальної («старої») частини європейського континенту умовної «путінської коаліції», яка виступає за відмову від продовження і розширення санкцій стосовно режиму, який править у Росії».
А Олександр Турчинов, секретар Ради національної безпеки й оборони України, вважає, що в ЄС, за його словами, «не готові сьогодні воювати з РФ, навіть коли цьому немає альтернативи». «Поки українська армія готова стримувати російську аґресію, вони можуть дозволити собі колупатися в носі, — зауважив він. — Я провів велику кількість перемовин із нашими зарубіжними партнерами. Нагадував їм про Будапештський меморандум, казав, що треба допомогти. Але наші партнери плескали мене по плечу і торочили: мовляв, тримайтеся, ми будемо впливати на Росію дипломатичним шляхом».
Думка Фелікса Штайнера, редактора німецької телерадіокорпорації Deutsche Welle, з приводу спільних збройних сил Європи — також невтішна. «Ініціатива п. Юнкера не має жодного шансу також через те, що її обґрунтування є просто хибним», —вважає він. — Європейська політика непереконлива, і, стверджує п. Юнкер, спільною армією Росії можна було би показати усю серйозність в справі захисту цінностей ЄС. Тут піднімемо ще одне питання: що змінить в цьому стосунку спільна армія? Загальна армія, використання якої на початку кризи цілковито виключено, слугує для залякування ніяк не краще, ніж 28 національних армій, які в рамках українського конфлікту від самого початку ніхто категорично не збирався застосовувати». Тому Європа й є непереконливою. А також через те, що європейські політики надто часто балакають різними голосами і діють не одностайно. Коли, наприклад, більшість воліє ізолювати Путіна, дехто приймає або відвідує його!

Ігор Голод

Коментар експерта
Анатолій Гриценко, колишній міністр оборони України:
— ЄП підтримав створення Європейського оборонного союзу. Чи потрібен Європі такий союз, із власними військовими можливостями? Потрібен — щоб протидіяти військовим загрозам самостійно, незалежно від (не) бажання і можливостей Сполучених Штатів. Чи буде такий союз дієздатним? Маю великі сумніви. Бо за останні десятиліття — це не перша спроба європейців створити власний оборонний союз, і всі попередні спроби виявилися марними, нічого путнього з того не вийшло. Чи вдасться тепер? Не думаю. Подивіться на результат голосування: 369 — за, 255 — проти, 70 — утрималися. Фактично 369:325. Життєво важливі стратегічні рішення ТАК не приймаються! Бо за тими «325» стирчать вуха Путіна, «особих отношеній із Росією», плюс хронічне небажання європейців за оборону платити, навіть 2 центи з євро (2 % ВВП). Коли немає єдності й бажання платити, ТАК і голосують, а потім ТАК само провалюють, навіть потрібні та важливі справи. Втім, побажаємо європейським партнерам успіху. Зі застереженням: граблі лежать там само, перевіряти не треба, Путін уже перевірив — по голосуванню видно.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply

Loading...